Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 16
Sprawdziłem co znaczy słowo “wolarz”
Na przykład w wyrażeniu Gwiazdozbiór Wolarza. Zawsze myślałem że to nazwa własna, ale okazało się że to osoba handlująca wołami według sjp. Choć nawet w tym PWN-owskim tego nie mieli. To jest tak proste, że aż głupie. Jeszcze okazuje się, że tuż obok Wolarza są psy gończe, a przed nim Wielka Niedźwiedzica. Starożytni grecy wymyślili więc, że Wolarz używa psów gończych do poganiania niedźwiedzicy zaprzężonej w pług, która orze pole dla niego. Nie wiem co musieli ludzie wtedy ćpać że takie rzeczy widzieli i wymyślali na niebie. I skąd grecy wiedzieli wtedy jak wygląda niedźwiedź polarny. Lubię łacińskie nazwy gwiazd i stare ilustrowane atlasy, ale czasem jak czytam co ludzie tam widzieli, to mam wielkie wtf.
#astronomia #ciekawostki
Pobierz Borealny - Sprawdziłem co znaczy słowo “wolarz”
Na przykład w wyrażeniu Gwiazdozbiór ...
źródło: comment_16736275030TIgGAulntWqEHDDDxeC3x.jpg
  • 7
@Borealny: Grecy nie mieli pojęcia jak wygląda niedźwiedź polarny, dlatego co sprytniejsi handlarze egzotyką sprzedawali niedźwiedzie przebrane w kostiumy z polaru żeby można je było wypuścić na arenę jako wielką sensację.

Gx
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Starożytni grecy wymyślili więc, że Wolarz używa psów gończych do poganiania niedźwiedzicy zaprzężonej w pług, która orze pole dla niego

@Borealny: pewnie sprzedał wszystkie woły
@Antybristler: Z tym, że tam jest akurat Koziorożec ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sprawdziłem co znaczy słowo “wolarz”


@Borealny: 25 lat się interesuję astronomią, a nigdy nie wnikałem w to co tak naprawdę znaczy "Wolarz". Za twoją sprawą od dnia dzisiejszego i już do końca życia będę inaczej patrzył na tę konstelację ¯\_(ツ)_/¯
Starożytni grecy wymyślili więc, że Wolarz używa psów gończych do poganiania niedźwiedzicy zaprzężonej w pług, która orze pole dla niego. Nie wiem co musieli ludzie wtedy ćpać że takie rzeczy widzieli i wymyślali na niebie. I skąd grecy wiedzieli wtedy jak wygląda niedźwiedź polarny.


@Borealny: To wszystko wyglądało trochę inaczej ;) Wielka Niedźwiedzica wcale nie była dla antycznych Greków niedźwiedziem polarnym, tylko "zwykłą" niedźwiedzicą, nawiązującą do mitu o przemienionej w niedźwiedzia