Wpis z mikrobloga

Hej,
czy za 1000 - 1500zł wyrwałbym aparat z obiektywem zmiennoogniskowym (+ opcjonalnie stałym do portretu, bliży) ?

Ogólnie dla laika proszę o poradę, gdyż w przyszłości chciałbym sobie sprawić taki aparat, który będę mógł używać "for fun" na wędrówkach w górach, ew. portretowe rodzicom w plenerze. Mogę poczekać na lepszy moment na zakup - mniejsze ceny. Nie spieszy mi się.

Chciałbym jakieś rozwiązanie przyszłościowe - tzn. że dokupię sobie jaśniejszy obiektyw, stałoogniskowy ale w przyszłości.
PS. Fotograowałem aparatami znajomych - lusterkowiec i bezlusterkowiec.

#fotografia
  • 15
@halogen12v: Dobra byczq, teraz uważnie słuchaj.

O ile nie ogarniasz tematu tak, że z byle aparatu wyciskasz Ansel Adamsa to odpuść sobie noszenie sprzętu na wycieczki. Pewnie masz w kieszeni jakiegoś smartfona, który z automatu zrobi coś co na social-media się nada. Byłem parę razy na wycieczkach górskich/leśnych z tematem ''wezmę aparat'' i potem ja go nosiłem i zrobiłem większość zdjęć ;d

Dwa, zacznij się bawić Lightroomem(albo czymś podobnym). Bo obecnie(pomijając
@halogen12v: pewnie, że kupisz, ale podpiszę się pod tym co napisał miras wyżej. ja jak kupiłem pełną klatkę to mi się zwyczajnie nie chciało tego targać na wycieczki. służył tylko do planowanych zdjęć/sesji i zawsze i tak wygrywał telefon w takich górach. teraz kupiłem bezlusterkowca i jest lepiej, ale nadal to swoje waży dodatkowo.
a jeszcze jak była ambicja to dodatkowy obiektyw, statyw... nie mówię, że nie zrobiłem parę dobrych zdjęć
@halogen12v: prawda co Mireczki piszą. Fajnie się bawić z foto ale też czasem da się sporo wycisnąć telefonem.

Licz się z tym, że zdjęcia nie będą tak ostre na obiektywach zmiennoogniskowych jak przy stałkach. Na dobrą sprawę to czasem na wycieczki wystarczy ci nawet jakiś statyw żebyś mógł wpiąć telefon, dłuższy czas ekspozycji ustawić przy gorszych warunkach i będzie pan zadowolony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Super, dziękuję za porady.
Dodam, iż używam Lighrooma na starym iPhonie 6s, cykam RAWy i faktycznie najlepsze fotki to po obróbce w nim powstały. Jednak ustawienia manualne są w nim ograniczone.
Jednak chciałem iść o krok dalej, zwiększyć jakość, fotografować obiekty w oddali, np. zwierzęta, które stoją - stąd ten obiektyw z zoomem.

Nie miałem na myśli 8 godzinnych wycieczek w góry, gdyż mieszkam w małych górach, zwykle wychodzi się na 2-3
@RegulaminowyUzytkownik: masz na myśkli Mark II czy III?
Czy to najlepszy wybór w tej cenie? Dodam, iż mogę zrzec się trybu automatycznego i korzystać ze starszych obiektywów. M3/4 pomoże mi w teleobiektywach, bo ogniskowa nie musi być taka długa. Jednak jak z jakością? Może coś nowszego na APS-C? Fajnie, że ten Olympus ma wizjer i stabilizację.
@halogen12v: Wydaje mi się, że ogromnej różnicy w jakości w dobrym świetlne miedzy M43 a APS-C nie zauważysz, inaczej jednak będzie przy gorszym świetle, ale tutaj wchodzi wspomniana przez Ciebie stabilizacja, która jest bardzo dużym plusem, bo możesz używać szkieł bez OIS a jednak mieć stabilny obraz. Na pewno na plus dla APS-C to płytsza głębia ostrości, niż w przypadku M43.

Sugerowałem Mark2, ponieważ ma magnezową obudowę, 3-ka jest w pełni
@RegulaminowyUzytkownik: oki, Mark II za 780zł dostałem. Obecnie bawię się starym obiektywem RMC Tokina 70-150mm ze stałym f 3.8. Doceniam samowyzwalacz i Anti-shake, ale mega ostre zdjęcia to chyba tylko ze statywu ?
A jakie szkła polecałbyś?

Wiesz, nawet jestem przekonany aby iść w całkę typu panasonic 25 mm f/1.7 asph, ew. manuale pod m43 (bez tych dodających ciężar przejściówek), np. 7artisans, mogą być używane.
@RegulaminowyUzytkownik: w zasadzie to różne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
typowej panoramy raczej nie lub rzadko - bardziej idę w detal. Chciałbym mieć tzw. daily, które zabiorę do lasu i pstryknę tym zdjęcia ludzi. Chcę też cykać obiekty na mieście, również w gorszych warunkach oświetleniowych i w nocy.

Do dalszych ujęć na razie mam ten używany obiektyw.
@RegulaminowyUzytkownik: Użytkuję już prawie rok M10 MkII + 25mm 1.7 + 45mm 1.8. Fajny nawet ten zestaw ale jestem trochę zawiedziony AF, który trafia jak chce i gdzie chce jeśli chodzi o twarz. Kombinowałem już na kilku ustawieniach, jest ustawione na oko, trafi w policzek... W ciemnych warunkach musi sobie doświetlić czerwoną lampką.

Ogólnie to polubiłem portrety i ciaśniejsze kadry. Lubię twarz jest ostra a tło separowane, jak w pełnych klatkach.