Wpis z mikrobloga

Spotkał się ktoś z przesunięciem przez dewelopera terminu zakończenia prac budowlanych i przeniesienia własności, ale znacznie przed tym terminem? Umowę deweloperską podpisałem 10.2021. Termin zakończenia prac był planowany na 10.2023, a przeniesienia własności na 10.2024. Dostałem dzisiaj list z informacją, ze terminy zmieniają się i planowane zakończenie jest na 04.2024, a przeniesienie własności na 04.2025. Jako powód deweloper podał problemy z podłożem oraz wojnę na Ukrainie i problemy z dostępnością materiałów oraz odpływ pracowników. Chcą oczywiście, żebym podpisał aneks do umowy. Wpłaciłem już 40% na ORP.

Kompletnie nie chce się na to zgodzić. Czy mam możliwość odmowy podpisania tego aneksu i wypowiedzenia umowy? Chciałbym odzyskać środki i szukać innego mieszkania. W umowie deweloperskiej mam tylko informacje:

Nabywcy mają prawo do odstąpienia od niniejszej umowy w przypadku nie przeniesienia na nich przedmiotu umowy w terminie określonym w niniejszej umowie. Przed skorzystaniem z prawa do odstąpienia Nabywcy wyznaczą Deweloperowi dodatkowy 120 (sto dwadzieścia) dniowy termin na przeniesienie prawa będącego przedmiotem niniejszej umowy, a w razie bezskutecznego jego upływu mają prawo do odstąpienia od niniejszej umowy. Nabywcy zachowują roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia, o której mowa w §10 pkt 3


Oczywiście udam się do jakiegoś radcy prawnego, ale może już ktoś miał podobną sytuacje.

#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #prawo
  • 9
Termin zakończenia prac był planowany na 10.2023, a przeniesienia własności na 10.2024.


@Shirako: jakoś strasznie duża różnica czasu. Jeżeli bierzesz kredo to w najgorszym przypadku przez rok płacisz odsetki a potem jeszcze pewnie pół roku albo więcej się remontujesz. Oczywiście jeszcze trzeba liczyć wynajem w miejscu gdzie dalej mieszkasz.
Deweloper buduje domy wolnostojące? Może dlatego takie terminy.

Jeżeli wpłaciłeś kasę na ORP to nie znaczy jeszcze że deweloper te kasę odebrał.
@Dzieciok: Gotówka na szczęście. Nieruchomość to zwykle mieszkanie w bloku. Zgodnie z prospektem deweloper wyciągnął z tego 30%. Miałem nadzieje, ze uda mi się coś znaleźć w innej inwestycji tego dewelopera, ale niestety zostały same odpadki… umowa podpisana w październiku 2021, kurnik i tyle czekania. Masakra
@Shirako: Spróbuj się dogadać z dewem.

Jeżeli przestaniesz mu płacić tańsze to zapłacisz 5k odsetek.
Do czasu rozwiązania umowy gość nie może sprzedać twojego mieszkania bo w księdze wieczystej jest twoje roszczenie.

Ogólnie patowa sytuacja i może być tak, że do czasu kiedy dew nie znajdzie kupca na twoje mieszkanie to nie zwróci ci środków.

To jakiś mały lokalny dew?