Wpis z mikrobloga

@affairz:

A no może XD Byli tutaj ludzie, którzy grozili mi ciemnymi panami, bo napisałem dość długi wysryw (w kwietniu 2022) że blok na Jaworznie jest zepsuty i naprawić się go nie da.

Wtedy na twitterze Tauron z Rafako (wspólnie) twierdzili, że blok jest naprawiony i działa. I ten Mireczek od ciemnych panów mówił, że „NO NA PEWNO TAURON NIE WIE CZY JEST ZEPSUTY A MIREK Z WYKOPU WIE LEPIEJ” XD
@affairz:

Nieeeeeeeee, gdzie tam xD

Spekulowałem sobie na tym gniocie i trafiłem na wpis, który tłumaczył krok po kroku co jest #!$%@?, powołując się na ogólnodostępne wpisy (z lat 2014-2015).

I serio w necie były wywiady z... rzecznikami, prezesami Rafako i Tauronu z tych lat, w których chwalili się użytymi materiałami, i że na nich zaoszczędzą itd. XD

W sumie nie spotkałem się z czymś takim... na innych blokach energetycznych ¯\
Spekulowałem sobie na tym gniocie i trafiłem na wpis, który tłumaczył krok po kroku co jest #!$%@?, powołując się na ogólnodostępne wpisy (z lat 2014-2015).

I serio w necie były wywiady z... rzecznikami, prezesami Rafako i Tauronu z tych lat, w których chwalili się użytymi materiałami, i że na nich zaoszczędzą itd. XD


@Thorrand:
Tylko, że w takich oszczędnościach nie ma nic złego jeżeli zdefiniowana jest minimalna jakość węgla.
Jeżeli to
@LaurenceFass:

Oj nie wiem na jakiej zasadzie to wyglądało – czy była akceptacja Tauronu na budowanie bubla – czy nie. Możliwe, że była. Przecież łapówkarstwo, działanie na szkodę własnych spółek to nic nadzwyczajnego (zwłaszcza za czasów Tuska).
Na pewno była rotacja zarządów Rafako - Tauron. Pisałem o tym, że chłop co wyleciał na zbity pysk z Tauronu od razu znalazł fuchę w zarządzie Rafako. Rok 2016 (chyba, piszę z głowy). Przypadek?
Oj nie wiem na jakiej zasadzie to wyglądało – czy była akceptacja Tauronu na budowanie bubla – czy nie. Możliwe, że była.

> W każdym razie to odpowiedzialność wykonawcy. Przycięli na materiałach – no to mają. Wtedy wypłacili sobie porządne premie i chwalili się tym w mediach, że kocioł wybudowali dużo taniej


@Thorrand:

No właśnie to jest kluczowe.
Jeżeli jest tak jak twierdzi Rafako to zamawiający (Tauron) dostał to co zamówił
@LaurenceFass:

Mylisz wszystko. Przyjąłeś to co twierdzi Rafako za pewnik – a to tylko linia obrony i manipulacje, żeby jeszcze przed upadłością kilku milionerów mogło sobie trochę kasy wypłacić.

Nie zgadzam się, by z ofiary robić winnego. Zwłaszcza, że ofiarami jesteśmy my. W końcu to Tauron jest spółką skarbu państwa.

Pisałem o tym wielokrotnie. Prokuratura, CBA, powinny od... 2012 r. zbadać tę sprawę i pociągnąć do odpowiedzialności prezesów Taurona (bo mają
Mylisz wszystko. Przyjąłeś to co twierdzi Rafako za pewnik – a to tylko linia obrony i manipulacje, żeby jeszcze przed upadłością kilku milionerów mogło sobie trochę kasy wypłacić.


@Thorrand:
Na to potrzebny jest dowód. Ja nie twierdzę, że Rafako ma rację, tak samo jak nie twierdzę, że Tauron.
Ty to jasno stwierdzasz, a na to potrzebny jest dowód albo chociaż wiarygodna poszlaka.
@LaurenceFass:

Tzn? Na co potrzebujesz dowodu? O tym bloku pisałem (że jest zepsuty) gdy jeszcze Tauron (wraz z Rafako) konsekwentnie twierdzili, że działa i wszystko gra ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mnie nie interesują przepychanki polityczne (no bo umówmy się – to JEST polityka). Interesują mnie fakty i... zwykła prawda.

Cóż...

Jeśli bardzo chcesz, to mogę znaleźć dla Ciebie artykuł z WysokiegoNapięcia, który dość rzetelnie tłumaczy WIĘKSZOŚĆ (bo
O tym bloku pisałem (że jest zepsuty) gdy jeszcze Tauron (wraz z Rafako) konsekwentnie twierdzili, że działa i wszystko gra ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Thorrand:
Tylko tutaj nie chodzi o to, że się psuje tylko czy blok dostawał węgiel odpowiedniej jakości wg wymaganych parametrów.
Na to raczej nie mamy dowodów.

Jeśli bardzo chcesz, to mogę znaleźć dla Ciebie artykuł z WysokiegoNapięcia, który dość rzetelnie tłumaczy WIĘKSZOŚĆ (bo
Tylko tutaj nie chodzi o to, że się psuje tylko czy blok dostawał węgiel odpowiedniej jakości wg wymaganych parametrów.

Na to raczej nie mamy dowodów.


@LaurenceFass:

Przekroczył w kilku miejscach parametry... tylko widzisz, to też nie jest takie oczywiste, bo...
Rafako w 2019 r. podpisało aneks mówiący o tym, że węgiel wykorzystywany w bloku będzie miał większe widełki. No i akurat te parametry, które były przekroczone (odnosiły się do głównego kontraktu
@Thorrand:
Przeczytałem całość i nie widzę tutaj udowodnionej winy kogokolwiek.
Na plus Rafako, że chciało sprawdzenia przez trzecią stronę:

"Rafako zaprezentowało nawet wyniki badań, które miało uzyskać od samego Taurona, wskazujące na przekroczenia norm niektórych składników paliwa. Jednocześnie zaapelowało o przeprowadzenie szczegółowych badań przez Główny Instytut Górnictwa."
@LaurenceFass:

Powiem inaczej: Ten węgiel nie ma żadnego znaczenia w kontekście audytu jaki zrobił PXM:

https://www.wnp.pl/budownictwo/czy-najbardziej-energodajna-elektrownia-w-polsce-zostala-zle-wybudowana,663200.html

I nie ma to znaczenia w kontekście wad zgłoszonych przez Tauron po oddaniu bloku do eksploatacji (listopad 2020 r.). Ponad 100 wad, których nieusunięcia nawet Rafako nie próbuje się wypierać – twierdzi tylko, że nie mieli czasu bo zostali wyrzuceni z bloku w sierpniu 2022 ¯\(ツ)_/¯

To całkowicie zamyka temat odpowiedzialności za blok.

Jednak