Wpis z mikrobloga

Hejka,
mam pytania związane z uprawą oliwek i winogron.

Założyłem dwa dość duże sady.
Jeden z oliwkami, tu pytanie kiedy nawozić, kiedy wykonać inne zabiegi?
Po założeniu jest 50%, teraz jeden etap wzrostu minął i mogłem nawozić pierwszy raz, daje 25% mniej więcej.
Rozumiem że przy kolejnym etapie wzrostu można będzie nawozić po raz drugi?

Drugi to plantacja winogron, tu po założeniu od razu jest 100% nawożenia więc nie było tego problemu co z oliwkami,
przypuszczam że pojawi się po zbiorach. Ale mam inne pytanie, chodzi o mulczowanie, czy spulchnianie gleby, jak wykonujecie te zabiegi? dokładnie przy roślinach czy tylko środkiem?

W załączeniu poglądowy screen z mulczowania winogron.

#farmingsimulator
wuju84 - Hejka,
mam pytania związane z uprawą oliwek i winogron. 

Założyłem dwa d...

źródło: comment_1672666248sIp8oo4FzU11fo6r2A59RN.jpg

Pobierz
  • 14
Nawożenie rób jak inne rośliny. Może miałeś wczesniej wyrośniętą roślinę (trawa też się liczy) i zaliczyło jakbyś przejechał po niej kultywatorem przed siewem? Daj znać co będzie po pierwszym zbiorze, on tak jakby zresetuje

Mulczowanie robię tylko środkiem. Zapewne twórcy zrobili tak, że jest różnica w szerokości, żeby było łatwiej jak ktoś nie do końca ogarnia sterowanie. Przyjazność dla początkujących. Widziałem analizy i nie ma różnicy między mulczowaniem na 2 razy a
@Toxen: Dziękuję dobry człowieku za tą pozytywną odpowiedź, sady są ogromne i jak sobie liczyłem ile czasu będę mulczował x2 to mi się słabo robić zaczęło :D

Dobrze rozumiem że z zabiegów pielęgnacyjnych trzeba jechać raz mulczerem, raz pługiem i opryski nawozem aż do 100%? :)

Zerknij proszę na mapkę, pole 30 to oliwki, to normalne że tak wygląda stan nawiezienia? Przed aktualnym zabiegiem było blado niebieskie. Pole 31 to winorośl.
wuju84 - @Toxen: Dziękuję dobry człowieku za tą pozytywną odpowiedź, sady są ogromne ...

źródło: comment_16726715852K3Zxx2oRdy3hwWEcEFi4r.jpg

Pobierz
Ostrzegam, możesz dostać #!$%@? na takim areale nawet mulczując jeden raz. Wiesz że nie da się do tego nastawić pracowników bez modów?

Zabiegi, tak. Dodatkowo po zbiorze winogron musisz przejechać "kultywatorem" wysokie części krzaków. Tym pomarańczowym ze srebrnymi wałami. On w pewnym zakresie lewo-prawo sam naprowadza się na rządek winorośli. Proponuję jeden na przód i jeden na tył.

Stan nawiezienia tak powinien wyglądać po zbiorze. Jak będziesz równo jechał z opryskiem to
@Toxen: jestem już w 3/4 mulczowania pola 31 :D jeszcze się trzymam :D da się pracownika puścić ale potrafi tylko dojechać do końca rządka :) zresztą bardzo rzadko ich używam.

O to świetna podpowiedź z tym obrywaniem liści kultywatorem, jakby nie patrzeć będzie robić 2 rządki na raz!

Jeszcze jeden oprysk na pewno będę robił bo nawiezienie się waha między 75 a 80%. Pokaże jak zbiorę, ale to raczej nie dziś
Jest na modhubie podwójny obrywacz liści na 1 stelażu, do podłączenia z jednej strony

Już wiem o co chodzi z tym 75-80% nawiezienia. To się pokazuje w okienku na dole po prawej? Domyślam się że to jakaś średnia z obszaru o promieniu 2-3m wokół postaci. Przejdź się po zwykłym polu w trakcie nawożenia i chodź wokół granicy nawiezione-nienawiezione. Zobaczysz jak ta wartość nie zmienia się skokowo, a stosunkowo płynnie. To jest bardzo
@Toxen: tak chodziło mi o tą informacje z dołu po prawej, tam pokazuje takie nawożenie. Zobaczymy jak to będzie wyglądało po drugim nawożeniu, no i tam też jeszcze będzie mulczowanie :)
Może nie tyle paliwożerny, co ma mały bak żeby wszystko inne zmieściło się w wąskim traktorku. Zaraz porównam spalanie paru sadowniczych
@wuju84: Z lewej mulczer 1.4m, z prawej przyczepa (waga brutto 24 tony), ciągniki od najsłabszego. Wynik na oko z chwilowego spalania [l/h]

Landini (manual)
19.5 16.7
22.6 20.2
26.4 21.6
26.4 25
27.5 27.2
31.5 28.5
Od wersji 110 znacznie lepiej radził sobie z przyczepą

Fendt (CVT)
24 22.2
23.5 20.5
21.5 22
20.5 21.5
18.5 22

Fendt ma najmniejszy zbiornik w grze ze zwykłych ciągników, 68l
1000 litrów paliwa kosztuje