Wpis z mikrobloga

@monyprintergobrrrr: Żeby spowodować, że kupowanie mieszkań na cele inwestycyjne będzie mniej opłacalne i jednocześnie realnie wpłynąć na rynek, podatek katastralny najpierw musiałby:
- mieć trafnie określoną grupę docelową tak żeby uderzyć w obecnie kupujących mieszkania inwestycyjnie (tymczasem w PL posiadający wiele mieszkań inwestycyjnych to margines, 90% wynajmujących ma jeden lokal)
- nie być łatwy do obejścia (darowizny na rodzinę, spółki)
- nie być możliwy do przerzucenia najemców (patrz czynsze najmu 2022)
@pastaowujkufoliarzu: Dwa pierwsze punkty zgoda, trzeci to bullshit, o 2022 pamiętasz ale o 2021 już zapomniałeś. Czynsze wzrosły bo mogły, pojawił się dodatkowy popyt uchodźców i oczekiwania inflacyjne, wzrost kosztów wynajmującego gówno obchodzi najemcę, liczy się popyt i podaż.

Z resztą żaden kataster nie wchodzi, to urojenia tagowiczów na podstawie klikbejtu z bezprawnika.
trzeci to bullshit, o 2022 pamiętasz ale o 2021 już zapomniałeś. Czynsze wzrosły bo mogły, pojawił się dodatkowy popyt uchodźców i oczekiwania inflacyjne, wzrost kosztów wynajmującego gówno obchodzi najemcę, liczy się popyt i podaż.


No nie wiem, nie wiem. 2021r był wyjątkowy o tyle, że popyt znikł w wyniku jednorazowego wydarzenia zewnętrznego, na które nikt nie mógł nic poradzić. Natomiast to co się wydarzyło w 2022 ma skutki długoterminowe, bo nawet gdyby
upowszechnienie pracy zdalnej na zawsze zmieni proporcje popytu dużych miast względem mniejszych miejscowości


@monyprintergobrrrr: a to nie jest tak, że ta zdalna jednak nie pykła i w większości firm były powroty przynajmniej do hybrydowej albo i normalnej? To było fajne marzenie, że ludzie sobie gremialnie siedzą w Bieszczadach albo na plaży i klikają w kąkuter ale wydaje mi się, że biznes za bardzo lubi kontrolę nad pracownikiem
@pastaowujkufoliarzu: Mogę Ci powiedzieć jak wygląda to u mnie. Jestem pijawką dossaną do IT. Przed covidem nie było czegoś takiego jak „zdalny Scrum Master”, to był oksymoron, co było poparte wiedzą branżową, badaniami naukowymi i doświadczeniem zawodowym tysięcy zespołów. Najskuteczniejsze zespoły pracują w jednym miejscu a Scrum jest oparty o zespoły.

Dzisiaj pracuję w pełni zdalnie bo programiści mogą pracować zdalnie. Zakres obowiązków i sposób pracy dostosował się do rzeczywistości. Nie
posiadający wiele mieszkań inwestycyjnych to margines, 90% wynajmujących ma jeden lokal)


@pastaowujkufoliarzu: Dane IDzD?
To nie jest tak, że będziesz miał miliony dodatkowych ludzi którzy będą się godzić na mieszkanie w 5 osób w 1 pokoju za 2000 złotych miesięcznie. Masz konkurencje w postaci innych państw i ludzie (i Polacy i Ukraińcy) przy pewnej proporcji cen najmu do swoich zarobków, po prostu powiedzą "no to pakuje walizki i elo". W tym
CzaryMarek - > posiadający wiele mieszkań inwestycyjnych to margines, 90% wynajmujący...

źródło: comment_1673801634TRxSGjLgxPwgF3Icqi0760.jpg

Pobierz
@CzaryMarek: Ceny najmu będą w długim terminie rosły przez wzrost cen mieszkań w całym zachodnim świecie, to skutek polityki realnie ujemnych stóp procentowych przez które nie opłaca się mieć żadnych walutowych oszczędności.

Z resztą możemy skończyć jak Litwa z której przez 20 lat uciekło chyba z kilkanaście procent ludzi.
@monyprintergobrrrr: Ceny najmu rosną przez masową, niekontrolowaną imigracje, a nie wzrost cen nieruchomości. Ceny nieruchomości już dawno całkowicie się rozminęły z cenami najmu.
No jeżeli nic się nie zmieni, to pewnie tak skończymy, młodzi Polacy będą mieli do wyboru albo wyjechać i żyć normalnie albo 70% pensji dawać na najem 1 mieszkanka.
@pastaowujkufoliarzu: w ekonomii klasycznej (nie mylić z korwinistyczną) aństwo jest od budowania dróg, obrony obywateli i między innymi pilnowania uczciwych zasad obrotu gospodarczego, to między innymi dotyczy rozbijania monopoli (np. w obecnych czasach google/ms). Państwo mialo być opiekunem wolnosci gospodarczych i podatki miały być sprawiedliwie rozdzielone i pod to katastralny się wlicza.

Więc korwinistyczne patolibki nawet nie wiedzą jakie poglądy teoretycznie reprezentują.
- mieć trafnie określoną grupę docelową tak żeby uderzyć w obecnie kupujących mieszkania inwestycyjnie (tymczasem w PL posiadający wiele mieszkań inwestycyjnych to margines, 90% wynajmujących ma jeden lokal)


Jak to "trafnie"? Z założenie podlegaliby wszyscy. Masz potwierdzenie na te 90%? Zresztą to bez znaczenia, bo osoby z największym kapitałem psują rynek najbardziej a jest ich najmniej.

- nie być łatwy do obejścia (darowizny na rodzinę, spółki)


Mieszkanie o wartości kilkaset tys.zł.-kilka milionów
@CzaryMarek: > Dane IDzD?
@KoniecTegoDobrego > Masz potwierdzenie na te 90%

Tak, mam. Raport Polityka Insight i Otodom pod kierownictwem dr Adama Czerniaka z SGH. Okazuje się, że dokładnie było to 86% nie 90%, nie zapamiętałem dokładnego odsetka, ale pamiętałem, że dominująca grupa i blisko 90%.

https://www.otodom.pl/wiadomosci/pobierz/raporty/kwartalnik-mieszkaniowy-iiq22-polityka-insight-otodom

to bez znaczenia, bo osoby z największym kapitałem psują rynek najbardziej a jest ich najmniej.


Zasada Pareta? No okej, przyjmijmy że mała grupa ma
pastaowujkufoliarzu - @CzaryMarek: > Dane IDzD? 
@KoniecTegoDobrego > Masz potwierdz...

źródło: comment_16738175473yAkm49FcFVEj8yMRX003N.jpg

Pobierz
Równie dobrze może być tak (jak ja uważam), że odcięcie popytu inwestycyjnego spowoduje, że deweloperzy wybudują po prostu mniej mieszkań. Będą budować tylko tyle mieszkań, ile są w stanie kupić kupujący mieszkanie na własny użytek i ich dostępność wcale nie wzrośnie.


@pastaowujkufoliarzu: Każde państwo ma jakąś maksymalną wydolność jeśli chodzi o roczną budowę mieszkań. Liczba oddanych mieszkań jest ograniczona przez liczbę robotników, architektów, inżynierów budowalnych, liczbę godzin którą będą oni chcieli
przecież wszyscy bliscy wladzy mają kupe nieruchów. To świetny sposób na korupcję. Nie wierze że pisiory uderzą w swoich


@RolnikSamWdolinie: Nie uderzą :) Politycy są tak zapakowani w nieruchomości, że musieliby walczyć z własnym zapleczem politycznym, żeby coś takiego przeforsować. Od czasu do czasu będzie tylko gównoburza. A gdyby potrzebowali pieniędzy to łatwiej dowalić kolejną opłatę cukrową, podwyższyć akcyzę czy VAT o 1% Wydaje mi się, że jest niepisany układ ponad