Wpis z mikrobloga

Mirki, czy wy też zauważyliście, że coraz więcej kierowców aut, jeździ z włączonymi lampami przeciwmgłowymi w dzień jak i po zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza? Rozumiem odkorowanych Sebixów, którzy uważają to chyba za jakąś formę tuningu swoich wymuskanych i po wspólnej zrzutce, zatankowanych do połowy baku E46 lub A3/A4 (najczęściej z żółtymi żarówam), ale widzę też coraz więcej "zwykłych" użytkowników dróg którzy je stosują.

Jesli właśnie Ty, czytający to Mirasie jesteś jedną z tych osób to poniżej dla przypomnienia przestroga, że grozi to mandatem jeśli akurat jakimś bagietom zabraknie paru PLN do wyrobienia dziennej normy.

Art. 30 prawa o ruchu drogowego nakazuje włączenie przednich świateł przeciwmgielnych w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Z kolei art. 51 ust. 5 dopuszcza używanie przednich świateł przeciwmgielnych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, jednak wyłącznie od zmierzchu do świtu na krętej drodze, która została oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.

Za naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgielnych art. 90 lub art. 97 k.w. art. 51. ust. 5 p.r.d. przewiduje dwa punkty karne oraz mandat w wysokości 100 złotych.


#motoryzacja #polskiedrogi #samochody
Pobierz ulele - Mirki, czy wy też zauważyliście, że coraz więcej kierowców aut, jeździ z włąc...
źródło: comment_1673889040UbFjdJPziaPST3NxeMjT51.jpg
  • 8
Mirki, czy wy też zauważyliście, że coraz więcej kierowców aut, jeździ z włączonymi lampami przeciwmgłowymi w dzień jak i po zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza?


@ulele: Nie
@ulele: ludzie jeżdżą tak od kiedy tylko pamiętam, wymagasz znajomości przepisów prawa, gdzie sporo ludzi nie ogarnia jakie są limity prędkości na drodze jak nie jest postawiony znak i albo zamulają albo zapieprzają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ulele: w wielu autach przeciwmgłowe "robią" też dzisiaj za dzienne-ledy, albo są dokładane albo "przerabiane" aby świeciły bez mijania,
nie mam dziennych? to przerobię mgielne, po co mi mgielne, przecież prawie ich nie używam!

pomijam tez dwużarówkowe lampy które fabrycznie są zarówno mgielnymi jak i dziennymi,
przez co ma się wrażenie, że ktoś właśnie zasuwa na mgielnych w środku dnia ale w rzeczywistości świeci się żarówka od dziennych
Pobierz SpalaczBenzyny - @ulele: w wielu autach przeciwmgłowe "robią" też dzisiaj za dzienne-...
źródło: comment_1673890821jYGvGqHMS8xgHjcpDvy8Fs.jpg
@ulele: zauważyłem to szczególnie rano między 4-6 jak widoczność jest na 300+ metrów licząc po latarniach / słupkach. Delikatna mgła, właśnie widoczność 300m+ i jadą s8 / s2 środkowym pasem 60-70 na przeciwmgielnych z przodu i tyłu.
@ulele: Ile się człowiek narzuca mięsem jak się widzi takich na drodze z przeciwmgłowymi to szkoda gadać, z roku na rok takich delikwentów jest więcej ()
@ulele: nie zauważyłem żeby zjawisko nabrało na sile. Natomiast od początku internetowych dyskusji obserwuję prucie się o te lampy i trudno mi ogarnąć, bo raz że przypadki świecenia nimi bez potrzeby są marginalne, a dwa - te światła jakoś bardzo nie rażą. W porównaniu do źle ustawionych lamp to wręcz pikuś.