Wpis z mikrobloga

Bawią mnie w #!$%@? porady tych ludzi, co mówią, żeby inwestować nawet małe miesięcznie kwoty w etfy i korzystać i ike oraz ikze, przy czym minimalna prowizja w bossa na etf to 19 zł xD.

Naprawdę w Polsce może być tylko chyba #!$%@? tak dobry pomysł jak ike oraz ikze, żeby ustawodawca nie zrobił jakichś limitów prowizji, tak jak przy ppk, jeżeli chodzi o koszty zarządzania.
#ike #ikze
#gielda
  • 51
@Pio_Coll: wałkiem jak OFE to nie, już prędzej ppk można to przypisać, ale moim zdaniem też nie. Po prostu państwo znów dało dupy, bo dla większości osób inwestowanie pasywne w etf poprzez ike ikze (najbardziej optymalne dla osoby niekumajacej rynków finansowych) metoda złotówka cost averaging ( ͡° ͜ʖ ͡°) jest najnormalniej w świecie nieopłacalne, poprzez wysokie koszty prowizji. Chętnie zobaczyłbym porównanie prowizja bossa bez podatku i xtb
@Killeras: co to zmieni w prowizji wynoszącej co najmniej 19 zł?

@Pio_Coll: nie da się. Powiem Ci więcej, mój ojciec ma stałe zlecenie 100 zł na jakiś gownofundusz aktywny, który ma aktualnie wycenę taka jak na samym początku za cenę jednostki certyfikatu, inwestuje w sporej większości w polskie akcje na gpw, opłata za zarządzanie to 2%, benchmark określony jako WIG 20 odjąć koszty zarzadzania (z tego śmiechlem w #!$%@?) i
@niezdiagnozowany: w ogóle IKZE coś ostatnio traci, przez obniżki PIT.
Placisz przy przejsciu na emeryture 10% ryczałtu, a jak jesteś w 1 progu to odchodzi 12% dochodowego i ewentualna Belka, ktora tez cos PiS kombinuje by zlikwidować do pewnego progu.
@Cinos: tak ikze w zasadzie Ci się opłaca jak wypłacisz to wszystko na emeryturze, jeszcze jest ewentualność, że robisz sobie gap year bez żadnych dochodów i żyjesz tylko z ikze, ale to i tak wchodzisz na stawki jak przy PIT.

Belka, ktora tez cos PiS kombinuje by zlikwidować do pewnego progu.


O to się nie mogę doczekać xD. Najlepsze jest to, że pełnomocnik do spraw rynku kapitałowego rządu popiera ten świetny
@niezdiagnozowany: no ale tak jak powiedział @Killeras możesz zrobić dwie transakcje wyjdą pewnie po 20zł+ i tyle. W czym jest problem? Rozumiem jakby ktos walił transakcje co miesiąc po 1k z minimalna prowizją 19zł to takie srednio rozsądne ale chyba nikt na tyle głupi nie jest ;p
@dilven: no, ale powiedz mi jaki jest sens tak przepłacać za prowizje? Czy nie można byłoby pomyśleć? No nie wiem, te melepety z naszego rządu robiąc projekt takiej ustawy usiadlyby z przedstawicielami biur maklerskich i zaczęli negocjowac, to jaka opłatę robimy, profil inwestora jest taki i taki, to może taka, może opłatę roczną za prowadzenie konta, będziecie mieli dużo tych ludzi to natrzepiecie na akord nawet przy małej opłacie? A nie
@niezdiagnozowany: to jak bossa nie pasuje to załóż w bps gdzie masz prowizję min. 3zł. no i jak masz kwoty rzędu kilkaset zł to już lepiej idź do maklera który ma 0zł prowizji. Może wyjść że korzyść z tarczy podatkowej będzie mneijsza niż te 19zł w bossie