Wpis z mikrobloga

@gdziemojimbuspiatka: Art. 2 PoRD:

23) ustąpienie pierwszeństwa - powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, pieszego - do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku, a osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch - do zatrzymania się, zmiany kierunku albo istotnej zmiany prędkości;

Zatem wbrew bzdurom wymyślonym kiedyś przez leśnych dziadków ze stopą na przejściu i inne tego
@gdziemojimbuspiatka gość z kanału Jedź Bezpiecznie ostatnio nagrywał odpowiedź na zarzuty wobec niego, że nie zaczekał aż ktoś zejdzie z pasów tylko przyjechał. Nie mogę znaleźć filmiku, ale właśnie tłumaczył, że jeśli wymuszasz na pieszym przyspieszenia / zwolnienia kroku, to wszystko jest ok
Puszczam pieszego, pieszy mija mój pas i ma jeszcze trzy pasy ruchu do przejścia do chodnika, muszę czekać, czy mogę jechać? Ustąpiłem pierwszeństwo pieszemu i ten nie jest już na moim pasie ruchu. Jakie zachowanie jest zgodne z prawem?


@gdziemojimbuspiatka: możesz jechać. Kolega wyżej wkleił definicję ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a nie ma żadnego przepisu który zakazuje jechać zanim piesi opuszczą przejście - w myśl zasady co nie jest zabronione jest dozwolone.
@gdziemojimbuspiatka: są dwa
- wyprzedzanie na przejściu i bezpośrednio przed
- omijanie samochodu z tego samego kierunku, który zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszemu
Obie sytuacje są zabronione. Z tym, że przy wyprzedzaniu nie jest ważne czy ktokolwiek chciał przejść tym przejściem, czy w ogóle był jakiś pieszy w okolicy, a przy omijaniu samochód musi zatrzymać się w konkretnym celu, czyli musi być pieszy któremu ustępuje się pierwszeństwa.
@HetmanPolnyKoronny No tak, założyłem że nie ma innych pojazdów, jeżeli są to oczywiście, racja, trzeba koniecznie o tym wiedzieć.

@gdziemojimbuspiatka To akurat dość podstawowa wiedza i oczywiście też są na to artykuły :) Omijanie (stojącego w tym samym kierunku) pojazdu jest zabronione, jeżeli zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, w korku bez pieszych jest dozwolone. Wyprzedzanie na niekierowanym sygnalizacją przejściu (jadącego w tym samym kierunku) jest zabronione nawet na pustym, niekierowanym