Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #notariusz

Kojarzycie o co może chodzić?

Notariusz poradził, żeby przy braniu kredytu hipotecznego na mieszkanie złożyć jakieś oświadczenie (z banku do notariusza), żeby potem notariusz mógł złożyć razem. Dzięki temu mają być niższe koszty (bo jak nie, to trzeba będzie osobno i dwa razy płacić).

Nie pamiętam jednak o co chodziło? Jakie oświadczenie? Co złożyć? Za co niższe koszty? Może coś związane z księgą wieczystą? Może coś do sądu? Bo nawet nie wiem o co pytać.
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mk321: jeśli dobrze pamiętam to chodzi o to żeby notariusz bujał się z księgą wieczystą załatwiając jakieś inne formalności w sądzie, jak będziesz sam to robił to będzie trzeba więcej wniosków i wyjdzie drożej
@mk321: domyślam się, że chodzi o oświadczenie/ zaświadczenie o udzieleniu kredytu przez bank. Dokument ten wraz z innymi papierami (w tym z umową) dostaniesz pewnie jak podpiszesz umowę kredytową. I tak musisz te papiery wcześniej notariuszowi pokazać (lub przy samym akcie), więc albo sam Ci powie, że czegoś brakuje lub w razie niepewności zapytaj o to.

Następnie na podstawie aktu notariusz składa m. in. wniosek o ustanowienie hipoteki i za ten
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shus: załatwiałem to ~5lat temu, nie pamiętam dokładnie, koszty u notariusza były mniej więcej takie jak mówisz, a różnica między tym jak załatwiał za mnie notariusz a tym jakbym sam załatwiał to było kilkaset złotych.
@mk321: chodzi pewnie o wpis hipoteki. Dowiedz się ile za to liczą. Mi robili to w cenie, ale bank nie zdążył wydać tego oświadczenia i musiałem to ogarnąć sam. Na szczęście proces jest bardzo prosty i nie warto do tego dopłacać
@shus: @Pyrpyrpry: XD opłata sądowa za wpis hipoteki jest stała i wynika wprost z ustawy. Notariusz nie może pobrać więcej. To o czym mówcie to taksa za sporządzenie umowy i wypisów. To nie jest to samo.
@Siwy98: mnie nie obchodzą składowe tylko ile zapłacę za wpis banku do hipoteki. I mówię że ich praca nie jest tyle warta, w 40 minut razem z dojazdem do sądu złożyłem samodzielnie takowy wpis.
Tutaj masz sposób wyliczania taksy:

od 60 tys. zł do 1 mln zł wynosi 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;

powyżej 1 mln zł do 2 mln zł – 4770 zł +
@shus: Przy hipotece w związku z kredytem na budownictwo mieszkaniowe, zakup domu lub mieszkania, stawka wnosi 1/4 z maksymalnej taksy, liczonej według tego co podałeś powyżej (§ 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia). Niby mniej, ale nadal sporo, szczególnie biorąc pod uwagę, że samodzielne złożenie wniosku o wpis hipoteki nie jest trudne i większość ludzi bez problemu sobie z tym poradzi.
@mk321 tak jak wszyscy mówią, wpis hipoteki do księgi wieczystej.
Robiłem w tamtym roku samodzielnej. Ogólnie prosta sprawa bo bank daje wszystkie dane, które trzeba przepisać na wniosek. Wniosek jest banalny i wypełnia się go w 2 minuty a pani w okienku podpowiada też. Koszyk to 200zl +19 znaczek (xD ciągle mam z tego PRLu bekę)
Notariusz teoretycznie powinien to robić w cenie aktu notarialnego, ale mój zawyżył koszt o dobre 700zl.
@tryb_graficzny nie wiem skąd w ogóle wziąłeś twierdzenie, że notariusz powinien oświadczenie o ustanowieniu hipoteki umieszczać w akcie notarialnym "w cenie aktu" (miałeś pewnie na myśli umowę sprzedaży), ale to jest bzdura. Za ustanowienie hipoteki tak samo należy się wynagrodzenie jak za umowę sprzedaży. Zresztą stawka jest określona w rozporządzeniu, które reguluje wysokość wynagrodzenia notariusza.