Wpis z mikrobloga

Co do mosinów- mają większą celność i mogą razić na większy dystans niż karabinki z rodziny AK. Mają większy nabój ale jako broń snajperska są skuteczne, są przypadki śmierć Amerykanów w Afganistanie z tej broni :) Oczywiście jest to broń przestarzała i wygląda komicznie wobec choćby SWD z lat 60' ale jest jak najbardziej śmiertelna zwłaszcza że nie wszyscy Ukraińcy mają nowoczesne zachodnie kamizelki kuloodporne. Warto wspomnieć że Simo Haya zabił z jego wersji ~600 Rusków. Sprawny albo fartowny rusek na dobrej pozycji może w niektórych warunkach mieć większy pożytek z takiego karabinu niż z AK ze względu na mocniejszy nabój i większy efektywny zasięg strzału
#ukraina
  • 18
@Wroper: Teraz przypomnij sobie, że karabiny się zużywają, tak samo jak wszystko inne: buty, czołgi i onuce. Na wojnie jeszcze szybciej. Jak uważasz czy przewód lufy, która strzelała przez 2 wojny a potem "obsłużyła" kilkadziesiąt lat ruskiego poboru, w 2023 roku nadal będzie gwarantował celność na 200+ metrów?
Teraz przypomnij sobie, że karabiny się zużywają, tak samo jak wszystko inne: buty, czołgi i onuce. Na wojnie jeszcze szybciej. Jak uważasz czy przewód lufy, która strzelała przez 2 wojny a potem "obsłużyła" kilkadziesiąt lat ruskiego poboru, w 2023 roku nadal będzie gwarantował celność na 200+ metrów?


@Sztag: Jejku ta broń była przez iwekszosc czasu w magazynie. U nas w magazynach mobilizacyjnych jest broń strzelcka z roczników z lat 50, a
@szurszur: muszę Cie zmartwić, większość nie była w magazynach tylko intensywnie szkoliła całe roczniki poboru, może czasem trafić się dobry egzemplarz czy nawet cała partia ale zdecydowanie częściej jest to wyjątek niż reguła.
Chyba, że to sarkazm jak z Galilami dostępnymi w PL, którego nie skumałem ( ͡º ͜ʖ͡º)

"U nas w magazynach mobilizacyjnych jest broń strzelcka z roczników z lat 50, a nie wiem czy
Mają większy nabój ale jako broń snajperska są skuteczne,


@Wroper: Bron snajperska ma efektywny zasieg razenia od 1500 m do nawet 4400 m, mosin do 500m bez optyki tak samo jako AK 74 i 800 m z optyka.
Wiekszy kaliber i wieksza kula nie oznacza grozniejszej broni.
Pocisk z ak 74 5.45 mm jest duzo grozniejszy od mosinowskiego 7.62 mm.
Wiekszy pocisk przenosi ze soba wieksza energie kinetyczna, zostawia po sobie
źródło: comment_1673563224Id0ksxtgB10S5pkr6yNItU.jpg
muszę Cie zmartwić, większość nie była w magazynach tylko intensywnie szkoliła całe roczniki poboru, może czasem trafić się dobry egzemplarz czy nawet cała partia ale zdecydowanie częściej jest to wyjątek niż reguła.

Chyba, że to sarkazm jak z Galilami dostępnymi w PL, którego nie skumałem


@Sztag: To było o Mosinach. One w wieksozsci były w magazynach, przecięz Rosjanie mieli inną broń od dawna.

Osobiście nie wyobrażam sobie biegać teraz w okopie
Piszecie o mosinach (7.62x54R) a wysyłacie info i wykresy o amunicji pośredniej (7.62x39). Niczego więcej się po wykopowych ekspertach nie spodziewałem.

W XXI wieku nie ma żadnego powodu, innego niż to że są braki magazynowe, żeby używać czegoś tak archaicznego jak Mosin Nagant. Dla żołnierza piechoty jakikolwiek karabinek będzie milion razy bardziej użyteczny niż stary karabin powtarzalny. Dla strzelca wyborowego przyda się jakaś nowoczesna, celna broń, a nie jakieś zapyziałe starocie z