Wpis z mikrobloga

@RozowaWkolorachTeczy: Zasadniczo w momencie kiedy nadplacasz regularnie to nie ma to znaczenia bo finalnie wyjdzie to samo. Ale jeśli jednorazowo spłacasz większą kwotę to dla własnej dyscypliny warto skrócić okres kredytowania. Bo szanse że będziesz w przyszłości nadplacać o tyle ile zmniejszy ci się rata są mniejsze
Jak policzyć, która z opcji da mi wiekszą oszczędność na odsetkach w kontekście całego kredytu?


@RozowaWkolorachTeczy: Wybierz skrócenie okresu kredytowania - po prostu nigdy nie zapłacisz odsetek od tych "uciętych" rat. Przy obniżce raty działa to w przybliżeniu tak, że nadpłacane np. 5000 zł "rozsmarowujesz" po reszcie kapitału (np. 250000 zł) i nie płacisz odsetek od tego, o ile zmniejszył się w ten sposób kapitał. Zysk minimalny, chyba że nadpłacałbyś regularnie,
@RozowaWkolorachTeczy: hmm, ciekawe to co czytam. Ja zawsze wybieram zmniejszenie wysokości raty. A przelewam na konto kredytowe zawsze tyle samo, więc przy niższej racie szybciej mi się uzbiera jakaś sensowna kwota do nadpłaty. A jak się noga powinie, kryzys, tragedia, wypadek i nie da rady przelewać tyle co zawsze, to mam niższą ratę i nie muszę się prosić w banku o obniżenia, odroczenia itd.
@j557: To ma sens jedynie gdy regularnie nadpłacasz. Przy nieregularnym nadpłacaniu jak Ci się noga powinie w momencie kiedy przy skracaniu okresu kredytowania będziesz miał już cały spłacony, natomiast przy zmniejszonej racie dalej miałbyś jeszcze np. 3 lata do spłaty, to co wtedy? Tutaj nie ma idealnego rozwiązania, przy nieregularnych nadpłatach bardziej się jednak opłaca skracać okres.
@j7j7: według mnie lepiej zostać z kredytem 200pln na 20 lat jak 2000 na 2 lata w awaryjnej sytuacji. Bo jak nie masz pieniędzy to ich nie wyczarujesz. A znaleźć 200pln to bez problemu da radę z budżetu wykopać.
`@RozowaWkolorachTeczy:

Skrócenie -> Rata pozostaje taka sama zmienia się długość.
Zmniejszenie raty _> rata jest mniejsza ale pozostało do spłaty tyle samo

I teraz najlepsze -> bez róznicy co wybierzesz bo oszczędności daje to DOKŁADNIE takie same o ile bedziesz dalej płacić np 3000 ratę a nie 2950 po zmniejszeniu.

Haczyk jest taki że niektóre banki (Pko) pobierają prowizję w wysokości np 0,5% pozostałej spłaty i np wpłacając 10 tys masz prowizji