Wpis z mikrobloga

witam
Pytanko bo się nie znam.
Zacząłem aktualizować bios na Gigabyte B660 GAMING X DDR4. Bez procka. Z pendriva.
wszystko jak w instrukcji. Zaczęła migać dioda przy przycisku qflash (pomarańczowa). Po kilkunastu minutach zapaliła się na stałe. Zapaliła się też czerwona dioda i tak od godziny się świecą. Zasilacz działa (wentylator się kręci) i tyle.
Wedle instrrukcji wsio powinno się wyłączyć po udanej aktualizacji.

czyli rozumiem, że coś skopałem? ;)
albo płyta się skopała

dzięki za pomoc ;))
#komputery #pc #bios #pcmasterrace
  • 22
@Stowarzyszenie-Stop-Heterom: W sumie to nie wiem, bo ja nigdy tak przy swojej nie miałem, ale ja cały czas mam procek, i Q-Flash raz mi dupę uratował jak przy zresetowaniu kluczy TPM płyta się zesrała i musiałem ją ratować. Po udanym flashowaniu system się restartował i miałem ekran UEFI, no ale znowu, mam pełen system a nie samą płytę główną.
@Stowarzyszenie-Stop-Heterom: A gdzie jest podrzędni temat?

Zadałem tam pytanie na które niestety nie otrzymałem odpowiedzi.
Dokładnie wszystko rozpisałem w jaki sposób ma to wyglądać + przetłumaczyłem część zapisu z instrukcji obsługi,...

No niestety mój post przepadł a nie chce mi się drugi raz przepisywać tej cegły i pytać na jakim pan jest etapie.
@Stowarzyszenie-Stop-Heterom: Choć i tak wiem że nic ci ta odpowiedź nie pomoże bo nigdy nie miałem podobnej sytuacji żeby ci powiedzieć czy coś spieprzyłeś czy nie. Ale myślę że nawet jak instalacja UEFI poprzez Q-Flash się spieprzyła, to sam mechanizm Q-Flash powinien nadal działać i w razie W powinno dać się zrobić to ponownie.

Tak jak w moim przypadku, coś się zdupcyło w UEFI, komp nie chciał wstać, wywaliło błąd CPU,
@PBuzz: procesor mam i5 13500, tylko by zadziałało najpierw muszę zaktualizować bios. Płyta jest z opcją qflash. Chodzi mi o te diody. w Instrukcji i na różnych filmikach na YT diody gasną po kilkunastu minutach, u mnie świecą się już 2h. I teraz nie wiem czy coś się zwiesiło, czy śmiało mogę odłączyć zasilać i wsio wystartuje.

ale cierpliwość mi się kończy, więc wkrótce i tak się przekonam :D
@Stowarzyszenie-Stop-Heterom:

Chodzi mi o te diody


Te diody?
Czy ta dioda?

Proszę o oznaczenie diody o której teraz mówisz.
Bo ja w instrukcji napisałem jasno.
Bo to, że wspominasz diody w liczbie mnogiej może sugerować o diody Debug_Led dot. błędów z przejsciem procesury post dla RAM/CPU/BOOT/GPU.

Nie wiem wgl czemu się tymi diodami miałbyś interesować.
Mnie interesuje tylko zachowanie diody o oznaczeniu QLED.

Wcześniej przetłumaczyłem ci całą zawartość tego fragmentu odnośnie
Pobierz maniek50005 - @Stowarzyszenie-Stop-Heterom: 
Chodzi mi o te diody

Te diody?
Czy t...
źródło: comment_1673545228pl2oirhNElZtOwbnaLVtSW.jpg
@Stowarzyszenie-Stop-Heterom: No a drugie pytanie?

Wiem od czego są te diody.
To są Diody sygnalizujące problem z przejściem procedury POST.

A teraz mam do ciebie takie pytanie.
Czy ty wiesz, że w procesie Qflashowania za pomocą tego przycisku nie jest wymagane osadzenie procesora w gnieździe ani pamięci RAM czy innego GPU?

To teraz drugie pytanie, czy ty wiesz, że procedura POST jest uruchamiana podczas uruchamiania płyty głównej?

Trzecie pytanie i ponownie
@Stowarzyszenie-Stop-Heterom: Właśnie nie - płyta główna ma być wyłączona i jedynie przypięta do zasilacza przewodem ATX 24 pin i nic więcej masz na niej nie robić.

Pytałem trzy razy by się upewnić czy ty na niej nic nie grzebiesz.

Pytam, bo Dioda sygnalizująca problem z CPU nie powina się zaświecić podczas tej procedury - bo sam procesor do aktualizacji BIOSu poprzez przycisk Q-dlash plus nie jest konieczny.

Dlatego diody te od
Pobierz maniek50005 - @Stowarzyszenie-Stop-Heterom: Właśnie nie - płyta główna ma być wyłączo...
źródło: comment_16735461726KsFV1HQod3jjtej8AsJj1.jpg
@maniek50005: Mnie się chwilowo dioda od CPU świeciła po zakończeniu procedury Q-Flash, a robiłem to na systemie już w pełni złożonym, no ale właśnie o to chodzi że aby tą procedurę zacząć to wciska się tylko przycisk QFLASH_PLUS, i wtedy system wstaje, ale wchodzi w procedurę flashowania.
@Stowarzyszenie-Stop-Heterom:

a z tym śrubokrętem i tak jutro spróbuje


Ze śrubokrętem i innymi zworkami na pinach POWER SWITCH masz nic nie robić.

Ale możesz spróbować wrzucić plik bez zmienionej nazwy na pendriwe.
Bo jak wspomniałem wcześniej - nic na temat zmiany nazwy czy formatu plików na pendriwe w instrukcji niema.

Dlatego zasugerowałem wcześniej by to przetestować.

Ogólnie to dziwne, że nic na ten temat niema, bo to że pendriwe musi mieć
@maniek50005:

działa :D
zrobiłem wsio raz jeszcze, dokładnie tak samo. pomarańczowa dioda pomigała i po 3 min zgasła. Czerwona też się paliła, ale i ona po chwili zgasła.
Bałem się tylko, że odłączenie zasilacza, gdy się paliły, coś namiesza... ale się udało (we wcześniejszej próbie)
Bios odpala, procka widzi. Usnę spokojny ;)

jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc ;))