Wpis z mikrobloga

@Poldek0000: Ale co ma do tego obywatelstwo? Holocaust był akurat żydowski i miał wymiar ogólnoeuropejski, stąd transporty do obozów zagłady na terenie Polski. Ludobójstwo Polaków miało trochę inny wymiar (trafisz raczej do obozu koncentracyjnego a nie zagłady), a nawet jeśli bylibyśmy następni w kolejce, to do tego etapu jeszcze nie doszło.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Poldek0000: Ale co ma do tego obywatelstwo? Holocaust był akurat żydowski i miał wymiar ogólnoeuropejski, stąd transporty do obozów zagłady na terenie Polski. Ludobójstwo Polaków miało trochę inny wymiar (trafisz raczej do obozu koncentracyjnego a nie zagłady), a nawet jeśli bylibyśmy następni w kolejce, to do tego etapu jeszcze nie doszło.

@Kewin_Klotzek: mnie to smuci że utrało się mówić o zagładzie Żydów jak o ufoludkach a nie dużej części polskiego
mnie troszkę to zawsze raziło że rozdziela się ofiary holocaustu na Żydów i Polaków. Czemu nie pisze się ogólnie Polacy (najwyżej wyznania mojżeszowego, katolickiego,etc..)


@Poldek0000: mnie tez to dziwiło i raziło, bo jednak straciliśmy spora cześć społeczeństwa, obywateli oraz gospodarki, ale w statystykach przez rozdzielenie obywateli na Polaków i Żydów, można utracić rzeczywisty obraz jak bardzo Polska została poszkodowana - jako kraj. Prawdopodobnie wzięło się to z podziału wśród samych Żydów,
@Poldek0000: No ja się zgadzam, ale to są dwie różne rzeczy przecież. Ale robienie z przedwojennej Polski jakiegoś żydowskiego raju, to gruba przesada. A opis w powieściach (i to jeszcze współczesnych) vs ówczesna rzeczywistość to jednak dwie różne rzeczy.
@FaterAnona1: Bo nie wiadomo ;) Singer mówił w młodości po polsku i pierwszą książkę wydano mu po polsku (choć było to tłumaczenie bo nie czuł się z tym językiem tak dobrze żeby ryzykować powieść), po wyjeździe do Ameryki został naturalizowany ale nie wypierał się tego gdzie się urodził. I gdy dostał Nobla nikt z kraju nie starał się nawet o to aby w materiałach prasowych zaznaczano, że pochodzi z Polski. Wyszło,