Wpis z mikrobloga

#komputery
Pytanko stary komputer oddałem matce mam zamiar go wyczyścić i odświeżyć system czy jest sens na stary procesor i3 31-10 z Integrą wgrywać win10 czy to zadziała, bo od jakiegoś czasu chrom usilnie się o to upomina czy zwyczajnie format i win7 jak było
  • 13
@Gabaryt: Jeśli masz ssd to można próbować w10, a jeśli nie, to ładuj w7, zaktualizuj w opór i tyle. Od siebie sugerowałbym ogólnie któryś lekki linux, np. Xubuntu 22.04 LTS, bo do tego co piszesz to idealne rozwiązanie, nowy świeży bezpieczny system, jeśli się polubi ze sprzętem działa bez zająknięcia latami.
@Gabaryt:

W7 -> będzie trzeba pewnie instalować sterowniki, ja robię to ręcznie znając model płyty ściągam co trzeba i instaluję, aż będzie komplet, osobno dla grafiki jeśli dedykowana.

W10 -> sterowniki same się zainstalują w dużym stopniu, może coś będzie brakować

W przypadku linuxa, jeżeli powiedzmy robiłbyś pełny format, to sprawa jest dość prosta, gorzej jak obok, albo chcesz zachować partycje, to wtedy minimum wiedzy trzeba mieć, tu jakiś przykładowy proces:
@balrog84: dzięki chyba oleje ten win 10 sporo tutaj niepotrzebnych śmieci (aplikacji) linuxa podobnie nigdy nie robiłem więc sobie daruje mam na penie windowsa i mam driver pack więc dam radę póki komp mi jako taki śmigał na win7 odpuszcze ten lżejszy system tylko go wyczyszczę
@Gabaryt: Jeśli masz dysk SSD to idź w win10. Ma dużo wad ale jest dość stabilny i w miarę idiotoodpowny. No i na większość problemów łatwo znaleść rozwiązanie w necie.
Jeśli nie nasz linuxa to odradzam.
@clas: niestety nie mam juz wolnych dysków ssd mam jeden adata o którym wspomniałem wczoraj ale muszę do niego kupić przejściówkę


@Gabaryt: Na talerzowym nie warto instalować WIN10. To będzie nieużywane.