Wpis z mikrobloga

Mireczki z #elektryka i #remontujzwykopem, powiedzcie mi co sie stało bo troche nie rozumiem instalacji elektrycznej w moim domu.

Z sufitu wystawały mi 4 kable : czarny (L1) , brązowy (L2), niebieski (N) i zoltozielony (Uz). Chciałem zrobić przymiarke zyrandola który jest cały z metalu, więc zanim zabralem sie do roboty to na tablicy rozdzielczej wyłączylem korek o nazwie "oświetlenie mieszkania", który faktycznie działał jak powinien tj dezaktywował wszystkie punkty świetlne w domu, w tym także ten punkt świetlny w którym montowałem żyrandol- testowałem to przed zdjęciem starego żyrandola.

Pomimo wyłączonego korka gdy robiłem przymiarke musialem cos zewrzec tym metalowym zyrandolem bo wywalilo korek główny i odcielo prad w całym mieszkaniu.

Powiedzcie mi czy to jest normalne dla instalacji elektrycznych? Czy może np ktoryś kołek przebił jakiś kabel w suficie i tak naprawde prąd był w tej blaszce do montowania żyrandola i żyrandolem zwarłem blaszke z drutem? Czy może jakas inna kombinacja?

Kompletnie nie znam sie na instalacjach i nie wiem czy mam coś nie tak z instalacją?

Ogólnie tą blaszke do mocowania żyrandola mocowałem tylko z wyłączonym korkiem "oświetlenie mieszkania" i nic mnie nie popiescilo, jak odkręcałem starą kostkę z drutów w suficie to też nic mnie nie popieściło, a jak przykładalem do przymiarki żyrandol to jeb główny korek wyskoczył.

Na zdjęciu druty i już przykręcona blaszka do montażu żyrandola
Pobierz susi33 - Mireczki z #elektryka i #remontujzwykopem, powiedzcie mi co sie stało bo tro...
źródło: comment_1673099615UMHbLSng8Kb4okt8Kc232C.jpg
  • 33
@paveu2 twierdzi, że wywaliło korek główny, więc albo nie wie co to i myślał o roznicowce, albo to coś innego, co byłoby dziwne, bo wyszłoby, że tylko ten przewód ma podłączony bezpośrednio pod główne zabezpieczenie nadprądowe, co jest conajmniej dziwne xd
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@susi33: Ja to lubię zawsze takie zagadki. Tym bardziej w starym budownictwie. A potem - Panie Andrzeju, ale dlaczego tak drogo ? Bo tak i #!$%@?. W kawalerce w centrum Wawy jakiś magik w latach 70-80 wymyslił sobie że on się nie będzie #!$%@?ł i zaoszczędzi jak #!$%@? kable poprowadzi po skosie... No i teraz tłumacz człowiekowi dlaczego aluminium się nie łączy z miedzią, a ten poprzedni to chciał na flakon
@masur1: to skoro N to neutralny czyli napiecie na nim 0, to na uziemieniu jest jakies minimalne napiecie czy o co chodzi ze wywalilo roznicowke? bo nie bardzo to rozumiem.