Wpis z mikrobloga

#wojna #ukraina #soledar

10 stycznia, obwód Doniecki, Ukraina.

Soledar sytuacja strategiczna.

American Institute for the Study of War w porannym raporcie z 10 stycznia informuje, że według posiadanych przez nich danych rosyjskim wojskom udało się zdobyć przyczółek w miejscowościach Soledar i Bachmut, gdzie powoli umacniają i okopują swoje pozycje.

Wywiad zauważa, że część walk koncentruje się przy wejściach do podziemnych nieużywanych tuneli w siedmiu kopalniach soli, rozpościerających się na setki kilometrów pod obszarem obwodu donieckiego. Kopalnie te nawet w informacjach od strony rosyjskiej są głównych celem uderzenia oddziałów Wagnera. Może to budzić niepokój obu stron, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo wykorzystania tuneli kopalnianych w celu przemieszczania się na tyły wojsk przeciwnika. Historia zupełnie niesamowita porównywalna do średniowiecznych oblężeń zamków. Powstaje więc pytanie, czy nie jest to właśnie główny powód tak zaciętych walk obu stron o wspomniane kopalnie soli.

Na chwilę obecną strona rosyjska potwierdza, że Siły Zbrojne Ukrainy nie opuściły miasta pod osłoną nocy, co mogłoby dać jednostkom ukraińskim możliwość w miarę bezpiecznego oderwania się od wroga, jak to miało miejsce pod Lisiczańskiem.

Rosjanie informują również, że Ukraińcy obecnie nie wysyłają nowych sił do miasta, co z ich punktu widzenia może oznaczać możliwość poddania, opuszczenia miasta przez Ukraińców.

Rosyjskie wojska kontynuują natarcie w centrum Soledaru, a szczególnie intensywnie atakują w kierunku osad Paraskoeijewka-Blagodatnoje i stacji kolejowej w miejscowości Sól, próbując zamknąć Ukraińców w okrążeniu.

Sztuka Wojny https://t.me/sztuka_wojny

Wybaczcie, że link do Telegrama, ale jest tam więcej materiału filmowego z Soledaru.
A.....r - #wojna #ukraina #soledar

10 stycznia, obwód Doniecki, Ukraina.

Soleda...

źródło: comment_1673348094liIoABCCbHehE02FjW3SYC.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
Może to budzić niepokój obu stron, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo wykorzystania tuneli kopalnianych w celu przemieszczania się na tyły wojsk przeciwnika. Historia zupełnie niesamowita porównywalna do średniowiecznych oblężeń zamków. Powstaje więc pytanie, czy nie jest to właśnie główny powód tak zaciętych walk obu stron o wspomniane kopalnie soli.


@Art_of_War:
nie.

1. są łatwiejsze sposoby przedostania sie na tyły wroga, niz tunelami kopalni
2. przerzucenie 10 chłopa jakimś kanałem nie zmienia sytuacji operacyjnej,
  • Odpowiedz
@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: Tak ISW to nie jest CIA oczywiście i też się mylą to prawda, pracują tam jednak ludzie po różnych służbach. Co do tuneli to raczej temat dla jednostek specjalnego przeznaczenia i jednak tego tematu bym nie lekceważył, bo potrafią bardzo namieszać. Co to skali to cała bitwa pod Soledarem może nie mieć dużego wpływu na sytuację strategiczną wojny, wszystko płynie.
  • Odpowiedz