Wpis z mikrobloga

Jest sprawa.Muszę wymienić zawór do wody do którego podłącza się te wężyki,które idą do baterii.O dziwo wykręciłem stary zawór z plastikowej rury/kolanka czy jak to tam się zwie.I teraz tak-kupiłem zawór kiedyś taki zapasowy i chciałbym go wykorzystać-https://www.obi.pl/zawory-katowe/invena-zawor-grzybkowy-odcinajacy-gw-gz-chrom-1-2-x-3-8-/p/5724158.

Tylko pytania:
1.Tak,użyje taśmy teflonowej przy wkręcaniu tego zaworu tylko pytanie brzmi-czy zawory należy zawsze wkręcać do tej plastikowej rury/mufy do samego końca? Przymierzałem-jak wkręce ten zawór do końca to nie podłączę wężyka od baterii bo gwint jest poziomo a ma być pionowo.Mogę nie wkręcać tego zaworu do samego końca? Muszę ustawić ten gwint od wężyka pionowo skierowany do góry.

2.Czym to w końcu uszczelnić? Pakuły,klej do gwintów czy taśma teflonowa? Będę debiutował.

3.Nadaje się ten zawór do ciepłej wody z linku? Jest bez filtra.Nie uśmiecha mi się wydawać 40 zeta jak mam ten i mogę go wykorzystać.

4.Jeżeli ten jest do dupy-to co kupić?

5.Czt to normalne,że takie zawory niezakręcane przez...20 lat,przt próbie zakręcenia zaczynają cieknąć i trzeba startować do nich z kombinerkami? Dźwigienka w tym zaworze mi się po prostu złamała przy próbie zakręcenia.Co jaki czas prewencyjnie zakręcać i odkręcać zawory do wody,żeby to się #!$%@?ło?
#hydraulika
  • 8
@pracze-odrzenskie: wkręcasz z czuciem do jakiegoś tam oporu i ustawiasz tak, żeby ci pasował. Pakuły z pastą są lepszym wyborem niż taśma. Tak, ten zawór jest kiepski po roku, dwóch pewnie już go nie ruszysz. Lepszy byłby z głowicą ceramiczną, wtedy masz ten problem z głowy. Jeżeli byś chciał ten konkretny zawór wkręcać na pakuły, to warto trochę poharatać gwint, bo jest pokryty niklem i bez nacięć, więc będzie to wszystko
@pracze-odrzenskie: masz dobry zawór grzybkowy. Posłuży sprawnie lata, ale trzeba go co powiedzmy pół roku zakręcić i odkręcić.
Zawór możesz wkręcić nawet i dwa obroty, jak masz dobrze nawinięte konopie na gwint. Do końca nie wkręcaj, bo jeszcze coś urwiesz. Wszystko robisz z tzw. czuciem.
@pracze-odrzenskie: zawór masz ok. Po dwóch latach zakleszczają się tanie kulowe, z grzybkowymi jak twój nie ma problemu, jeszcze lepsze (i droższe, niestety) są takie z głowicą ceramiczną - to tak na przyszłość.

Na co wkręcać? Pakuły są najlepsze, ale pakuły na taki gładki chromowany gwint jak tutaj trzeba umieć nałożyć, by faktycznie działały i nie wyglądały przy tym, jakby ktoś to wkręcił na kupę. To da się zrobić (w skrócie:
@Smarek37: @janznetu: @Jarek_P: Hmm...wkręciłem to na taśmę teflonową ale teraz skapnąłem się,że to taśma do....gazu.Czy taśmą do gazu można też uszczelniać instalacje wodne?

Po 10 minutach pojawiła się malutka kropelka wody-zobaczymy,może się ussczelni-slyszsłem,że trzeba że 2 dni odczekać.Pakuły też oczywiście mam w pogotowiu
@pracze-odrzenskie: taśma do gazu jest grubsza, nic więcej. Teflon się sam nie uszczelni (pakuły i owszem), ta kropla może wskazywać, że za mało taśmy nawinąłeś albo jednak cofnąłeś po wkręceniu (nie wolno!).
@Jarek_P: Wywaliłem ten teflon,owinąłem gwint pakułami,dałem smar,wkręciłem odkręciłem zawór i...od 20 minut sucho.Czyli sukces?

Aby wkręcić zawór używałem co prawda klucza francuskiego,ale nie musiałem wkładać w to dużej siły-tak ma być? Podobno przy wkręcaniu powinien być duży opór i powinno się wkładać dużo siły-swiadczy to o dobrym owinięciu gwintu pakułami.To prawda?
@pracze-odrzenskie: jak nie cieknie, to znaczy, że jest dobrze. Zwłaszcza, jeśli pakuły się ładnie wkręciły w złączkę wraz z gwintem, a nie zostały przez nią z gwintu w większości zepchnięte (główny problem przy gładkim chromowanym gwincie i powód, dla którego pakuły wcześniej ci odradzałem).

Z tym oporem to bez przesady, przy połączeniach stal ze stalą to tak, ale nie przy takiej armaturze. Jeśli jest tak, że musiałeś to dokręcać kluczem, a