Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (648)

Rosja
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przypomniał Radzie Bezpieczeństwa o globalnych problemach, jakie stworzyła rosyjska wojna na Ukrainie. Powiedział to podczas czwartkowego wystąpienia podczas otwartej debaty ministerialnej na temat rządów prawa w stosunkach między państwami w kontekście utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Powiedział, że rządy prawa są fundamentalną zasadą ONZ i naszej misji pokojowej. Chroni bezbronnych, zapobiega dyskryminacji, przemocy i innym nadużyciom, w tym „brutalnym zbrodniom, w tym ludobójstwu” – dodał Guterres. Według niego państwa nadal bezkarnie łamią prawo międzynarodowe. „rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do katastrofy humanitarnej i naruszeń praw człowieka, wywołała traumę w pokoleniu dzieci i przyspieszyła globalny kryzys żywnościowy i energetyczny” – powiedział sekretarz generalny.
Źródło

Ukraina
Z najnowszego badania międzynarodowego projektu regularnych badań opinii publicznej „Eurobarometr” wynika, że zdecydowana większość obywateli UE opowiada się za ciągłą pomocą dla Ukrainy. Według sondażu 74% Europejczyków popiera pomoc UE dla Ukrainy, ale liczba ta znacznie się różni w poszczególnych państwach członkowskich UE. Jednocześnie, gdy pytano mieszkańców europejskich miast, czy aprobują stanowisko bloku w sprawie wspierania Ukrainy, jedna trzecia wyrażających aprobatę odpowiedziała, że „zdecydowanie”. Prawie tyle samo – 73% – powiedziało, że zgadza się z finansową, wojskową i humanitarną pomocą UE dla Ukrainy, a także z sankcjami wobec Rosji. Jednak Politico pisze, że badanie wykazało znaczące różnice między państwami członkowskimi. Tym samym unijne wsparcie dla Ukrainy jest bardziej popularne w krajach skandynawskich, Holandii, Irlandii i Portugalii, gdzie popiera je ponad 90% społeczeństwa. Z drugiej strony mniej niż połowa respondentów w Grecji, na Słowacji, w Bułgarii i na Cyprze stwierdziła, że aprobuje działania UE wobec Ukrainy.
Źródło

Ukraina wycofała się z dwóch umów WNP – z Konwencji o przekazywaniu osób cierpiących na zaburzenia psychiczne w celu przymusowego leczenia oraz z Umowy o procedurze rozstrzygania sporów związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej. Decyzje zostały podjęte w związku ze zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz w celu odłączenia się od WNP i ograniczenia zobowiązań umownych i prawnych w ramach tego podmiotu, którego ośrodkiem koordynacyjnym jest państwo agresor i państwa uczestniczące – państwa które nie potępiły agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, nie poparły lub wstrzymały się od głosowania za Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 2 marca 2022 r. w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Źródło

Od początku 2023 roku ruszył import energii elektrycznej na Ukrainę z Europy, na razie odbywa się to w niewielkich ilościach, ale Ministerstwo Energii przewiduje jego zwiększenie. Ukraińskie przedsiębiorstwa, które będą kupować energię elektryczną importowaną na Ukrainę, nie będą podlegać planowanym wyłączeniom w zakresie zakupionej energii - poinformowała wicepremier ds. gospodarki Julia Swirydenko na spotkaniu z przedstawicielami stowarzyszeń branżowych i przedsiębiorstw - największych konsumentów energii elektrycznej.
Źródło

Białoruś
Międzynarodowa organizacja praw człowieka Human Rights Watch opublikowała World Report, który jest corocznym przeglądem sytuacji z prawami człowieka na całym świecie. Część poświęcona Białorusi mówi o ciągłych represjach, wykorzystaniu terytorium Białorusi do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i prześladowaniach tych, którzy się sprzeciwiali. Autorzy podają, że w momencie pisania raportu co najmniej 1340 osób było więzionych z zarzutów o podłożu politycznym, a żadna organizacja broniąca praw człowieka nie miała możliwości legalnej pracy na Białorusi.
Źródło

Litwa
Litwa potrzebuje wprowadzenia obowiązku powszechnej obrony i należy rozważyć wszystkie propozycje jej ustanowienia - mówi prezydent Gitanas Nausėda, komentując propozycje zmiany procedury poboru. "Należy zrozumieć, że w obecnych okolicznościach dla Litwy bardzo ważne jest przejście do zasady powszechnej obrony i szybkie zwiększenie liczby i szeregów wyszkolonych rezerwistów" - powiedział Nausėda na czwartkowej konferencji prasowej. "W tym sensie wszystkie propozycje są warte rozważenia, jeśli pomogą nam zmierzać w kierunku zasady powszechnej obrony, która jest święta, konieczna, adekwatna do sytuacji i mam nadzieję, że wspólnymi siłami będziemy mogli zmierzać w tym kierunku" - powiedział.
Źródło

Łotwa
W związku z wysokim poziomem wody w rzece Dźwina, w powiecie Jēkabpils obowiązuje ostrzeżenie o przekroczeniu poziomu czerwonego. W ciągu ostatnich kilku dni zalane zostały tereny w gminach położonych w dole rzeki Jēkabpils oraz w samym mieście, przy czym bardziej ucierpiały ulice i domy prywatne położone wzdłuż rzeki. W czwartek natomiast poziom wody zaczął lekko opadać w ciągu dnia, ale hydrolodzy przewidują dalszy wzrost.
Źródło

Estonia
Ograniczenie komunikacji z Rosją, jakie nastąpiło po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę, doprowadziło do gwałtownego spadku stosowania wiz estońskich. Liczba wniosków wizowych, która spadła już podczas pandemii, spadła o kolejne 40 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. O ile w 2021 r. do ambasad estońskich złożono 52 534 wniosków wizowych, to w zeszłym roku było ich 31 452. To nawet mniej niż w apogeum pandemii w 2020 r., kiedy złożono 33 387 wniosków wizowych. Dla porównania w 2019 r.złożono 158 779 wniosków wizowych do Estonii.
Źródło

Polecam:

Materiał Youtube (6 min.) Ministerstwo Obrony Rosji i rosyjska armia poinformowały o tym, że zmienił się dowódca tak zwanej "operacji specjalnej". Został nim szef sztabu Gierasimow. Jego poprzednik, Surowikin został zastępcą. Co to może oznaczać? Jak wojna na Ukrainie może wyglądać? Czy mówi nam to coś o strategii, jaką może wybrać Rosja? Na te i inne pytanie odpowiada Piotr Żochowski, analityk OSW.
Rosyjska armia: zmiana w dowództwie. Co może oznaczać? Czy wojna na Ukrainie się zmieni?

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja