Wpis z mikrobloga

@xBombelek: jest wiele zapożyczeń z rosyjskiego, ale generalnie najbardziej jest podobny do polskiego

@RazumichinZiK: ja podstawy ukraińskiego znam i ogólnie rozumiem ten język, bo spotykałem się z ukrainkami, ale rosyjski jest bardziej uniwersalny i łatwiejszy w wymowie
@xBombelek: Do polskiego. Nie znając ukraińskiego z Ukraińcem się dogadasz, nie znając rosyjskiego z Rosjaninem nie. Ukraiński to bardzo podobny poziom do słowackiego, rosyjski to trochę bardziej jak czeski. Chociaż z Czechami też łatwo się dogadać, wystarczy ich przekupić dobrym piciem i żarciem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pamareum: ukraiński nie jest najbardziej podobny do polskiego, tylko do ruskiego, wywodzą się przecież z tej samej grupy językowej. Uczę się ruskiego od roku, oglądałem ze znajomymi wystąpienie sylwestrowe Zelenskiego rok temu i nic nie rozumiałem, w tym roku zrozumiałem ponad 50%. Dużo łatwiej dogada się ruski z Ukraińcem (mówiącym po ukraińsku) niż Polak z Ukraińcem
@pamareum: z czym nie mam racji, z tym że rosyjski i ukraiński są językami wschodniosłowiańskimi, a polski jest językiem zachodniosłowiańskim? Ukraina i rosja wywodzą się z Rusi Kijowskiej, a Polska nie. Jedyne w czym ukraiński jest bardziej podobny do polskiego niż ruskiego to wymowa/akcentowanie