Wpis z mikrobloga

Kobieta ze zdjęcia nie istnieje. Została wygenerowana komputerowo.



Wczoraj wrzuciłem post, który w całości został wygenerowany komputerowo, zapytałem ChatGPT o to by wygenerował post na social media gdzie będzie wyśmiewał to, że AI kiedyś przejmie prace ludzką. Następnie poprosiłem innego bota - Midjourney - o wygenerowanie obrazka osoby w biurze płaczącego przez łzy.



Nastepnie ludzie zaczęli komentować, a ja poprosiłem bota by odpowiadał na komentarze które mu przeklejam.



Dopiero po chwili ktoś zauważył (może ktoś się domyślał wcześniej), że rozmawia z botem AI. Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?



Ten sam eksperyment zrobiłem na Facebooku i tam nikt nie zauważył, że rozmawia z botem - odpowiadali mi jednak jedynie starsi ludzie, którzy z tym botem mogli nie mieć nigdy wcześniej kontaktu!



Muszę was za taki okropny fortel przeprosić - chciałem jedynie sprawdzić, czy można w prosty sposób rozpoznać bota na pierwszy rzut oka. Czy w przyszłości rozmawiając przez czat, dzwoniąc przez telefon, czy rozmawiając z kimś osobiście będziemy mieć pewność, że jest to faktycznie osoba a nie komputerowa symulacja?



Czy jeśli czyjąś misją jest pisać posty na social media, odpisywać na komentarze, czy prowadzić jakąkolwiek inną pracę, która w teorii wymagałaby ludzkiego myślenia - czy serio nasze posady są bezpieczne?



Kiedyś zapytałem bota o pomoc mi w pracy, wygenerować pewną część kodu - zrobił to szybko i dobrze i nawet skomentował kod (tak więc już jest lepszy ode mnie xD) - wiadomo, użyłem go do prostej rzeczy, ale taki typ bota to praktycznie pierwszy tego typu przykład, jesteśmy dopiero na początku ścieżki rozwoju AI - a co dalej? Przypominam, że w roku 1903 (tylko 120 lat temu!) nikt nie wierzył, że człowiek jest w stanie wzbic się maszyną ze stali - braciom Wright się to udało, a 65 lat później mieliśmy już człowieka na księżycu.



Teraz AI będą pomagać pisać lepsze AI, później będą same się ulepszać. Nie ignorujmy tego, bo stoimy dzisiaj w miejscu, w którym staliśmy u początku powstania internetu - a to jaki wpływ on miał na nasz świat każdy wie.



Teraz jest czas, gdy dorożki z końmi przestaną byc popularne i zastąpią ich parowozy - tylko tymi końmi jesteśmy my. Tak więc cieszcie się, bo czeka nas dobra emerytura - oczywiście tylko jeśli nasi właściciele będą nas dobrze traktować.



-- sorek



PS: Poniżej zdjęcie ai bota uśmiechającego się do was.

#ai #aipasta #midjourney #chatgpt #heheszki #oswiadczenie #przegryw
Pobierz sorek - Kobieta ze zdjęcia nie istnieje. Została wygenerowana komputerowo.

 

Wc...
źródło: comment_1673348921vVOpwkX1gOcp2m4seQpAOp.jpg
  • 6
@sorek: Boty i ai nie sa problemem tylko ludzie i ich obecne zduraczenie i oderwanie od rzeczywistosci i rosadku jest problemem.

Juz niedlugo nowa religia gdzie AI nie bedzie tylko narzedziem sluzacym czlowiekowi ktory sam ocenia dobre i zle owoce jego wytworow, tak jak by bylo w normalnym swiecie, a bedzie Bogiem dla wiekszosci zduraczonych meneli intelektualnych.
@ArpeggiaVibration: znajomy ksiądz gdy mu pokazałem AI powiedział, że funkcjonalnie w pisaniu kazań jest on w stanie zastąpic przeciętnego proboszcza na parafii więc.. Możliwe że się nie mylisz tak bardzo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sorek: Zauważ tylko, że panuje tutaj pewna konwencja; wiele osób ma swój specyficzny styl pisania, a styl niektórych (wyuczone formułki, dociekliwość, brak ironii) można potraktować jak no właśnie dzieło bota. Gdy każdy "wyłamuje" się z przyjętych standardów ciężko odróżnić prawdę od fikcji. To tak jakbyś miał każdy post rozpatrywać pod kątem czy jest na poważnie czy nie
@sorek: Obecnie formacja seminaryjna w standardowych seminariach jest na tak dennym poziomie ze nawet bardziej ogarniety gimnazjalista jest w stanie zastapic wiekszosc ksiezy jezeli chodzi o kazania.

Ja pisze o tym ze ludzie dobrowolnie stana sie niewolnikami AI z tego powodu ze beda wierzyc ze jest sztuczna inteligencja jest lepsza od czlowieka i jakiekolwiek zdanie czlowieka bedzie negowane przez wiekszosc tylko z tego powodu ze pochodzi od czlowieka a nie "lepszej"
@Chce_tylko_byc_obok_Ciebie: dokładnie, jednak gdy masz osobę która ma rozwlekły styl podobny do bota to ciężko zgadnąć, szczególnie jeśli nie znasz tej osoby. O tym mówię i w 99% wypadków w przyszłości już teraz będziesz miał cieżko wiedzieć czy na maila odpisał Ci pracownik który wyrył sobie wszystko korpo formułki czy zrobił to bot..
@sorek: na poczatku nie bedzie to zbyt trudne bo przy podejrzeniu bota co inteligentniejsi beda zadawac niestandardowe pytania lub udzielac niestandardowych odpowiedzi - tak jak bylo w tym polaczeniu bota ktory zbieral dane nt fotowoltaiki gdzie rozmowca stwierdzil 'ja jestem robotem' i bot zglupial i zamiast zaskoczenia czy sensownego pytania odpowiedzial tylko 'nie' - albo sie zapetlal w podobnych a nawet takich samych odpowiedziach. Z powodu ograniczen mocy obliczeniowej i cen