Wpis z mikrobloga

cześć, chciałbym zacząć swoją przygodę z giełdą. Jestem bardzo zielony w tym temacie, raczej nie liczę, że w tym roku coś na tym zarobię, ale chciałbym w to się jakoś wdrożyć, nauczyć.

Jak zacząć? Co poleciacie? Książki, kursy, szkolenia, grupy, mentorzy? Jestem na etapie zerowym - nie mam nawet konta nigdzie xD

Zastanawiam się czy nie znaleźć kogoś ogarniętego kto by mnie pomentorował, coby wiedzieć w którą stronę i jak iść xD

z góry dzięki za pomoc

#gielda #forex
  • 15
@waniliowe-ptasie-mleczko: po pierwsze zapomnij o forexie i ogólnie o wszelkiego rodzaju kontraktach. Po drugie - załóż sobie darmowe konto demo np na xtb. I tam sie ucz. Poczytaj jakieś książki i poradniki w necie, pełno tego. Przygotuj się, że gra na giełdzie oznacza konieczność znajmości rynku na bieżąco. Co się dzieje w gospodarce, jakie sektory mają jakie prognozy, kiedy są wyniki spółek itd. Na YT pooglądaj sobie Inwestor TV, Squaber, fxmag.
@waniliowe-ptasie-mleczko: kupujesz tylko akcje firm które mają gotówkę na koncie i/lub positive cash flow, kupuj gdy wiesz że będą wzrosty bo będą dochodowi i mają towar który jest dobry i dobrze sie sprzedaje.

Chyba że chcesz grać na CFD, czyli spadki wzrosty crypto, walut, surowców?
@banzi: @Scorpio412 Dzięki za odpowiedź. Dlaczego zapomnieć o Forexie? Podrzucilibyście jakieś przykładowe poradniki/książki - na takim etapie wiedzy ciężko mi odfiltrować co jest git a co nie.

Czyli rozumiem nie opłaca się kupować kursów za kilkaset/kilkatysięcy zł? Myślałem nad takimi kursami jak na dobry sposób do przyswojenia dobrze ułożonej wiedzy, ale rozumiem, że ogarnę to z darmowych źródeł?

Dziękuję za kanały na YT :)
Zacznij od analizy technicznej później fundamentalnej i dorzuc price action. Praca z wykresem tak z pół roku. Forex wybij sobie z głowy chyba że zapomniałeś dodać tag #hazard. Orientuj się w geopolityce oraz światowych trendach długoterminowych. Nie baw się w day trading bo cię zmiecie z planszy. Jak będziesz sobie radził na interwałach w1 czy D1 to sobie możesz schodzić niżej. Minutowek to nie dotykaj przynajmniej rok a najlepiej dwa, ale
@waniliowe-ptasie-mleczko: Masz dwie drogi do wyboru. Pierwsza to trading, czeka cię przy tym dużo nauki, ciągłego śledzenia gospodarki i ogromnej zmienności na rachunku, a i tak w długim terminie raczej nie pobijesz rynkowego benchmarku o ile w ogóle wyjdziesz na plus.

Druga droga jest znacznie prostsza i pewniejsza a jest nią inwestowanie długoterminowe w szeroki rynek. W tym przypadku musisz w zasadzie zapoznać się z dwoma terminami: DCA i ETF. Minusem
@waniliowe-ptasie-mleczko: do forexa musisz mieć plan. Wejście, wyjście, uśrednianie, zarządzanie kapitałem, stosunek zysku do ryzyka, różne scenariusze aby nic cię nie zaskoczyło, umiejętne stawianie SL. Sensowny sygnał na forexie średnio terminowy na parach walutowych pojawia się raz na dwa trzy tygodnie. Im mniejszy ruch łapiesz tym większe prawdopodobieństwo że w ogólnym rozrachunku będziesz na minus. Oczywiście można się pobawić tam jako szkolenie na początku, jezeli masz wydać 1k-2k na jakieś gówno
@waniliowe-ptasie-mleczko: Warto wejść i spróbować na Forex wbrew temu co inni piszą jednak wymaga to odpowiedniej psychiki i podejścia, czyli trzymania się z góry ustalonych zasad. Problem jest taki, że jest tam naprawdę dużo graczy, często panuje chaos na rynku, małe ruchy w jedną i drugą stronę i jak nie umiesz zarządzać emocjami, tylko "trzymasz straty" to cię zmiecie z planszy. Niestety wielu nowych popełnia ten błąd i gra sercem, a
@waniliowe-ptasie-mleczko: Jeżeli jeszcze tu zajrzysz i masz konkretne pytania to pytaj. Z "forexa" czyli grania na CFD, bo głównie ten temat znam to wartościowe webinary robi, a przynajmniej robił Marcin Tuszkiewicz ze Squabera/Investio (tam jest na temat handlu CFD), ma też kanał na YouTube, gdzie robi webinary analityczne i różne ciekawostkowe rzeczy wrzuca. Dziś raczej samemu analizuję rynek, więc to co on mówi nie jest mi potrzebne, ale był jedną z