Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, doszedłem do momentu w swoim życiu gdy chcę świadomie nim kierować.

Obecnie jestem magistrem filologii francuskiej i angielskiej z dodatkowym dyplomem studiów podyplomowych z tłumaczeń tekstów specjalistycznych. Wyjechałem niedawno za granicę by polepszać swoje zdolności językowe. W tym roku będę mieć 28 lat.

I dochodzimy, szybciej lub wolniej, (a większość osób nigdy nie dociera) do momentu, w którym musimy wybrać drogę zawodową by móc wyznaczać sobie założone cele i sposóby na ich osiągnięcie.

Chciałbym się rozwijać w pracy, która jest: stabilna, przyszłościowa i dopasowanej do siebie. Nie szukam gruszek na wierzbie i wiem, że nie ma idealnych zawodów, ale każdy z nas chce wybra najbliżej perfekcji. Stąd też przed zdecydowaniem się na wejście w #programowanie chcę do tego podejść metodycznie i przedstawić za i przeciw i prosiłbym o ich skomentowanie:

za:
- aby być tłumaczem najlepszego sortu musiałbym i tak poświęcić czas na wyspecjalizowanie się w jakiejś dziedzinie, a może nawet pójść na studia prawnicze (i tu moje wielkie obawy, bo nie wiem czy jest to w moim zasięgu czy pracując na pełen etat są jakieś studia niestacjonarne, które dadzą mi rzezywistą korzyść u pracodawcy - mieszkam blisko Strasbourga i chciałbym zostać tłumaczem kabinowym)
- praca tłumacza / nauczyciela i tą, którą obecnie wykonuję wiążą się z kontaktem z wieloma ludźmi, a jestem osobą dość niezręczną i nie mam dobrych umiejętności między ludzkich. Lubię pracę indywidualną. (Więc w rezerwie mogę być tłumaczem tekstów, zamiast tłumaczyć ustnie i mieć mniejszy kontakt z ludźmi)
- jednak praca tłumacza pisemnego nie jest super płatna (musisz znać perfekcyjnie język i mieć specjalizację oraz zbudować sieć klientów i współpracować z biurami tłumaczeniowymi), a i tak zarabiasz około 4 tys. zł (xD). 1000 euro xD Więc boję się, że za granicą zdechnę z głodu.
- Lubię spędzać czas przed komputerem. Bardzo szybko piszę na klawiaturze i takie proste programowanie, którego użyłem w programie "Anki" żeby zmienić jego wygląd wydaje się dość intuicyjne i logiczne (było to na prawdę tylko z 10 linijek kodu więc wiem, że to daje praktycznie żaden obraz czym jest rzeczywiste programowanie).
- Myślę, że z innymi programistami mielibyśmy podobne charaktery.
- Lubię pracę indywidualną
- Znam dobry akcent i swobodnie posługuję się angielskim
- Jestem skoncentrowany na samorozwoju. Jestem nastawiony na ciągłą naukę, bo to bym musiał robić gdybym chciał być tłumaczem.

przeciw:
- nie mam studiów informatycznych
- nie byłem nigdy dobry z matematyki (jedyny przedmiot, z którego miałem dobre oceny w szkole średniej to angielski, ale wtedy w ogóle się nie uczyłem. Na studiach się to zmieniło i przyjąłem całkiem inne podejście. Więc bardziej miarodajne byłoby sprawdzenie teraz jak wyglądają moje wrodzone umiejętności do naukia przedmiotów ścisłych.) Koniec końców z matematyki pewnie będę maksymalnie "przyzwoity" na pewno nie będę geniuszem matematycznym.
- Po wielu latach przed komputerem boli mnie kręgosłup i moje oczy ostatnio zaczęły szybko stawać się czerwone i wysuszone.
- Duża konkurencja
- Pracuję na pełen etat więc nie mam wiele czasu, a dodatkowo zabiera go nauka języka ze względu na mieszkanie za granicą

Proszę Mirki o pomoc. Nieważne czy dorzucicie powodów za czy przeciw, jeśli będą merytoryczne i popchną mnie w odpowiednią stronę to będę bardzo, bardzo wdzięczny.

#praca #pracbaza #programista15k #informatyka #pracait

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63c3c0b701f4c80d19019330
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 24
@AnonimoweMirkoWyznania: powiem tak, na każdą ofertę pracy programisty przypada 100 CV, z czego większość należy do pasjonatów po informatyce. jak już w końcu dostaniesz jakąś pracę (pewnie jakiś wordpress lub front-end) to średnia krajowa to maks na co będziesz mógł liczyć na początek.
@AnonimoweMirkoWyznania: ale wiesz ze w IT jest więcej niż tylko programowanie? Poza tym tez bym myślał o jakimś korpo z francuskim, prędzej się załapiesz niż na deva bo nie dość ze zaczynałbys od zera to jeszcze byłbyś na minusie jako ze masz blisko 30 lat i studia stricte humanistyczne
OP: @Prism2772 @Proogramista

Ja rozumiem, to jest praca w korporacji, ale jednak nacisk na umiejętności miękkie i sprawną komunikacje jest większy u tłumaczy ustnych gdzie wykorzystuje się to przez cały czas pracy w porównaniu do programisty, który siedzi przy komputerze.

@Marcines @bb89

Zastanawiam się właśnie nad pójściem do korpo (wtedy jeszcze bym uczył się niemieckiego), ale jeszcze rozważam wejście na drogę programisty póki nie podjąłem ostatecznej decyzji. Bo i tak jestem
OP: @Proogramista

I spend about 10 hours a day at work. 8 of those are in front of my screens..


Jednak wydaje mi się, że programista zarabia siedząc przed komputerem z przerwami na rozmowy. Tłumacz ustny odwrotnie: zarabia mówiąc z przerwami na komputer.

Więc nie wiem skąd to oburzenie.

https://www.quora.com/How-many-hours-do-software-engineers-spend-their-time-in-front-of-the-computer

---

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: karmelkowa
@AnonimoweMirkoWyznania: IT to nie tylko programowanie czyli możesz być testerem, devopsem, PM, PO, BA, SM itd. Wszyscy się rzucają na programistów stad 200 cv na jedno miejsce. Nie mówię ze na inne łatwo sie wbić ale w większości pewnie łatwiej, może poza testowaniem