Wpis z mikrobloga

Ok, tym razem buty od producenta (producentow? o tym pozniej) ktorego jeszcze nie bylo, swoja droga to moja jedyna para spod tego logo. A mowa o Wolverine. Amerykanska firma produkujaca buty i nie tylko od 1883 roku. Poczatkowo rodzinne przedsiewziecie, obecnie pod swoimi skrzydlami maja brandy takie jak Sperry Top-Sider, Saucony, Stride Rite i jeszcze kilka innych.
Wolverine produkuje obuwie robocze, trekkingowe, dla mysliwych itd. Robia tez ubrania, akcesoria, ogolem spora firma odziezowa.

Moja para pochodzi z serii 1000 Miles - czyli linia Heritage, buty robione tradycyjnymi metodami z tradycyjnych materialow, z tym ze buty na zdjeciu, wykonane sa przez inna amerykanska firme Allen Edmonds :)
Dokladny model butow to Wolverine 1000 Miles 744 LTD - limitowana do 1000 sztuk edycja w skorze shell cordovan.
Wolverine nie majac doswiadczenia z produkcja butow z tej skory (jest to troche trudniejsze ze wzgledu na specyfike shell cordovan) zlecila budowe 1000 par firmie Allen Edmonds - takze jednej z najstarszych i najbardziej znanych firm produkujacych buty w USA.

744ki zbudowane sa na innym ksztalcie (last) niz reszta modeli z serii 1000 Miles, charakteryzuja sie troche nizszym profilem i mniejsza bulbowatoscia. Podeszwy sa dosc cienkie, skorzane, nie znajdziemy tutaj mid-sole - czyli warstwy pomiedzy podeszwa, a insole czyli 'wkladka'. Pod skorzana wkladka znajdziemy warstwe korku, a za nim od razu skorzana podeszwe. W warstwie korku zanurzony jest tez stalowy shank, ktory usztywnia konstrukcje. Wkladka jest zszyta do skorzanego paska, do ktorego takze przyszyta jest podeszwa - czyli mamy tutaj klasyczna konstrukcje Goodyear welt. W srodku nie jestesmy rozpieszczani jakoscia materialow, heel counter (zapietki?) sa z bardzo cienkiej warstwy leatherboard - czyli skory-sklejki, nie mamy tez podszewki, ale to wynika z charakterystyki skory shell-cordovan i nie jest problemem. Skonstruowanie butow w ten sposob powoduje, ze sa one niesamowicie lekkie i elastyczne, nie sa jednak super trwale jak wiekszosc butow ktore pokazuje. Zeby nie bylo, te buty sa skonstruowane lepiej niz caly asortyment wynalazkow typu Lasocki czy CCC, po prostu porownujac do butow typu White's czy Viberg to jest to niestety 2 polki nizej.

Teraz chwile o samej skorze. Shell Cordovan od Horween to skora z membrany z tylnej części grzbietów końskich. Charakteryzuje sie bardzo gesta struktura porow przez co na skorze nie powstaja 'zagiecia' jak w przypadku kazdej innej skory, zamiast tego tworza sie fale. Dzieki gestej strukturze, kawalek skory shell cordovan bedac duzo cienszym od np. grubej skory krowiej moze byc tak samo wytrzymaly. Shell cordovan (przynajmniej ten wykonczany przez Horween) ma takze tendencje do bycia bardzo latwym do polysku. Buty wystarczy mocno przetrzec szczotka z konskiego wlosia zeby uzyskac dobry i trwaly efekt polysku. Podobnie z rysami - bardzo latwo je wypolerowac i 'zmyc' sama szczotka.
Skora ta w dotyku jest zupelnia rozna od skory krowiej czy nawet od skory konskiej zrobionej z innych czesci zwierzecia.
Niestety, poniewaz shell cordovan, a raczej membrany znajdziemy tylko w tylnej czesci konskich grzbietow, z jednego konia mozna uzyskac mala ilosc skory - jeden kon wystarczy (a czasem nie) na jedna pare butow. Proces przetwarzania takze trwa dosc dlugo, przez co skory shell sa bardzo drogie i nie zawsze dostepne od reki.

Ok, same buty - zdecydowanie uwielbiam skore shell, jest to ich najwiekszy plus, czasami tez doceniam lekkosc konstrukcji, buty sa wygodne, idealne jesli bede chodzil glownie wewnatrz budynku/budynkow. Poza tym buty sie podobaja piekniejszej plci, zadna inna moja para nie zbiera tylu komplementow co wlasnie te Wolveriny.
Nie mam niestety zdjecia na nogach, a wiem ze moje zdjecia butow ktore stoja na szafce sa dosc slabe, wiec wrzucam linki innych ludzi ktorzy porobili lepsze fotki swoich 744ek.
https://louisd.com/post/112809867372/wolverine-1000-mile-744-review
https://imgur.com/gallery/tr53N
https://imgur.com/a/AxV3K

#buty #modameska #obuwie #ubierajsiezwykopem #wolverine #wbootach
tomekwcalenie_tomek - Ok, tym razem buty od producenta (producentow? o tym pozniej) k...

źródło: comment_1673340872ud6b7uQpx0KvbpdUmZjql1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz