Wpis z mikrobloga

Rentowności polskich 10latek - gra muzyka.

Wywołany do tablicy przez @sabarolus wracam do wykresu z rentownościami polskich 10 latek, które wrzucałem w grudniu
Kreślony kanał na tygodniówce wysypał się dołem, co działo się też przy fanfarach pompy na GPW i niezłym zachowaniu złotego.
Warto zerknąć przy okazji na wykres dzienny, bo tam jest mega ciekawie. W kanale na górnych ograniczeniach mieliśmy dwie klasyczne formacje szczytowe. Zasięg pierwszej nie zrealizował się w pełni, za to druga weszła w całości.
Obecnie cały ruch poprzedzający wyłamanie z kanału (czerwone przerywane) został zrealizowany w kontynuacji po wybiciu i dziś zaczyna się lekkie cofnięcie. I teraz sytuacja dla mnie najciekawsza: to cofnięcie może być dla największych optymistów tylko drobnym ruchem powrotnym do złamanej znacznie większej formacji szczytowej z zasięgiem w okolicach 3%. Oczywiście pesymiści będą widzieli próbę powrotu do kanału.

Z jakiegoś powodu rynek chce kupować polskie ryzyko i przy tej okazji poszukiwanie uzasadnień ma obecnie pełne spektrum: od czysto spekulacyjnej kolejnej odsłony gry pod KPO, bardziej odległy w czasie wynik wyborów i zmianę władzy w PL, a nawet spadek ryzyka w regionie przez porażkę Rosji (lub wszystko na raz).
Całość zachowania rentowności pasuje oczywiście do kolejnej fazy cyklu, w którym inflacja się osłabia i papiery skarbowe łapią wiatr w żagle (przy okazji warto zerknąć na wykresy funduszy obligacji, bo na wielu z nich można zobaczyć pokaźnych rozmiarów klasyczne formacje odwrócenia trendu).
Mi osobiście najbliższa jest interpretacja, że rynek rozpoczął ruch powrotny do kanału, ale bardziej w charakterze „strzepnięcia” części graczy niż nowego ataku na szczyty. Jedyny czynnik skrajnie negatywnie wzmacniający ten scenariusz, to oczywiście eskalacja wojny, choć to chyba bardziej emocjonalna obawa niż wynik własnych analiz przebiegu konfliktu.

#gielda #inwestycje #smiesznekreski #obligacje
Pobierz DJ007 - Rentowności polskich 10latek - gra muzyka.

Wywołany do tablicy przez @saba...
źródło: comment_1673348047nPNCzTHYa77KV2QFkc2zD1.jpg
  • 14
a czym sie rozni oprocentowanie od rentownosci ?


@KrowkaAtomowka: Oprocentowanie to kupon z obligacji, który otrzymujesz. Rentowność uwzględnia też cenę z rynku wtórnego. Gdy kupujesz papiery w emisji lub zapisie to interesujesz się kuponem, gdybyś to jednak opychał na wtórnym, to kupiec bierze pod uwagę zarówno cenę zakupu jak i kupon oraz termin zapadalności, dlatego dla niego liczy się rentowność tej zabawy, a nie tylko kupon.
Jedyny czynnik skrajnie negatywnie wzmacniający ten scenariusz, to oczywiście eskalacja wojny, choć to chyba bardziej emocjonalna obawa niż wynik własnych analiz przebiegu konfliktu.


@DJ007: TBH kiedy wojna ukraińsko-rosyjska się zakończy wedle najbardziej prawdopodobnego scenariusza (rewolucja w rosji i wojna domowa) to WIG20 będzie miał szanse na najsroższy #!$%@? w dziejach.
TBH kiedy wojna ukraińsko-rosyjska się zakończy wedle najbardziej prawdopodobnego scenariusza (rewolucja w rosji i wojna domowa) to WIG20 będzie miał szanse na najsroższy #!$%@? w dziejach


@Filipterka25: Oj nie odpuszczę bez rozwinięcia, bo ciekawi mnie uzasadnienie. Dawaj.
Czyli rozumiem że bananowa leci po ATH?


@Piotrrulla: Czysto technicznie patrząc, to na WIG20 mamy odwrócony układ podobny do tego z rentowności. I w jednym i w drugim przypadku nie mieliśmy więc ruchu powrotnego. Pełny zasięg z teorii to 2250 na WIG20, ale właśnie cofnięcie i jego głębokość powinny dać odpowiedź czy rynek sobie poradzi. Oczywiście może zapieprzać tam z marszu bez cofki, ale to jest poza moją możliwością percepcji.
Pobierz DJ007 - > Czyli rozumiem że bananowa leci po ATH?

@Piotrrulla: Czysto technicznie ...
źródło: comment_167335025361zKM8IfNcMj8do1Ba5UKn.jpg
@DJ007:

Ale rozwiniecie czego? E, dam dwa.

1a) Dlaczego uznaję finał pt. "nowy rok 1917" za najbardziej prawdopodobny? Ponieważ w mojej ocenie reżim rosyjski nie ma opcji na wyjście z tej wojny z życiem. Ani nie mieliby jak sprzedać wewnętrznie poświęcenia życia i zdrowia kilkuset tysięcy ludzi i oddanie Krymu (a ani Ukraina, ani NATO, ani UE nie są zainteresowane Krymem po stronie rosyjskiej - to jest wojna o dostęp do
Pełny zasięg z teorii to 2250 na WIG20, ale właśnie cofnięcie i jego głębokość powinny dać odpowiedź czy rynek sobie poradzi.


@DJ007: Do tego momentu powtórnego pivotu możemy dojść bardzo szybko. Od tego miejsca do 2250 pkt jest raptem trzysta punktów z haczykiem.
tl;dr 1a: koszty utopione są ogromne, a moskiewska wierchuszka nie wydaje się grupą ludzi, którzy rozumieją pojęcie kosztów utopionych i będą radośnie je powiększali aż do bankructwa.


@Filipterka25: Czyli mówiąc giełdowym językiem: putas nie ogarnął małej straty i w nagrodę rosja dostaje rekordowego margin calla z zerową możliwością uzupełnienia. Skoro margin nieuzupełniony i żadnych widoków na uzupełnienie, to problemy ma nie tylko ten wyzerowany, ale i wszyscy grający na tym rynku,
Obecnie cały ruch poprzedzający wyłamanie z kanału (czerwone przerywane) został zrealizowany w kontynuacji po wybiciu i dziś zaczyna się lekkie cofnięcie. I teraz sytuacja dla mnie najciekawsza: to cofnięcie może być dla największych optymistów tylko drobnym ruchem powrotnym do złamanej znacznie większej formacji szczytowej z zasięgiem w okolicach 3%. Oczywiście pesymiści będą widzieli próbę powrotu do kanału.


@DJ007: Ewentualnie możemy teraz wejśc w dłuższą konsolidacje ( ͡° ͜ʖ ͡
Long story short- sytuacja mega ciekawa i totalnie niejasna co brzmi jak dobry podkład pod kolejne wzrosty ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Sabarolus: Czyli najlepsze paliwo: rośnie dzisiaj bo rosło wczoraj, będzie rosło jutro, bo rośnie dziś.