Wpis z mikrobloga

Jakie kroki najlepiej podjąć w stosunku do niepłacącego klienta?

Przyjąłem proste zlecenie na implementację szablonu #wordpress na podstawie przesłanych grafik od pewnej agencji.
Zlecenie praktycznie wykonałem, strona została pokazana klientowi agencji i od tej pory zaczęły się schody. PM przesyłał mi informacje od klienta że projekt graficzny mu się nie podoba, kolory nie te, itp... ja odpisywałem że co mi do tego skoro takie grafiki dostałem i mogli je sobie wcześniej zatwierdzać z klientem. Coś tam ustalili że poprawią kolory, naniosłem zmiany i znowu forward od klienta że mu się nie podoba. Odpisałem żeby mi nie przysyłali uwag do projektu graficznego tylko dogadali go z klientem bo ja za to nie odpowiadam.

W połowie grudnia wysłałem zapytanie co dalej z projektem, brak odpowiedzi, tej nocy poszło kolejne podsumowujące, brak odpowiedzi.

Mowa o kilku tysiącach, dla niektórych dużo, dla innych mało, popuszczać jednak nie zamierzam.
Umowy nie mam ale wszystkie konkrety są na mailu więc podkładka pod sprawę sądową jest.

Pytanie tylko co przed sprawą sądową... mogę wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty bez wystawiania faktury?

#programista15k #programowanie #prawo #jdg
  • 14
@odysjestem: @MilionoweMultikonto: @Celinka95: od zawsze wykonywałem zleconą mi pracę zgodnie z ustaleniami, klient potwierdzał że jest OK, ewentualnie mówił że są błędy, poprawiałem i dopiero faktura. A tutaj jakaś dziwna sytuacja.
Ale ok, myślę że jeśli do jutra na nocnego maila nie dostanę odpowiedzi to wyślę maila z informacją że czekam 3 dni na przesłanie uwag do zlecenia, jeśli ich nie będzie to uważam za zakończone i wystawiam fakturę.
powinien napisać jakiś poradnik jak dobierać klientów i jak z nimi pisać


@MilionoweMultikonto: Raczej szczęście... Ja miałem klienta wieloletniego aż tu nagle problemy finansowe. Zagroziłem odejściem to łaskawie płacili (po terminie ale jednak) ale z tego co wiem to inni dawali się ruchać i dopóki ich klient nie zapłacił to oni nie dostawali kasy.
wow, przez tyle lat nikt cie nie #!$%@?ł :D


@Jacek12: mam jeszcze jedną babkę która mi faktury nie zapłaciła ale to sobie ściągnę prędzej czy później, tutaj projektu nie skończyłem bo wszystkich danych nie miałem ale faktura kosztowa była na już potrzebna.

poza tym każdy wie jaka to jest branża, większość rozliczeń przechodzi bez żadnych problemów, takie kwiatki zdarzają się dojść rzadko.

świadczę też usługi hostingowe niewielkiej liczbie osób którym robiłem