Wpis z mikrobloga

Gratulacje, wykop.

Gorszego interface pod względem dostępności chyba nie widziałam.

Szybka, podstawowa analiza a11y dostępna z przeglądarki (przy firefoksie - prawoklik - zbadaj właściwości dostępności) zwróciła najwięcej w moim życiu w #testowanieoprogramowania w #it. Obstawiam że dokładniejsza pokazałaby jeszcze więcej problemów - ale nie mam zamiaru poświęcić temu więcej niż minutę. Sprawdzenie tego co niżej opisałam zajęło mi mniej czasu - macie w ogóle jakiegokolwiek testera w zespole?

Kontrast PRAWIE WSZYSTKICH elementów jest poniżej wymagań WCAG - przeczytanie ich sprawia mi trudność. Uruchomcie sobie tam "włącz symulację: utrata kontrastu". Ten problem dotyczy naprawdę dużej części społeczeństwa. Tak samo ludzie noszący okulary - nie zawsze da się sporowadzić wadę do zera, u mnie na jednym oku "zostało" 0.25 - nie jestem nim w stanie przeczytać żadnego "ciemnoniebieskiego" tekstu.

Gorszego designera/frontendowca nie umieliście znaleźć? xD Nawigacja z klawiatury widzę też leży. I brakuje etykiet tekstowych - wasi niewidomi użytkownicy nie dadzą rady dostać się do powiadomień z wiadomości i powiadomień. Braaaaaaaaawa!

Tym redesignem pozbyliście się dużej ilość użytkowników - niepełnosprawnych, ludzi o słabym wzroku... A nawet nie mówię o samymch testach tego czy cokolwiek działa. @wykop @m__b @a__s - może się wypowiecie jak to jest?

#testy #a11y #accessibility #programowanie #wykop #afera #niepelnosprawni #niepelnosprawnosc #wadywzroku #okulista #niewidomi #dostepnosc
  • 33
@Profen: A weź nawet nie mów... Swoją drogą przełączyłam się właśnie na dzienny - liczyłam że może będzie trochę lepiej z kontrastem - oczywiście nie jest. No i teraz mam wybór - zrobię customowe ccs albo nie będę używać wykopu bo jak jeszcze fizycznie zbliżając się do ekranu przeczytam tak... Cóż, powoduje to znaczny dyskomfort.
@cat_in_hat: To jak moderacja ma pracować? xD

BTW, jeśli ktoś chce - css poprawiający większość kolorków (nie wszystkie - część rzeczy jest zaimplementowana tak że uznałam że nie dotykam to tutaj go znajdzie.

[data-night-mode] {
--gullGray: #8aadc4;
}
[data-night-mode] {
--steelBluish: #5ba5d7;
}
[data-night-mode] {
--heather: #8c9da9;
}
[data-night-mode] {
--shuttleGray: #d6d9dc;
}
header.header{
color: #cc0000 !important;;
}
[data-night-mode] {
--abbey: #c6c8cb;
}

Zmiana kolorku headera
@Tymbarko: niemal na pewno tak. Wymusza wysiłek Twoich oczu i potem po prostu bolą... Swoją drogą zachowali kontrast który powinien nie przeszkadzać osobom bez wad wzroku - to może oznaczać że warto się wybrać do okulisty.

Tryb jasny ma odrobinę lepsze parametry ale też nadaje się do naprawy - na razie dla zdrowia sugeruję albo użyć userstyle który wyżej podesłałam albo darować sobie wykop.

https://www.w3.org/WAI/WCAG21/Understanding/contrast-minimum.html

@bb89 żeby było widać cały czas
@Axoi: Dosłownie. Całe A11Y poszło się #!$%@?ć. Niemożliwe naprawdę jest to jak ja, osoba z monitorem który ma zajebisty rating oddania kolorów i inne staty typowo pod grafikę komputerową ma zmęczone oczy od patrzenia na to jak zmielone są wszystkie kolory tutaj. Jakby mieli jakaś ładną paletę, ale całą przefiltrowali jeszcze przez desaturację i jakiś shift w szary kolor.
@bb89 łap
@Tymbarko daj znać czy podmiana kolorów na te poprawiła Twój problem - w teorii powinna.

Jak coś - łatwy link do poprawy większości kolorków na zgodne z WCAG. Nie są idealne - robiłam to na szybko, może kiedyś zaaktualizuję, ale powinny pomóc na zmęczone oczy/czytelność.
https://userstyles.world/style/8145/wykop-kontrast-fix

@Ulyssos: Jakby chociaż spróbowali. :( Ale gdzie tam... Najpierw zobaczyłam to na starym laptopie i myślałam że #!$%@? strzelił matrycę, otworzyłam na ipadzie
@Tymbarko: tak to te kolory i kontrasty "wypalają oczy", nie da się tego czytać na dłuższą metę, co za badziewie.

Dla osób ze słabyszm wzrokiem masakra, a nawet dla tych ze zdrowym ale wrażliwym może ta strona powodować ból oczu I głowy.

To są podstawy podstaw, szczerze to mi bark słów jak można tak skaszanić wszystko od A do Z
@Axoi: czym się zajmujesz że akurat a11y z miliona innych błędów się przejełaś?
Jakaś niespełniona QA z "konikiem" od a11y? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

kolory posysają ale ten serwis nawet wcześniej nie aspirował do dostępności, teraz również dla pełnosprawnych
@Rad-X: QA, uwazam sie za spełnioną. Troche robie a11y, glownie backendy weryfikuje a przejelam sie glownie dlatego że sama tego nieszczesngo kontrastu potrzebuję. Ot, zabolało mnie persosnalnie.

Wcześniej tez nie wszedzie to było spełnione - ale bylo lepiej...
@tylko_grzanki: byłam, widziałam, jakbym zobaczyla to w pracy to byłoby smiesznie. Z resztą, nawet za samo to a11y bym optowala najpierw za szkoleniem a potem wywaleniem na zbity pysk frontsenda i wywaleniem bez gadania designera designera który to urodził. Jesliw ovole byl designer bo wątpię.

Zmieniajac te kolorki troche sie wczytalam z resztą w ten css - i cóż... Też boli.