Wpis z mikrobloga

#diy #majsterkowanie #stolarstwo
Mirki pomożecie? Kupiłem sobie strugarkę Rema DYMB 8. Zabrałem się za regulację wszystkiego, ustawiłem górne blaty, czekam na przyrząd do ustawiania noży. Wydaje mi się, że dolny blat od grubościówki jest nierównolegle do wału i z 1 strony zbiera około 0,5mm więcej. Chciałbym go podregulować i jak się przyglądałem to wykombinowałem żeby zdjąć łańcuch który napędza wszystkie śruby od podnoszenia stołu, i podrkęcić tą jedną stronę o obrót lub dwa. Dobrze kombinuje? w załączniku fotki jak to wygląda.
Pobierz Nickilogin - #diy #majsterkowanie #stolarstwo 
Mirki pomożecie? Kupiłem sobie strugar...
źródło: IMG_20230118_184858
  • 7
@Nick_i_login
nie znam tej maszyny ale jeżeli możesz ustawić górne blaty a dolnego nie to olej wał i ustaw równoległość poprzez wysunięcie noży. Ja tak robię u siebie w większej maszynie. Biorę równy kawałek drewna i kładę go raz z lewej raz z lewej strony i wystawiam nóż ponad wał tyle żeby był na styk z drewnem. Jak to ustawisz to potem baw się w ustawianie blatów na górze. Aczkolwiek ta maszyna
@MOSKITek: To był mój pierwszy pomysł, ale jak spojrzałem pod spód że można zdjąć ten łańcuch i obrócić poszczególne śruby ręcznie to pomyślałem że tak będzie lepiej. Ściągnąłem już instrukcję obsługi, może tam będzie to opisane. Nie znowu taka zabawka, znam kilku stolarzy co dość długo ciągneli na takiej maszynie, a robili głównie stoły. Wiadomo, ma swoje lata i nie jest to 200kg odlewu, ale swoją robotę raczej zrobi. Tym bardziej,
@Nick_i_login
Mirku nie potrzebujesz żadnego fancy przyrządu do ustawienia noży. Przy tej maszynie to porywanie się z motyką na słońce. to jest konstrukcja z giętej blachy, niezbyt precyzyjne narzędzie. pół prostą deskę na górnym blacie, zakręć delikatnie wałem i nóż powinien przesunąć deskę o około 3-6mm. Jest pełno filmów ja yt jak to zrobić. Też ja początku miałem #!$%@? na punkcie precyzji a potem sprzedałem ten przyrząd i już na 3 strugach