Wpis z mikrobloga

#diy #majsterkowanie #drewno #stolarstwo

Mircy, mam do dyspozycji ok 70m² poddasza, którego z różnych przyczyn nie planuję zagospodarowywać w ciągu najbliższych kilku lat.

Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby zrobić sobie tam mały warsztat do dłubania w drewnie, sklejce albo innych pierdołach. Raczej jakieś małe półki, pudełka, ramki, może mały regał, z przeznaczeniem dla siebie samego/znajomych.

Przydałoby się zacząć od jakiegoś stołu warsztatowego i zastanawiam się jakie są optymalne rozmiary dla takiego stołu? Raczej jakichś wielkich projektów nie planuję, i myślałem żeby zrobić blat 60x120 cm. Czy waszym zdaniem to starczy na początek?

Drugie pytanie: jaki materiał na blat? MDF będzie git czy za szybko się zniszczy? Może lepiej zainwestować w sklejkę albo zrobić z OSB?

Jaką piłę kupić na początek? Lepiej brać pilarkę tarczową czy ukośnicę? Dwóch na raz nie kupię ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Z jednej strony pilarka pozwala na cięcie płyt i desek, ale z drugiej ukośnica pozwala na cięcie desek pod kątem i robienie bardziej estetycznych połączeń...

Wiertarki, wkrętarkę i wyrzynarkę mam, przydałoby się coś do cięcia drewna prosto.
  • 12
@Idahoo: Hmm ciezko. 120x60 to zwykle biurko, tak naprawde to kup sobie takie w ikea za maly $$ i nie musisz kombinowac, a jak bardzo chcvesz to polecam Ci sklejke 12 mm z której zrobilem sobie blat narozny.

Pilarka/Ukosnica - ukosnica jest fajna, ale do niej wygodnie jest miec takze blat, zeby ciagle jej nie targac/podnosic. Raczej kazda ma w standardzie worek na wióry. Nie wiem jak wypadaja akumulatorowe, ale moze
@Idahoo: myślę, że 120x60cm będzie w sam raz na początek! ja bym brał na blat coś, z czego można w miarę łatwo klej zeskrobać - na przykład balt kuchenny. Może gdzieś w Casto na stolarni maja końcówki blatów i wyhaczysz w dobrej cenie.
Co do pilarek - nie podpowiadam ale wiem, że na pilarce stołowej jak masz sanki, to podocinasz kąty jak chcesz
Powodzenia Mirek!
@inrain88 dzięki za podpowiedzi. Szlifierkę i frezarkę mam już na liście zakupów.

Blat na ukośnicę mógłbym zrobić. Jakbym miał jeden stół, to i drugi zbuduję. Martwi mnie tylko ten brak możliwości cięcia wzdłużnego, bo jakbym chciał coś wykonać z płyty, albo nawet przeciąć deskę to leżę. Z drugiej strony taką pilarką z ręki nie mam szans zrobić równego połączenia na ucios, bo znam swoje podejście do prac precyzyjnych

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Idahoo: wiesz zakładam że to jest gdzieś na piętrze. Trzeba dźwigać.
Trot sypie się w dół i syfi na mieszkanie.
Potem to wszystko znosić.
Hałas.
@Sl_w_k_1 mam klatkę schodową jakby "poza" mieszkaniem. W sensie jest klatka schodowa od parteru do poddasza, ale korzystamy tylko z parteru i drugiego piętra, a na piętrach mamy normalnie drzwi do klatki. Taki projekt lekko z dupy, ale ma swoje zalety. Więc wnoszenie/znoszenie/brudzenie/hałas to nie jest duży problem, bo nie trzeba przechodzić przez cały dom, tylko od razu schodami idzie się na poddasze.
@Idahoo Mirku, z mojego doświadczenia z ostatnich kilku lat hobby stolarskiego od zera najważniejszymi dwoma narzędziami są pilarka stołowa i wiertarka stołowa.
Pilarka stołowa to najbardziej uniwersalne narzędzie stolarskie. Wystarczy dorobić suwnicę do cięć poprzecznych i drugą z ustawieniem kąta i masz w jednym narzedziu funkcjonalność ukośnicy i stołu. Z samą ukońsnicą będziesz mógł tylko skracać deski, zamiast samemu je ciąć wzdłuż pod swój wymiar.
Wiertarka stołowa pozwoli Ci budować wszelkie przystawki
@Idahoo Miałem taki warsztat na poddaszu koło 5 lat temu. Sprzęt kupowałem jako zupełnie zielony - od podstaw. Jakbyś miał jakieś pytania, pisz śmiało.

Z moich doświadczeń to na początek zdecydowanie pilarka stołowa. Nie bierz tylko najtańszych chińczyków pokroju Scheppacha. Umęczysz się strasznie a i tak równo nie przytniesz. Dewalt też wydaje mi się fajnym rozwiązaniem. Tylko to są lekkie piły. Warto pomyśleć o przytwierdzeniu do cięższego stołu lub stojaka do podłoża.
@Idahoo Zapomniałem o 2 najważniejszych rzeczach:

1. Maska z filtrami. Ja mam 3M 6200

2. Słuchawki. Moje to 3M Peltor Optime 3.

Do żadnej z tych rzeczy nie mam żadnych zastrzeżeń.