Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Miruny, jak to jest z pożyczaniem hajsu rodzinie? Nie mam wątpliwości że ojciec odda, a chodzi mi o kontekst skarbowy. Mianowicie czy jak mu przeleję 20k teraz i on odda po 6 miesiącach to wszystko będzie zgodnie w świetle prawa? Jest to zwykły przelew, żadna darowizna i się zastanawiam czy skarbówka się może #!$%@? do takiego chwytu? Co wy na to? Jak macie źródła to poproszę.

#pieniadze #skarbowka #kiciochpyta #oszczedzanie
  • 21
@Lidelo: Co to znaczy "zwykły przelew"?
Nie ma czegoś takiego.

Możesz zgłosić pożyczkę.

Ale darowizna jest zdecydowanie najlepsza. Robisz darowiznę teraz, po 6 miesiąca ojciec robi darowiznę na ciebie i po kłopocie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AVGMan: nie mieszkamy blisko, więc przelewem byłoby najlepiej... Ale nie chce nam się bawić w żadne darowizny, będziemy przelewać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@graf_zero: jak to nie? Przelew zwykły krajowy w obrębie jednego banku. A jakbym mu przelał teraz te 20k to od części w zeznaniu podatkowym corocznym by mi wyskoczyło że "ej ej, przesłałeś tutaj 20k więc musimy od tego odprowadzić podatek"? Poza tym czy w darowiźnie też jest pułap, mianowicie 10k, i czy powyżej tej kwoty też trzeba płacić podatki?
@Lidelo: NIE MA TAKIEGO PUŁAPU.

od 9600 musisz zgłaszać i TYLE.

jak to nie? Przelew zwykły krajowy w obrębie jednego banku.


No to mi przelej 20 tys. Oczywiście że US nie ma "czasu" obserować i zadawać pytanie o każdy przelew, ale NIE, nie można ot tak sobie robić "zwykłych przelewów"

Taki przelew jest realizacją jakiejś transakcji albo porozumienia, prawda?

Może być zapłatą, pożyczką, zwrotem pożyczki albo darowizną. NIE MA innych opcji,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@graf_zero: no dobra a więc jedynymi opcjami żeby uniknąć podatku i być okej z prawem musimy albo
1. Wykonać darowiznę w jedną stronę a po jakimś czasie darowiznę w drugą stronę albo
2. Wyciągnąć hajs, przekazać mu w ręce i on sobie wpłaci na konto, po jakimś czasie on wyjmuje i mi oddaje.
A jeśli to pożyczenie pieniędzy poprzez "zwykły przelew" i oddanie ma się zadziac w przeciągu 6 miesięcy? To
1. Wykonać darowiznę w jedną stronę a po jakimś czasie darowiznę w drugą stronę albo


Tak, to jesta najbardziej prawidłowa forma

2. Wyciągnąć hajs, przekazać mu w ręce i on sobie wpłaci na konto, po jakimś czasie on wyjmuje i mi oddaje.


Nie, to jest bardzo nieprawidłowa forma. :) Darowizn od 9600zł (mniejsza o dokładną kwotę) nie mozna robić w gotówce

A jeśli to pożyczenie pieniędzy poprzez "zwykły przelew" i oddanie ma
@Lidelo zgłoś darowiznę - to jest 5 minut wypełniania formularza on-line i masz spokój.
Pożyczka jest oprocentowana 2% PCC
Przy wpłacie 20k gotówki też urząd skarbowy może się zapytać o pochodzenie tych pieniędzy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@graf_zero: a jak zrobię darowiznę na 20k to z tego podatku nie muszę płacić w ogóle na linii ojciec-syn? Czy tutaj podatki będą liczone od kwoty 9600 w górę?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Lidelo: Nie będzie podatku żadnego. Online wypełnicie druk sd-z2. To trwa dosłownie 5minut, a masz pewny spokój od US. Od daty przelewu masz na to 6 miesięcy i w drugą stronę tak samo. Jeszcze po jakimś czasie US może poprosić o dosłanie mailem potwierdzenia przelewu i koniec sprawy.
@Lidelo

a jak zrobię darowiznę na 20k to z tego podatku nie muszę płacić w ogóle na linii ojciec-syn? Czy tutaj podatki będą liczone od kwoty 9600 w górę?


Nie musisz, najbliższa rodzina to grupa 0 i tam podatek od darowizny wynosi 0%. To wszystko jest w necie, poszukaj i poczytaj.