Wpis z mikrobloga

Cześć, zastanawiam się nad takim przypadkiem - prowadzę JDG, ryczałt 12% i czynny podatnik VAT.
Kolega mi mówił, że w takiej sytuacji mogę w ramach umowy użyczenia "użyczyć" prywatny samochód dla swojej działalności, a przez to odliczać 50%VAT na paliwo/amortyzację samochodu. Moje pytania:
a) Czy przez taką umowę użyczenia nie muszę wykazywać przychodu, bo chyba użyczając mój samochód do mojej działalności nie działa to w ramach 1 grupy podatkowej - a czytałem że w takim wypadku trzeba wykazać przychód jak za użyczenie takiego pojazdu po cenach rynkowych?
b) Co ze sprzedażą takiego samochodu? Czy nie trzeba będzie wtedy zapłacić 23%VAT?

#jdg #b2b #podatki
  • 3
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@singortone: są 2 możliwości. Używać prywatne auto do celów JDG, lub wprowadzić auto do JDG. Nie potrzebujesz żadnej umowy i grupy podatkowe nie ważne bo to nadal Twoje auto było i będzie
@zibizz1: No więc jakbym używał prywatne auto bez wprowadzania, księguje faktury kosztowe i odliczam 50% VAT - nie muszę mieć wtedy umowy? I co w przypadku sprzedaży później tego samochodu? Dzięki za odpowiedź
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@singortone: Normalnie zbierasz faktury(z NIP!) z wydatkami na auto i odliczasz od nich 50%VAT, nic więcej nie musisz robić. Możesz sobie dopisać na fakturze które to auto

U mnie w aplikacji wprowadzam sobie auto prywatne i potem jak wybieram że to wydatek związku z autem to wybieram do którego auta i wszystko się automatycznie liczy(50%VAT i ewentualnie 20%PIT)

Polecam
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe