Wpis z mikrobloga

Hej. Jest tu ktoś z #dzialalnoscgospodarcza #przedsiebiorczosc #pieniadze #firma #faktura #freelance #freelancer

Sytuacja jest następująca. Nie prowadzę własnej działalności a pracuję zdalnie przy pisaniu tekstów. Zwykle jak ktoś chciał fakturę, załatwialiśmy to przez #useme. Trafiłem jednak na klienta, któremu zależy na fakturze normalnej i bez VAT. Podobno mogę taką fakturę wystawiać. Ale po pierwsze, jak mam się z tego rozliczać a po drugie czy jest jakiś darmowy program do wystawiania faktur?
#urzadskarbowy #finanse[ #pracbaza #pracazdalna
  • 17
@viciu03 faktury VAT nie możesz wystawić Bo nie jesteś w US zgłoszony i nie masz działalności. Natomiast możesz wystawić rachunek i prowadzić prowadzić działalność nierejestrowaną do obrotu równego połowie wynagrodzenia minimalnego. Potem normalnie na koniec roku wpisujesz w PIT dochody z tego i płacisz podatek.
@viciu03: no niestety, musisz poczytać, nikt ci nieda z reki, tez bede w tyk roku pierwszy i ostatni raz się rozliczał z nierejestrowanego , bo w ciągu roku zakładałem jdg.

Zresztą moze zadzwon do us i ci powiedza jak sie rozliczyć?

Wpisz dochód nierejestrowany poradnik przedsiębiorcy.pl maja tam artykul z maja 2022

Rejestr faktur możesz sobie robic w excelu, fakturę tez tam wystawisz i potem np. druk jako pdf.
odpowiedz


@viciu03: widac po komentarzach że nie mozesz wystawiać faktur.

Przy korkach słyszałem dwie wersje jedna ze placisz co miesiąc druga ze placisz raz w roku przy rozliczeniu pit , coz nie wiem , zobaczymy.

Ale sam wystawiałem kilka faktur i ksiegowe klientów sie nie czepiały ze nie ma nipu itp
Ja robiłem Faktury bez pesel ale nie wiem czy to prawidlowo, bo jal nie masz nip to pesel jest w
@labuz: z drugiej strony oprócz faktur mógłbym nic więcej nie robić, nie rozliczać się z nimi i tylko fakturki mieć. Ciekawe czy by reagowali, nawet jeśli chodziło by o kwotę raptem kilkuset złotych ¯\_(ツ)_/¯
reagowali


@viciu03: to juz twoje ryzyko ale mozesz dostac mandat plus chyba 90% nielegalnego dochodu.
Plus teraz us na legalu może ci zrobić wjazd na konto i sprawdzić transakcje. A mieliby info o fakturze od klienta