Wpis z mikrobloga

Jest sens kupować samochód z dieslem przy ON droższym o 1,60 od PB95? Robię jakieś 30 tys rocznie i chciałem sobie jakieś kombi kupić, ew sedana z dużym bagażnikiem. Wiadomo, że diesel spali z 30% mniej i na razie i tak wychodzi taniej za kilometr, ale różnice są niewielkie. Ciekawe też czy ceny ON nie będą wciąż rosnąć bardziej niż benzyny.

#diesel #samochody
  • 11
Wiadomo, że diesel spali z 30% mniej


@niemorzliwe: kto tak powiedział? To jest jakaś magiczna zasada mechaniki? Nie ma tak że coś spali mniej a coś spali więcej, wszystko zależne jest od konstrukcji silnika xD Nie napisałeś też jak jeździsz, jak często robisz krótkie dystanse to by była śmierć dla tego diesla. Najlepiej upatrzeć jakiś model auta i poczytać o jego silnikach i tyle ( ͡º ͜ʖ͡º
To jest jakaś magiczna zasada mechaniki? Nie ma tak że coś spali mniej a coś spali więcej, wszystko zależne jest od konstrukcji silnika


@mowilemzewroce: nie mechaniki a fizyki. ON ma 15% wyższą kaloryczność. Do tego dzięki wyższemu stopniowi sprężania diesle mają do 10% wyższą sprawność.
@mowilemzewroce: @v-tec: nie no taksiarzem nie jestem więc te 30 tys robię głównie po trasach. Zwykle robię 40-150km jednorazowo, więc diesla nie zajeżdżę.
Jeśli chodzi o te 30% spalania mniej to wiadomo że chodziło mi o podobne konstrukcje. Np 2.0 TDI i 2.0 TSI z podobną mocą i tak napisałem mniej więcej.
W każdym razie chodzi mi o to, czy nie jest tak, że teraz to 100km przeciętnym dieslem i
@ShortyLookMean: ale nie masz dwóch takich samych silników skonstruowanych w dokładnie ten sam sposób na dwa różne paliwa. Jeśli op jeździłby te 30 tysięcy po mieście to nie ma sensu kupować żadnego diesla a jakiegoś pierdzika z 1.4 benzyną która by paliła ledwo co.
Właśnie od tego czasu wchodzi zakaz sprowadzania Diesla z Rosji. Nie da rady tej ilości zastąpić z innych źródeł.


@CZechuXX: ale wiesz że sprowadza się ropę naftowej z której produkuje się zarówno olej napędowy jak i benzynę?

@niemorzliwe: obecne benzyny są rownież skomplikowane, to nie są proste silniki bez turbosprężarki jak dawniej ktore to właśnie byly o wiele prostsze od diesli. Ja np wolę diesla bo lepiej mi sie nim
@niemorzliwe: Jak jeździsz trasy, to bym brał diesla osobiście bo mi się o wiele przyjemniej jeździ dieslem. A na miasto to już o wiele przyjemniej mi się jeździ benzyną, a jak jeżdżę dieslem to mam wrażenie go strasznie męczę tym startowaniem od 0 co chwilę szczególnie w manualu xD Obecne silniki benzynowe i diesla są tak samo skomplikowane i domyślam się że serwis wychodzi podobnie cenowo. No i masz rację że