Wpis z mikrobloga

@bartek555 nigdy się nie nauczycie że jak idzie oficjalna że dostarcza to znaczy że sprzęt już tam jest? To nie działa w drugą stronę. Mogą mieć ustalenia od kiedy mają używać ale raczej to nie płynie dopiero teraz
@Pentylion: Projekt juz dawno sie skonczyl (1,5 mca temu) To byl tzw pilot mining test. Wydobycie komerycjne dopiero moze sie zaczac w lipcu jak dostana licencje od international seabed authority. Ale odrazu sie nie zacznie, bo statek dopiero wtedy pojdzie na stocznie na przerobke na wieksza skale + trzeba ogarnac ze 3-4 masowce w DP, ktore nie istnieja i kilka pomniejszych spraw.
@bartek555 piraci z mojego dziadtransu ogarną na szybkości :p a musi być dp? Pewnie tam wszędzie jest za głęboko na kotwice? A może jeśli wasz statek ma dp to wystarczy do was cumować.
@Pentylion: 4,5km glebokosci. Chodzi o to, ze nasz statek jest ciagle w ruchu, bo collector ciagle zbiera, wiec przycumowanie nie wchodzi w gre. Musi jechac rownolegle do nas i bedziemy sypac tasmociagiem. Beda wiec pierwsze bulki z dp ;)
@bartek555 ciekawe, znaczy trzeba robić dp!:p albo mogą dać bazę przeładunkowa która zbiera od was i raz na jakiś czas odchodzi i zdaje na zwykle masowce. Jak daleko jest pole od miejsca rozładunku? To drogi ładunek? Jaka rata mniej więcej :d? Jeśli to środek spokojnego to pewnie takie kapcie handysize 40k nie będą się opłacały, conajmniej 80 albo w ogóle capesize
@Pentylion: Ah no i tez musza byc conajmniej 3, bo jednego ladujemy, jeden wyladowuje sie w porcie, a trzeci plynie. 900nm od najblizszego ladu, a dokad beda z tym plywac to jeszcze nie zostalo ustalone, ale powinno byc USA, wiec jeszcze dalej
@Pentylion: O, akurat odpowiedzialem na wiekszosc ;) docelowo ma byc wydobywane conajmniej 90kg/s czyli conajmniej te 8000 ton na dobe, wiec raczej tak jak mowisz, cos duzego wchodzi w gre

Dp to trzeba robic tak czy inaczej kolego ;)

Tona aktualnie kosztuje bodajze 1200$
@bartek555 8000 na dobę to dosłownie jakby taczka wozić xd myślałem że na godzinę. Myślę że jakiś stutysięcznik będzie, jak dp to pewnie zrobią i samorozladunek a tu jest problem bo nie można już budować statków bez ciągłych grodzi poprzecznych na całej długości :p dlatego u nas ciągle inwestują w statki z lat 80 bo teraz takich już nie zbudujesz