Wpis z mikrobloga

Codzienny raport ISW, stan na 22 stycznia. Zapraszam do śledzenia tagu #codziennyisw na którym zamieszczane będą codzienne raporty. Dziś jak zwykle sporo bałaganu w rosyjskim wojsku. Gdyby rosyjskie wojsko kiedykolwiek postanowiło by zamiast toczeniem wojen zająć się robieniem stron internetowych to wyszłaby wierna kopia Wykop 2.0 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
--------------
Kluczowe wnioski.

-Ukraińska obrona Bachmuta jest prawdopodobnie strategicznie rozsądnym wysiłkiem, pomimo kosztów, jakie ponosi Ukraina.

-Dyskurs blogerów wokół doniesień o zastąpieniu generała pułkownika Michaiła Teplińskiego przez generała broni Olega Makarewicza na stanowisku dowódcy rosyjskich Wojsk Powietrznodesantowych jeszcze bardziej uwypuklił rozłam między dwiema głównymi grupami w rosyjskim ministerstwie obrony: Starej Gwardii pod przywództwem Gerasimova i nacjonalistami, ulubieńcami blogerów, którzy są mniej związani z władzami. Dyskurs na ten temat oferuje dodatkowo wgląd w wewnętrzną dynamikę rosyjskiego wojska, która mogła doprowadzić do usunięcia Teplińskiego.
-Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn rozpoczął serię operacji informacyjnych mających na celu przedstawienie siebie jako bohatera Rosji w krucjacie przeciwko małostkowym i skorumpowanym władzom.

-The Sun podał, że wywiad amerykański szacuje całkowitą liczbę zabitych i rannych Rosjan na 188 000 według stanu na 20 stycznia, co sugeruje możliwość 47 000 zabitych Rosjan.

-Siły rosyjskie przeprowadziły niewielki rekonesans naziemny w północno-wschodnim obwodzie sumskim.

-Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone ataki naziemne w celu odzyskania utraconych pozycji wzdłuż linii Swatowe-Kreminna.

-Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w okolicach Bachmutu i na zachód od miasta Donieck. Siły rosyjskie prawdopodobnie osiągają stopniowe zyski w okolicach Bachmutu.

-Dostępne od 21 stycznia dowody z otwartych źródeł wskazują, że rosyjski urzędnik okupacyjny z obwodu zaporoskiego Władimir Rogow, skłamał, kiedy 20 stycznia twierdził, że zdobyto duże obszary terenu na Zaporożu.

-Skargi rosyjskich blogerów wskazują, że siły rosyjskie nadal polegają na telefonach komórkowych i niezabezpieczonych technologiach cywilnych dla podstawowych działań wojskowych co stanowi poważne naruszenie bezpieczeństwa operacyjnego.
--------------------
Wstęp część 1

Ukraińska decyzja o zdeterminowanej obronie Bachmutu jest prawdopodobnie strategicznie rozsądnym działaniem, mimo że wiąże się z dużymi kosztami dla Ukrainy. Podczas gdy koszty związane z kontynuacją obrony są znaczące i prawdopodobnie odbywa się kosztem alternatywnych działań ofensywnych w innych miejscach, Ukraina zapłaciłaby również znaczącą cenę za pozwolenie wojskom rosyjskim na łatwe zajęcie miasta. Sam Bachmut nie ma znaczenia operacyjnego ani strategicznego, ale gdyby wojska rosyjskie zajęły go stosunkowo szybko i tanio, mogłyby mieć nadzieję na rozszerzenie działań w sposób, który zmusiłby Ukrainę do pospiesznego budowania pozycji obronnych w mniej korzystnym terenie. Nie można też odrzucać pozornie "politycznego" zaangażowania w obronę Bachmułu - siły rosyjskie okupują ponad 100 tys. km2 ukraińskiego terytorium, w tym wiele ukraińskich miast, a na okupowanych terenach dopuszczają się okrucieństw wobec ukraińskiej ludności cywilnej. Przywódcy polityczni i wojskowi mogą brać pod uwagę te czynniki przy podejmowaniu decyzji o utrzymaniu lub oddaniu poszczególnych skupisk ludności.

Siły ukraińskie stosowały wcześniej podobny model stopniowego wyniszczania, aby zmusić rosyjskie operacje w pewnych obszarach do zakończenia ich po miesiącach ponoszenia wysokich strat osobowych i sprzętowych w pogoni za marginalnymi zyskami taktycznymi. Wojska rosyjskie spędziły miesiące próbując przełamać skuteczną obronę ukraińską w Siewierodoniecku i Lisiczańsku wczesnym latem 2022 roku i zdobyły Lisiczańsk dopiero po kontrolowanym wycofaniu się Ukrainy z tego obszaru. Zdobycie Lisiczańska i granicy administracyjnej obwodu ługańskiego szybko okazało się jednak operacyjnie nieistotne dla sił rosyjskich, a ostatecznym rezultatem ukraińskiej obrony tego obszaru było zakończenie rosyjskiej ofensywy w obwodzie ługańskim, co doprowadziło do ogólnego zastoju rosyjskich operacji ofensywnych w Donbasie latem i jesienią 2022 roku. Ukraińska obrona Bachmutu prawdopodobnie przyczyni się do podobnego rezultatu - siły rosyjskie przerzucają siły i sprzęt do tego obszaru od maja 2022 roku i nie osiągnęły jeszcze żadnych istotnych operacyjnie postępów, które poważnie zagrażają ukraińskiej obronie tego obszaru. ISW nadal utrzymuje, że rosyjska ofensywa na Bachmut mogła już sięgnąć kulminacji, ale nadal siły ukraińskie skutecznie spinają rosyjskie oddziały, sprzęt i ogólną koncentrację operacyjną na Bachmut, tym samym hamując zdolność Rosji do prowadzenia ofensywy w innych miejscach teatru.

Zachód przyczynił się do niemożności wykorzystania przez Ukrainę faktu, że siły rosyjskie zostały zatrzymane w Bachmucie, poprzez spowolnienie lub wstrzymanie dostaw systemów uzbrojenia i zaopatrzenia niezbędnych do prowadzenia zakrojonych na szeroką skalę operacji kontrofensywnych.

Dyskurs blogerów wojskowych wokół doniesień o zastąpieniu generała pułkownika Michaiła Teplińskiego generałem porucznikiem Olegiem Makarewiczem na stanowisku dowódcy rosyjskich sił powietrznodesantowych jeszcze bardziej uwypuklił rozłam między dwiema głównymi grupami w rosyjskim ministerstwie obrony, pierwszy pro-Gierasimowa, złożony z tych, którzy reprezentują starą gwardię ministerstwa, i ulubieńcami nacjonalistów, którzy są mniej związani z władzami. Znany bloger poinformował o zwolnieniu Teplińskiego 20 stycznia, co wywołało falę niezadowolenia wśród innych blogerów, którzy wyrazili swoje zakłopotanie i zaniepokojenie sytuacją. Kilku zastanawiało się, dlaczego rosyjskie Ministerstwo Obrony miałoby zastąpić szanowanego dowódcę "akademikiem" bez doświadczenia bojowego. Jeden z blogerów zauważył, że rosyjskie Ministerstwo Obrony "usunęło" już dwóch "kluczowych" dowódców rosyjskich operacji na Ukrainie - Teplińskiego i byłego dowódcę teatru generała armii Siergieja Surowikina (choć Surowikin został jedynie zdegradowany na niższe stanowisko dowódcze, a nie usunięty ze stanowiska). Kilku blogerów twierdziło, że Tepliński został zdymisjonowany w wyniku nieporozumień z rosyjskim Sztabem Generalnym, czyli najprawdopodobniej z szefem Sztabu Generalnego Walerym Gierasimowem, dotyczących wykorzystania rosyjskich spadochroniarzy w planowanych operacjach ofensywnych. Ostra krytyka tego posunięcia, które najprawdopodobniej zostało zaaranżowane przez Gierasimowa, sugeruje, że rosyjska przestrzeń informacyjna coraz częściej postrzega zmiany dokonywane w rosyjskim ministerstwie jako dwustronne, te wprowadzane przez obóz pro-Gierasimowa jako negatywne a zmiany sugerowane przez nacjonalistów jako pozytywne.

Dyskurs na ten temat oferuje dodatkowo wgląd w wewnętrzną dynamikę rosyjskiego ministerstwa, która mogła doprowadzić do usunięcia Teplińskiego. Sugestia, że Tepliński został usunięty po kłótni ze Sztabem Generalnym na temat wykorzystania spadochroniarzy w operacjach ofensywnych sugeruje, że Tepliński mógł sprzeciwić się pragnieniom Gierasimowa, by użyć sił powietrzno-desantowych do wsparcia operacji w rejonie Bachmutu, gdzie koncentrują się rosyjskie operacje ofensywne. ISW wcześniej zauważył, że siły powietrzno-desantowe poniosły wysokie straty we wczesnych fazach wojny i prawdopodobnie były trzymane w rezerwie po wycofaniu się Rosjan z prawego (zachodniego) brzegu obwodu chersońskiego jesienią 2022 roku. Tepliński mógł sprzeciwiać się zaangażowaniu swoich jednostek do wysoce stratnych działań ofensywnych w obwodzie donieckim, które w dużej mierze były prowadzone przez Grupę Wagnera Jewgienija Prigożyna, uzasadniając to tym, że tradycyjne jednostki zmotoryzowane lub czołgowe byłyby bardziej odpowiednie lub z powody są bardziej przyziemnie i osobiste. Tepliński mógł podać się do dymisji lub równie dobrze zostać zwolniony z powodu tego sporu. Gierasimow prawdopodobnie dąży do osłabienia wpływów kliki dowództwa jednostek powietrznodesantowych, która od dawna chroniła wojska powietrznodesantowe przed polityką i reformami, które dotyczyły konwencjonalnych sił lądowych poprzez zastąpienie Teplińskiego Makarewiczem, oficerem sił lądowych bez doświadczenia. Bloger wojskowy omawiając ten spór zasugerował, że Gierasimow coraz bardziej dąży do zaangażowania konwencjonalnych sił w operacje na Ukrainie, a wynikający z tego sprzeciw ze strony rosyjskiej przestrzeni informacyjnej wskazuje, że jego kampania w tym kierunku nie zostanie dobrze przyjęta.
-------------------------------------------------------------

#ukraina #wojna #rosja #bialorus #wagner #codziennyisw #heheszki #militaria #wojsko #polityka #kadyrow
  • 6
Wstęp część 2

Szef Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, rozpoczął serię operacji informacyjnych mających na celu przedstawienie siebie jako ofiarnego bohatera Rosji w krucjacie przeciwko małostkowym i skorumpowanym władzom rosyjskim. Prywatne źródła Prigożyna 21 stycznia rozpowszechniły list rodziny zmarłego żołnierza Wagnera, w którym oskarżano "obojętnych" urzędników o to, że nie pomogli w pogrzebie ich syna w przeciwieństwie do Prigożyna, który wysłuchał ich próśb. List określał Prigożyna jako "jedyną osobę , której nie jest
źródło: DraftUkraineCoTJanuary21%2C2023
Wschodnia Ukraina: (wschodni obwód charkowski-zachodni obwód ługański)

20 stycznia siły rosyjskie przeprowadziły mały rekonesans naziemny w północno-wschodnim obwodzie sumskim. Szef obwodu sumskiego Dmytro Zhivytsky poinformował, że 6-osobowa rosyjska grupa sabotażowo-rozpoznawcza próbowała przedostać się z Rosji do osady Yunakiv hromada w północno-wschodnim obwodzie sumskim.Oddziały ukraińskie podobno powstrzymały tę próbę.

Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone ataki naziemne w celu odzyskania utraconych pozycji wzdłuż linii Swatowe-Kreminna. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że ukraińskie oddziały odparły rosyjski atak
źródło: Kharkiv%20Battle%20Map%20Draft%20January%2021%2C2023
Obwód Doniecki

Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w okolicach Bachmutu i prawdopodobnie 21 stycznia kontynuowały stopniowe zdobywanie kolejnych pozycji. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że oddziały ukraińskie odpierały rosyjskie ataki na samym Bachmucie; na północ od miasta w pobliżu Biłohorówki), Rozdolivki, Yasyukivki, Krasnej Hory i Yahidna oraz na południowy-zachód od Bachmuta w pobliżu Predtechyne. Raport ukraińskiego Sztabu Generalnego sugeruje, że siły rosyjskie mogły posunąć się do zachodniej części Sil (na północny wschód od
źródło: Donetsk%20Battle%20Map%20Draft%20January%2021%2C2023
Południowa Ukraina

Dostępne dowody na dzień 21 stycznia wskazują, że rosyjski urzędnik okupacyjny z obwodu zaporoskiego Vladimir Rogov skłamał, że 20 stycznia zdobyto znaczne ilości terenu i jest to prawdopodobnie część rosyjskiej operacji informacyjnej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie stwierdziło, że siły rosyjskie zajęły nowe terytorium w obwodzie zaporoskim 21 stycznia, zamiast tego twierdząc, że nieokreślone siły rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego zdobyły nieokreślone pozycje wzdłuż bardziej "korzystnych linii" w obwodzie zaporoskim, co podważa
źródło: Kherson-Mykolaiv%20Battle%20Map%20Draft%20January%2021%2C2023
Rozbudowa i stan siły bojowej armii rosyjskiej

Skargi rosyjskich blogerów wskazują, że rosyjskie siły zbrojne nadal polegają na telefonach komórkowych i niezabezpieczonych technologiach cywilnych w podstawowych operacjach wojskowych, co stanowi poważne naruszenie bezpieczeństwa operacyjnego . Kilku blogerów skrytykowało rosyjskie Ministerstwo Obrony za próbę ograniczenia korzystania z telefonów komórkowych i programu Telegram i oskarżyło dowództwo wojskowe o brak wiedzy o wartości technologii w nowoczesnym wojsku. Fundamentalne zasady na polu walki zabraniają żołnierzom korzystania
źródło: indeks
Aktywność na terenach okupowanych przez Rosję

Siły rosyjskie kontynuują przejmowanie zasobów służby zdrowia i zwiększają obciążenie wojskowych i cywilnych systemów medycznych w okupowanych regionach Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny poinformował 21 stycznia, że siły rosyjskie umieściły ponad 300 rannych żołnierzy w Szpitalu Miejskim w Starobielsku w obwodzie ługańskim. Ukraińscy urzędnicy zauważyli, że siły rosyjskie nadal traktują lekceważąco leczenie ludności cywilnej i pogłębiają braki medyczne poprzez zastępowanie ukraińskich lekarzy. Siły rosyjskie próbują przeprowadzać rekrutacje,
źródło: Bez tytułu