Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Miruny, jak to jest z pożyczaniem hajsu rodzinie? Nie mam wątpliwości że ojciec odda, a chodzi mi o kontekst skarbowy. Mianowicie czy jak mu przeleję 20k teraz i on odda po 6 miesiącach to wszystko będzie zgodnie w świetle prawa? Jest to zwykły przelew, żadna darowizna i się zastanawiam czy skarbówka się może d-----c do takiego chwytu? Co wy na to? Jak macie źródła to poproszę.

#pieniadze #skarbowka #kiciochpyta #oszczedzanie
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lidelo: Co to znaczy "zwykły przelew"?
Nie ma czegoś takiego.

Możesz zgłosić pożyczkę.

Ale darowizna jest zdecydowanie najlepsza. Robisz darowiznę teraz, po 6 miesiąca ojciec robi darowiznę na ciebie i po kłopocie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AVGMan: nie mieszkamy blisko, więc przelewem byłoby najlepiej... Ale nie chce nam się bawić w żadne darowizny, będziemy przelewać
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@graf_zero: jak to nie? Przelew zwykły krajowy w obrębie jednego banku. A jakbym mu przelał teraz te 20k to od części w zeznaniu podatkowym corocznym by mi wyskoczyło że "ej ej, przesłałeś tutaj 20k więc musimy od tego odprowadzić podatek"? Poza tym czy w darowiźnie też jest pułap, mianowicie 10k, i czy powyżej tej kwoty też trzeba płacić podatki?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@graf_zero: no dobra a więc jedynymi opcjami żeby uniknąć podatku i być okej z prawem musimy albo
1. Wykonać darowiznę w jedną stronę a po jakimś czasie darowiznę w drugą stronę albo
2. Wyciągnąć hajs, przekazać mu w ręce i on sobie wpłaci na konto, po jakimś czasie on wyjmuje i mi oddaje.
A jeśli to pożyczenie pieniędzy poprzez "zwykły przelew" i oddanie ma się zadziac w przeciągu 6 miesięcy?
  • Odpowiedz
1. Wykonać darowiznę w jedną stronę a po jakimś czasie darowiznę w drugą stronę albo


Tak, to jesta najbardziej prawidłowa forma

2. Wyciągnąć hajs, przekazać mu w ręce i on sobie wpłaci na konto, po jakimś czasie on wyjmuje i mi oddaje.


Nie,
  • Odpowiedz
@Lidelo zgłoś darowiznę - to jest 5 minut wypełniania formularza on-line i masz spokój.
Pożyczka jest oprocentowana 2% PCC
Przy wpłacie 20k gotówki też urząd skarbowy może się zapytać o pochodzenie tych pieniędzy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@graf_zero: a jak zrobię darowiznę na 20k to z tego podatku nie muszę płacić w ogóle na linii ojciec-syn? Czy tutaj podatki będą liczone od kwoty 9600 w górę?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Lidelo: Nie będzie podatku żadnego. Online wypełnicie druk sd-z2. To trwa dosłownie 5minut, a masz pewny spokój od US. Od daty przelewu masz na to 6 miesięcy i w drugą stronę tak samo. Jeszcze po jakimś czasie US może poprosić o dosłanie mailem potwierdzenia przelewu i koniec sprawy.
  • Odpowiedz
@Lidelo

a jak zrobię darowiznę na 20k to z tego podatku nie muszę płacić w ogóle na linii ojciec-syn? Czy tutaj podatki będą liczone od kwoty 9600 w górę?


Nie musisz, najbliższa rodzina to grupa 0 i tam podatek od darowizny wynosi 0%. To wszystko jest w necie, poszukaj i poczytaj.
  • Odpowiedz