Wpis z mikrobloga

Cześć Mirasy( ͡° ͜ʖ ͡°) Mam PC (Win10) który robi mi za pseudo NAS do backupu danych. Włączam go dość rzadko nie chciałem robić żadnego RAID-a. Z tego powodu mam tylko 2 HDD po 6 TB z dwoma kopiami tych samych danych.
Ten drugi dysk zwykle jest wyłączony, dopiero jak coś dodam na pierwszym 6 TB robię synchronizację i to sprawdza się całkiem dobrze.
Niestety w końcu muszę zrobić porządki w tych danych, bo mam porozwalane po katalogach w wielu miejscach zdjęcia, filmy itp. czyli nie będę nic usuwać a jedynie przenosić w ramach tej samej partycji setki GB co jak wiemy potrwa sekundy.
Po operacji chcę zsynchronizować zmiany na tym drugim dysku-kopii. Sęk w tym że nie znam programu, który potrafi wykryć że np. film movie.mp4, który zajmuje 13GB nie został usunięty z lokalizacji D:\dert\Filmy3\ a identyczny pojawił się w katalogu D:\Filmy\ tylko, że ten plik został przeniesiony i fajnie jakby taka sama operacja zadziała się na dysku-kopii.
Kojarzycie soft z taką funkcjonalnością? A może można jakoś duplikować te same akcje przenoszenia, zmiany nazw, usuwania na dwóch dyskach z identyczną zawartością różniących się tylko literą D:\ i E:\ ?
#pcmasterrace #komputery #hardware #windows #windows10 #hdd #obudowa #ntfs #porzadki
  • 19
@IDeeJay91: @Kolorowezworki jeśli dobrze rozumiem ideę RAID-u to wygoda jest super, ale jak mi walnie płyta główna z kontrolerem i drugi dysk to co wtedy mi pozostaje? A przez to że to Raid to oba dyski zawsze muszą być online, więc w razie przepięcia oba pójdą do piachu.
W moim przypadku jakby mi poszły wszystkie podzespoły a ten wypinany na 99% czasu dysk-kopia przetrwa podłączam go do każdego innego PC lub
@Narun: 5TB? to to 5x 1024 x 1024 MB a kopiowanie bo są też małe pliki to max 100 MB/s czyli 14,5 h bez przerwy, więc przez ten czas realnie masz tylko jedną kopię, a właśnie po to miał być drugi dysk, żeby zwielokrotnić bezpieczeństwo.
Niech ryzyko awarii dysku A będzie 0,001 a dysku B też 0,001, to szansa że oba padną na raz to 0,000001 z tego powodu skoro już
jeśli dobrze rozumiem ideę RAID-u to wygoda jest super,


@michoopro: źle rozumiesz, jest kilka poziomów RAID

Owszem, w niektórych jak padnie jeden dysk/kontroler, to kaplica, ale w reszcie dyski są swoimi dokładnymi kopiami. To się stosuje właśnie do zabezpieczenia danych na drugim dysku, jako niskolevelową synchronizację wszystkiego

RAID 1 to dokładna kopia dysku, bez dzielenia plików między dyskami
Atreyu - > jeśli dobrze rozumiem ideę RAID-u to wygoda jest super,

@michoopro: źle...

źródło: comment_1673740921LLNhMKxsgmqHfplcVxEQAm.jpg

Pobierz
@michoopro: jeżeli chcesz dwa komputery w różnych sieciach to stawiasz vpn i to będzie najbezpieczniejsze. Można powershellem po nazwach albo hashu plików sprawdzić lokalizację na jednym dysku i przenieść je odpowiednio na drugim
@Atreyu: OK, pojawia się potężne przepięcie i padają oba dyski bo w RAID1 wszystkie muszą pracować równolegle. RAID mógłby mnie uchronić tylko przed awarią jednego dysku przy braku awarii kontrolera i drugiego dysku.
A co jak padnie sam kontroler co wtedy, albo co gorsza pada kontroler i jeden z dwóch dysków?
Jak 20 lat temu usłyszałem pierwszy raz o RAID byłem mega podjarany, niestety z czasem dotarły do mnie narzekania że
@Narun: Nie zależy mi na super bezpieczeństwie da się to zrobić bez VPN? Wolałbym żeby oba kompy na co dzień działały i łączyły się z Internetem normalnie. Ewentualnie soft do synchronizacji może się lekko szyfrować, ale nie jest jakoś super konieczne, bo to tylko zdjęcia i filmy z całego mojego życia + obecne z żoną i z dziećmi ale wszystkie są prawilne więc nie ma obawy o wyciek. Ja tylko nie
OK, pojawia się potężne przepięcie i padają oba dyski bo w RAID1 wszystkie muszą pracować równolegle. RAID mógłby mnie uchronić tylko przed awarią jednego dysku przy braku awarii kontrolera i drugiego dysku.


@michoopro: mam 15 lat doświadczenia w serwisie PC, nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją, ani nawet o takiej nie słyszałem

Zwykłe spięcie uruchamia zabezpieczenia w PSU i nie niszczy reszty sprzętu. Spotkałem dosłownie jeden komputer uszkodzony podczas burzy,
Atreyu - > OK, pojawia się potężne przepięcie i padają oba dyski bo w RAID1 wszystkie...

źródło: comment_1673742409eJyLc5l7SkdQ1cIju357hn.jpg

Pobierz
@Atreyu: Zainteresowałeś mnie tematem, nie planowałem na swojej leciwej płycie Asus M4A77TD Pro, która ma napis SATA Raid, konfigurować Raid. Nie wiem nawet jakie wersje obsługuje i ile "zakłada się" taki RAID1 na parce dysków 6 TB od różnych producentów. Na teraz jeszcze bardziej mnie boli, że nowy dysk po kilkudziesięciu godzinach kopiowania wyskoczył z błędami C5 i C6. Od razu wymieniać czy to ma szanse się naprawić?
michoopro - @Atreyu: Zainteresowałeś mnie tematem, nie planowałem na swojej leciwej p...

źródło: comment_1673743339kdPH8jeC1m0jUdfm1puOHn.jpg

Pobierz
@Koliat dzięki za pomysł, ale wydaje mi się że to jest tylko albo aż softwarowa implementacja RAID. Z tego co na szybko rozpoznałem wszystkie dyski musiały być przez cały czas włączone tak jak w RAID.
@michoopro no ale to jaki problem ze dyski są włączone? Tak w skrócie to po zrobieniu raida masz dwa dyski wystawiające jeden volumen z literka czy tam więcej jak sobie sformatujesz a masz raida na nich wtedy
@Koliat pisałem o tym wyżej dlaczego mi zależy żeby ten drugi dysk był wyłączony bo zwiększa mi to bezpieczeństwo. A może odwrócę pytanie to taki problem by znaleźć program, który robi synchronizację między dwoma identycznymi wolumenami? Z dodatkową opcją, że potrafi wykryć przeniesienie dużego pliku z jednego katalogu do drugiego katalogu, dzięki czemu nie będzie go kasować i na nowo odtwarzać w innym miejscu tylko również przeniesie go z katalogu do katalogu
@Koliat a ogarnia ten przypadek że w ramach dysku 20 GB plik zmienił tylko położenie i na dysku kopii nie powtórzyłby ten ruch zamiast kasować i przewalać ten plik z dysku oryginalnego?
@Koliat mi chodzi o dalszą synchronizację, załóżmy przez miesiąc ten drugi dysk będzie wyłączony a ja w tym czasie na oryginalnym przesunąłem 300 GB plików z jednej lokalizacji na drugą w ramach tego samego dysku. Czyli operacja trwa sekundy. Czy synchronizacja to wyłapie i zrobi to samo na drugim dysku czy będzie kasować te pliki i na nowo kopiować z oryginału na drugi dysk.