Wpis z mikrobloga

Zauważyłem że jest coraz więcej ofert tylko na seniorów, większe firmy często też wystawiają tylko ofertę na seniora np. Uber a na mida już rzadziej, w swojej karierze programistycznej spotkałem jedną osobę która rzeczywiście była seniorem, reszta to midzi na mniej więcej takim samym poziomie, czym jest powodowane tak mocne ssanie na seniorów teraz? Kontraktornia może ich sprzedać drożej?
#programowanie #programista15k
  • 15
@IronHeisenberg1939: płacisz seniorowi 2x tyle co midowi, ale dzięki temu możesz nie robić 10x więcej niepotrzebnej roboty, bo dobry senior zwykle myśli zanim coś zakoduje i nie boi się pytań typu "a po cholerę mamy to w ogóle robić". Oczywiście nie każdy senior, bo partacze też się zdarzają, ale jednak szanse trafienia kogoś dobrego na tym poziomie są dużo większe niż w przypadku juniorów/midów. Rekrutacja seniorów jest też łatwiejsza - masz
@IronHeisenberg1939: Jak to czemu? Bo prawdziwych programistów już prawie niema, odkąd się na to moda zrobiła, tak jak dawniej na studiowanie zarządzania to są teraz rzesze tego badziewia klepaczy po kursach, szkoleniach. Bańka na informatyków 15k właśnie pęka
@IronHeisenberg1939: kontraktornie więcej zarabiają na juniorach, bo ich często sprzedają jako "dev" i kasują jak za zboże. Póki co największą stawkę jaką widziałem, którą dostawali za juniora z rocznym doświadczeniem, oczywiście nie wiedząc o tym to 380GBP za dzień. Jak manager ma już dobry układ z klientem i zaufanie i jednocześnie wie od leada, że wcale nie potrzebują seniora do projektu i sobie z juniorem poradzą to takie kwiatki się zdarzają.
to, że teraz midem "jesteś" po roku, a seniorem po dwóch. Level teraz nie ma żadnego znaczenia, podczas rozmowy wychodzi ile seniora w seniorze.


@WypadlemZKajaka: kurde, ja po ponad dekadzie co powinien wpisywać?
@IronHeisenberg1939: Niezależnie czy jesteś juniorem czy seniorem, klient takiej "kontraktorni" może płacić taką samą stawkę i każdego mogą próbować sprzedawać jako eksperta (nie pytaj skąd wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°))

Co do samego tytułu/stanowiska, ludziom już się strasznie pomieszało znaczenie. Wielu właśnie po roku uważa się za mida, inni po dwóch latach już czują się seniorami ale to wszystko nie zależy od stażu tylko od tego ile
@IronHeisenberg1939: lepsza marża jest na mid/senior. Klienci chcą coraz częściej listę osób które pracuje im nad projektem i nie chcą płacić za godziny juniorów. Zatrudnianie juniorów i ich szkolenie nie ma ekonomicznego uzasadnienia, bo tracisz trzy razy: płacisz im pieniądze, poświęcasz godziny seniora na naukę juniora które mógłbyś alternatywnie zaksięgować klienta, senior też chce kasę za leadowanie, bo mało kto chce za frajer szkolić konkurencje. A na końcu ktoś Ci podkupuje