Wpis z mikrobloga

Jaka różnica w zarobkach uzasadniałaby prowadzenie własnej firmy zamiast UoP?
Jeżeli obecnie kosztuję pracodawcę 5500 zł brutto (brutto) - już wliczyłem w to urlop.
To czy kalkulowałoby się robić za tyle (na rękę, już po odliczeniu składek, podatku, itp)?
Obecnie na rękę mam 3600.

(dla tych co się będą czepiać "ale brutto to nie netto" - mam sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy o ok 1600 zł)

Jedyne minusy to że jak nie będzie roboty to będę siedział w domu. Ale jeszcze z rok robota będzie (budujemy blok). A jak skończymy to i tak pewnie połowę (jak nie wszystkich) załogi zwolni.

#pracbaza #ksiegowosc #biznes
  • 35
To czy kalkulowałoby się robić za tyle (na rękę, już po odliczeniu składek, podatku, itp)?


@7160: Nie bardzo rozumiem, możesz rozwinać?

Pracodawca teraz płaci Ci brutto 5500.
Jak przejdziesz na b2b, to da Ci tyle samo, to jak netto wychodzi Ci znów 5500?
musiałby wynosić zero


@Mutare_mundi: Nie. Nie bierzesz pod uwagę budowlanych realiów. Na umowie minimalna (koszt 4200) a pod stołem jeszcze 900 zł. No może nie pod stołem, bo ma jakiś legalny sposób - chyba te 900 to jest zwrot za używanie prywatnego samochodu do pracy, czy jakoś tak.
@Mutare_mundi: ktoś mu podłoży swoje b2b a i tak musi płacić ten ktoś ZUS, jakaś mama czy coś takiego, standard przy kombinatorach, wyładowują się na mine sami w ciągu roku( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pewnie jeszcze trochę na czarno żeby podatku nie bylo
toś mu podłoży swoje b2b a i tak musi płacić ten ktoś ZUS, jakaś mama czy coś takiego, standard przy kombinatorach, wyładowują się na mine sami w ciągu roku


@Anton044: ???
: Nie. Nie bierzesz pod uwagę budowlanych realiów. Na umowie minimalna (koszt 4200) a pod stołem jeszcze 900 zł. No może nie pod stołem, bo ma jakiś legalny sposób -


@7160: na jakiej umowie? B2B? to od tego płacisz podatek przecież
a ZUS?

chyba te 900 to jest zwrot za używanie prywatnego samochodu do pracy, czy jakoś tak.


no ale przecież Ty będziesz miał swoją działalność, a nie będziesz u niego
coś chyba mieszasz.


@Mutare_mundi: Co?

Firmę prowadzi emeryt - płaci tylko zdrowotną. Zatrudnia mnie za minimalną. Zmniejszamy koszty o ok 1600 zł. Podatek ryczałtowy to 5,5% (od przychodu). No chyba, że bardziej opłacałoby się odliczyć wynagrodzenie pracownika (na ryczałcie nie można).

Pytanie dotyczy jakie wady ma umowa B2B względem UoP. Brak L4. Czy coś jeszcze? Może pracodawca ma jakieś korzyści z UoP, których nie ma z B2B?
Firmę prowadzi emeryt - płaci tylko zdrowotną.


@7160: Czyli płaci

Zatrudnia mnie za minimalną


@7160: Czyli też podatek, zus itd.

Podatek ryczałtowy to 5,5% (od przychodu)


@7160: czyli podatek

no to jak może wyjść Ci tyle samo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

no ale ok:

Pytanie dotyczy jakie wady ma umowa B2B względem UoP. Brak L4. Czy coś jeszcze? Może pracodawca ma jakieś korzyści z UoP,
@7160: no to wychodzi Ci już 2200 zł

to jak wyszło Ci 5500?

Zatrudnia mnie za minimalną.


@7160: dochodzi, badania lekarskie, co jakis czas kontrolne, ewidencja pracownika, wysyłanie do zusu druczków, szkolenie BHP (to pewnie da się obejść tylko kolejny papierek), zgłpszemoe do ZUS, za rok wystawienie pitu pracownikowi (prawidłowego :D ).
o to wychodzi Ci już 2200 zł


@Mutare_mundi: A teraz wystarczy znaleźć sposób na zmniejszenie kosztów o 2300 i z brutto robi się netto.

dochodzi, badania lekarskie, co jakis czas kontrolne, ewidencja pracownika, wysyłanie do zusu druczków, szkolenie BHP (to pewnie da się obejść tylko kolejny papierek), zgłpszemoe do ZUS, za rok wystawienie pitu pracownikowi (prawidłowego :D )


@Mutare_mundi: No fakt - kilka godzin w miesiącu trzeba na biurokrację poświęcić.
No fakt - kilka godzin w miesiącu trzeba na biurokrację poświęcić.


@7160: ale to też koszt (i odpowiedzialność) jak by nie patrzeć. A badania okresowe to kolejna stówka "jednorazowo" ale tez koszt

A teraz wystarczy znaleźć sposób na zmniejszenie kosztów o 2300 i z brutto robi się netto.


@7160: zrobiłeś z tego jakieś zajebiste proxy które totalnie nic nie dało bo dalej wyszło plus minus 5500 - 2300 czyli mniej
mniej niż zarabiasz i


@Mutare_mundi: ???

Obecnie na rękę 3600 (+urlop)
Przy kombinowaniu 5600 . Minus ewentualna księgowa, BHP, mandaty za braki jakieś itp.

tak jak tu @zibizz1 napisał, musisz mieć realnie więcej aby to było warte, kombinowania itd


@Mutare_mundi: Teoretycznie wychodzi 2000 więcej, ale bez urlopu, z koniecznością prowadzenia księgowości.

UoP - masz #!$%@?, nawet jak rozwalę maszynę za milion to nie odpowiadam.

Muszę sprawdzić ile OC dla firm
@7160: Czyli pracodawca przeznacza na Ciebie 5500 ale jest na ryczałcie 5,5%. Wystawiająć mu fakture też tego 5,5% nie odzyska, z punktu widzenia Twojego pracodawcy nie ma różnicy.

Jeśli porównujesz UoP 5500 koszt pracodawcy(4500 brutto) + urlop
vs
JDG netto na fakturze 5500 + urlop na gębe

To wychodzi 360 na reke wiecej na B2B. W tym masz mniejsze składki na ubezpieczenie społeczne, mniej praw, wieksze ryzyko, urlop na gębe. To
mniejsze składki na ubezpieczenie społeczne


@zibizz1: Takie same. Na umowie minimalna.

To wychodzi 360 na reke wiecej na B2B.


@zibizz1: Na b2b wyszłoby ok 2000 więcej, nie licząc dupereli.

mniej praw, wieksze ryzyko, urlop na gębe


@zibizz1: To się zzgadza.