Wpis z mikrobloga

Na trzecią rocznicę od wydania mojej ostatniej listy (https://www.wykop.pl/wpis/46730187/to-juz-trzecia-edycja-mojej-listy-w-ktorej-przedst/) postanowiłem ją zaktualizować. Lista zawierać będzie w większości produkcje płatne, gdyż wychodzę z założenia, że klikery czy inne wyciągacze kasy zareklamują się same na starcie. Pragnę jednak zaznaczyć, że lista ma charakter strumienia świadomości i nie jest jakoś sensownie ułożona, po prostu zawiera fajne gierki.

Gry, które warto według mnie ograć lub miło spędzić przy nich czas:

- Seria Anomaly - Seria gier od której od 11bit studios zaczęło swoją przygodę z GameDevem. Anomaly to odwrócony tower defence, w którym musimy pokonać kosmitów atakujących ziemię. W 3 z 4 grach z serii wcielamy się w oddział, który ma za zadanie odeprzeć obcych i wyzwolić ziemię, za to ostatnia gra to klasyczny tower defence, w którym jako obcy bronimy się przed kontratakiem Ziemian.

- This War of Mine - Kolejna gra od 11bit studios, w której pokierujemy losami grupy bohaterów, będących cywilami próbującymi przeżyć w czasie wojny domowej. Musimy dbać o wyżywienie, utrzymanie ciepła, czy zdrowie psychiczne naszych postaci, a poza tym podejmować ciężkie decyzje, często wątpliwe moralnie. Zresztą najlepiej te produkcje opisuje cytat Hemingwaya, który ją otwiera, a mianowicie: “We współczesnej wojnie… giniesz jak pies, i to bez szczególnego powodu.”

- Door Kickers - Udany port na androida ze studia KillHouse Games. Naszym zadaniem jest zaplanować idealną strategię dla oddziału SWAT tak by uratować cywili, rozbroić bombę czy zdjąć terrorystów. Jednocześnie też zależy nam na tym by nikt z naszego oddziału przy okazji nie zginął, a po udanej akcji możemy swój oddział ulepszyć za pomocą lepszego ekwipunku. Jedyne do czego się mogę przyczepić to BARDZO szybko wzrastający poziom trudności... Albo to ja jestem debilem i nie ogarniam xD

- Seria Kingdom Rush - Tower Defence o pięknej grafice i fajnej mechanice, świetna gra ze studia Ironhide. Poza tym jej mocną stroną jest masa easter eggów i małych smaczków, które powodują, że chcemy przeszukać każda planszę pixel po pixelu.

- Iron Marines 1&2 - Kolejna gra ww. studia, tym razem to RTS w klimatach SF. Znów nagromadzenie jajek wielkanocnych jak,a także parodii i nawiązań ze znanych serii SF. Sterowanie jest satysfakcjonujące, a grafika i dźwięk dopełniają reszty.

- Mage Gauntlet i jego duchowy spadkobierca w postaci Wayward Souls - MG to przyjazny i sympatyczny RPG, druga gra to souslaikowa naparzanka z całkiem spoko fabułą. Pikselowa grafika wcale nie przeszkadza, a studio Noodlecake znane jest z porządnych produkcji. Polecam jednak do Wayward Souls załatwić sobie pada, bo ta gra już sama w sobie jest trudna, a ekran dotykowy tylko podkręca poziom.
UWAGA: mam wrażenie, że MG zostało chyba usunięte z Google Play, ja przynajmniej nie umiem go znaleźć. Nie mam pojęcia o co chodzi, ale jeśli ktoś chce zagrać, na 100% jest gdzieś instalka na chomiku, gdyż gra ta była w którymś bundlu bez DRMu.

- Death Road to Canada - W mojej ocenie to chyba najlepsza gra mobilna o apokalipsie zombie. Zbierasz gnaty, starasz się utrzymać przy życiu członków drużyny i uczysz psa prowadzić auto. Dużym plusem jest to, że każda rozgrywka jest zupełnie losowa i jak w Forście Gumpie: nigdy nie wiesz na co trafisz. Poza tym mnogość mnogość trybów gry zapewnia zabawę na długie godziny. NC studio dalej z RIGCZem.

- Inne gry od Noodlecake warte ogrania to: Alto's Adventure i Alto's Odyssey (jedź na nartach, ścigaj lamy i nie zgub zębów - świetny endless runer), a także seria Super Stickman Golf (zabawa na całe tygodnie jeśli ktoś lubi masterować wyniki).

- Out There - Wymagająca gierka, w której wcielamy się w postać kosmonauty, mającego spory problem. Co się stało? Utknęliśmy lata świetlne od Ziemi i musimy do niej wrócić (lub nie), a konieczne do tego będzie dobre zarządzanie zapasami, rozplanowanie podróży i odrobina szczęścia. Odblokowanie wszystkich zakończeń może zająć nam kilka dni, uważam jednak że RNG jest czasami zbyt okrutne. Gra może spowodować także spowodować, że zaczniemy sobie zadawać pytania w stylu: skąd jesteśmy? dokąd zmierzamy? Dlaczego kosmitki nie są tak seksowne jak przedstawiali to w Star Treku?

- Gry z serii Lego - Godziny zabawy w uniwersach Star Wars, Harrego Potter, DC i innych. Jeśli ominęło Cię to na konsoli czy PC, tutaj masz szanse na powrót do dzieciństwa. Minusem jest to, że często gry nie wspierają Padów, ale być może poprawi się to z czasem.

- Seria Cube Escape - Gry od studia Rusty Lake, płatne i darmowe, a każda jest warta ogrania ze względu na fajne zagadki i nieziemski klimat utrzymany w klimatach pastiszu i prowadzony w stylu Twin Peaks. Dodam, że jedna z ich ostatnich produkcji była wydawana równocześnie z filmem, który został sfinansowany w 9 godzin na kickstarterze. Warto znaleźć timeline i grać po kolei. Ostrzegam jednak, że to point and clicki, które czasem naprawdę mogą wzbudzić niepokój i dyskomfort u grającego, ale przez to są jeszcze bardziej angażujące. No i można się dowiedzieć dlaczego NAPRAWDĘ Van Gogh uciął sobie ucho.
Aktualizacja: Ostatnią grą jaka wyszła od RL jest kooperacyjne The Past Withim, będące częścią uniwersum i będąca pierwszą grą kooperacyjną od studia. Polecam do ogarnia w parze z kumplem/dziewczyną/nieznajomym w pociągu.

- The White Door - najnowsza gra od studia Rusty Lake, przedstawiająca historię Boba, którego mieliśmy okazję poznać w Cube Escape: Theatre. Widać tutaj eksperymenty z gameplayem, ale to bardziej ewolucja niż rewolucja tego co widzieliśmy w Cube Escape. Na uwagę zasługuje też fakt, że gra (zresztą jak każda inna tego studia) posiada wiele sekretów i dodatkowych trybów gry. W końcu oryginalne zakończenie nie zawsze musi być tym najlepszym!

- Seria The Room - Chyba najlepiej zrealizowane pod względem graficznym gry mobilne, gdzie naszym głównym zadaniem jest rozwiązywanie zagadek w świecie utkanym z powieści Lovercrafta. Nie tak niepokojące jak Cube Escape, ale dające pewien dreszczyk. Odpowiada za nie Fireproof Games.

- Seria Reigns - Minimalistyczne, ale satysfakcjonujące zarządzanie królestwem (przesuwasz palcem w lewo lub w prawo by dać znać czy jesteś z daną decyzją na tak lub na nie) od studia Nerial. Czasem jedna rozgrywka nie potrwa dłużej niż 5 minut, ale to wcale nie jest wada. Gra idealna by na chwilę odciąć się od świata jadąc MPK czy podczas szybkiej dwójki w pracy. Poza tym jedna gierka z serii jest w całości oparta na Grze o tron.

- Plague Inc - To symulator od Ndemic Creations w którym masz za pomocą wybranej przez siebie choroby zakończyć dominację człowieka na Ziemii. Wirus, który szybko mutuje? Proszę bardzo. Priony wyniszczające mózg i spowalniające badania? Jasne. Małpy przejmują świat? Oczywiście. Wirus świąteczny powodujący szczęście i śmierć? Co ku*wa?! Polecam czytać paski wiadomości, prawie nie odstępują tym z TVP.
Update: na fali popularności podczas Covidu został dodany nowy tryb rozgrywki, w którym mamy za zadanie zwalczać wirusa. Miły dodatek, jednak dodatkowo płatny...

Rebel Inc - Kolejna gra od NC, tym razem jednak mamy za zadanie ustabilizować sytuację polityczną w wyniszczonym wojną kraju. Nie będzie jednak łatwo, bo terroryści nie będą nam ułatwiać sprawy.

- Space Marshals - Kosmiczni kowboje i twin stick shooter, miodek i humor. Warto jednak do tej gry również zaopatrzyć się w pada, bo chociaż nie jest to konieczne, pozwala znacznie lepiej wczuć się w grę i strzelać do innych kombojów. A poza tym pamiętajcie, że nie potrzebujecie spodni ani prawdziwej spluwy, by skopać im dupy!
UWAGA:
Wyszły też dwie kolejne części, za które także odpowiada studio Pixelbite, ale nie wiem czy finansowo to wychodzi dobrze, bo tam się płaci co rozdział. Nie grałem, nie oceniam, jest to jednak dla mnie słabe.

- Real Drift - świetna gra wyścigowa z driftem w tle, gdzie największym naszym wrogiem jest fizyka! Minusem jest jednak monotematyczna ściezka dźwiękowa, ale jeśli znajdziecie sposób by sobie puścić playlistę z jednego legendarnie memicznego anime, o nocnych wyścigach to... Możecie się nie oderwać.

- Seria Motosport Manager - łatwa do opanowania, ale trudna do wymasterowania seria sim racingow, gdzie wcielamy się w w tytułowego managera i musimy dostarczyć nasz zespół na sam szczyt. Szczerze? Każda kolejna gra z serii jest jeszcze bardziej rozbudowana niż poprzednia, co wzbudza mój podziw i szacunek, biorąc pod uwagę, że pierwsza część była robiona przez jednego człowieka.

- DISTRAINT: Pocket Pixel Horror - niepokojących horror psychologiczny, w którym widzimy coś w stylu połączenia opowieści wigilijnej ze schizofrenią? Naprawdę ciężko mi te grę sklasyfikować, ale jest na pewno wciągająca i wszystko się w niej ładniej spina. No i powoduje poczucie niepokoju...

- Stardev Valley - Bardzo udany port znanej i nagradzanej gry o prowadzeni własnej farmy. Stworzona od podstaw przez jedną osobę, ConcernedApe, od niedawna ma wszystko co oferuje wersja PC. Polecam do odstresowania, w ciepłym łóżku z kubkiem kakao.

- MudRunner - Błoto, błoto i jeszcze raz błoto. A w tym błocie Ty, Twoja ciężarówka i towar do przewiezienia. Nie ma w tym większego sensu, jest tylko droga wyciągarka. Jest to bardzo wierny port gry od Saber Interactive, zrobiony przez Focus Enterteiment.

- Mini Metro - Gra od Dinosuar Polo Club. Bardzo minimalistyczna produkcja, w której projektujemy linie metra. Tyle i aż tyle. Bardzo szybko okazuje się, że zaprojektowanie wydajnego systemu jest bardziej skomplikowane niż nam się wydaje.

- OpenTTD - Znany i lubiany klon Transport Tycoon Delux, na otwartym kodzie źródłowym. A jak na otwartym, to było pewne, że ktoś to przeportuje na androida i mamy perełkę. Stwórz swoje własne imperium transportowe za darmo! Opanuj drogi, szlaki morskie i lądowe, a przy tym nie daj się zjeść konkurencji. Urzekła też mnie szczerość Pelya, twórcy portu, który informuje nas, że nie będzie na razie aktualizacji, bo został powołany do Ukraińskiej Armii.

- Titan Quest: Legendary Edition - Najlepszy Hack&Slash na telefony, teraz w kompletnej wersji (dostępna jest jeszcze zwykła, ale polecam od razu przejść do legendarne, bo po co płacić dwa razy). Zanurzymy się tutaj w Mitologii Greckiej, niczym Achilles w Styksie, by wyrąbać sobie drogę przez Bóstwa i ich popychadła do nieśmiertelnej sławy najpotężniejszego z herosów. Poza tym zbieramy itemki. Dużo itemków. Okej, większość to śmieci, ale to jest literalnie kwintesencja H&Sów. Gra od THQ, portowana przez Handy Games. Przeprotowali oni też This is The Police 1&2 a także Sąsiadów z piekła, więc jest w co grać ;)

Nie chcę się rozpisywać na temat portów BARDZO znanych marek takich jak GTA, Baldurs Gate, DOOM czy od niedawna Company of Heores. To dobre gry i dobre porty, których chyba nie trzeba przedstawiać ;)

Wspomnę też krótko o pięknym świecie emulacji. Za parę groszy w Sklepie Play można kupić emulatory GBA, Nintendo DSa czy Playstation i wejść w świat naprawdę dobry gier. Jednak warto zaopatrzyć się w pada. Dalej polecam używane pady od Samsunga jeśli ktoś ma mniejszy telefon lub coś od Razera, ale od biedy najtańsze badziewie może się okazać spoko. Potem wystarczy trochę poszperać za romami i możesz się oddać rozpuście konsolowego grania na Twoim telefonie. Polecam ten stan.

#gry #android #smartfon w niektórych przypadkach też #ios
  • 8
@Qwertyasdf123 zalezy co lubisz. Osobiscie to bez pada wiele gier jest grywalnych, ale ciężko jest w sekcjach zręcznościowych.

Bez pada to ja tylko przechodziłem pokemony. Z padem to grałem w masę metroidów, castlevanii, Golden Suns, Tekkena 3, crash bandicoot, kilka zeld, Final Fantasy.

A ogolnor to mozesz wejsc na topki wielu konsol i ograc to co maja najlepsze.