Wpis z mikrobloga

#buty #modameska #obuwie #ubierajsiezwykopem #alden

Myslalem co dac w pierwszym wpisie w Nowym Roku, daje po prostu pierwsze buty, ktore mialem na nogach 01/01/2023.
Akurat traf chcial, ze jest to dosc ciekawy, moznaby powiedziec kultowy model. Ci ktorzy ogladali filmy z serii o Indiana Jonesie moga kojarzyc, buty to Alden work boot 405, nazywane tez 'Alden Indy' wlasnie od popularnego Indiana Jonesa.
Czesto wspominana historia o tym brzmi mniej wiecej tak, ze mlody wtedy Harrison Ford mial powiedziane, ze w filmie bedzie nosil Red Wingi (Moc toe), ale Harrison, pracujac jako ciesla, uwielbial swoje Aldeny i postanowil grac w filmie wlasnie w nich, w Aldenach 405.
Na ile historia prawdziwa nie wiem, ale jest bardzo czesto przedstawiana.
Co do samych butow - mieszkajac w UK zdecydowalem sie je jednak kupic w USA - w UK sa drozsze o okolo 20% - dosc zrozumiale jako ze Alden to firma z USA, produkujaca w USA.
Model 405 charakteryzuje sie:
- skora cieleca (calf) w kolorze brazowym
- last Trubalance
- podeszwa "Neocork Rubber" bez bieznika
- skorzana podszewka

Alden produkuje takze te same buty w kilku innych wersjach, miedzy innymi 403 - brazowa skora Horween, 401 - czarna skora Horween, jest takze model ze skory shell cordovan od Horween i wiele innych konfiguracji z innymi podeszwami itd. Kazdy moze znalezc cos dla siebie.

Popularne Indy's mozna kupic praktycznie w kazdym mozliwym rozmiarze dlugosci i szerokosci, co sprawia, ze buty (jesli dobrze dopasujemy rozmiar) beda naprawde bardzo wygodne.

Jakosc wykonania wg mnie stoi dosc nisko (szczegolnie patrzac na cene), za 600 dolarow dostajemy:
- Konstrukcje goodyear welt - dobrze wykonana, z dbaloscia o wykonczenie weltu, tutaj plus.
- Niezlej jakosci skore, za 600$ konkurencja jednak proponuje wybor lepszych skor
- slabej jakosci skorzany insole - tutaj alden sie nie popisuje, bo konkurencja w tej cenie proponuje najwyzszej jakosci skorzane insoles, ktore beda duzo bardziej wytrzymale. Podobnie sprawa sie ma z obcasem w ktorym w Alden Indy znajdziemy najnizszej jakosci 'skore' (leatherboard) czyli zlepek skorzanych odpakow, i podobnie - konkurencja w tej cenie daje najwyzszej jakosci skorzane obcasy.
- niskiej jakosci metalowe dziurki na sznurowki oraz haczyki do szybkiego wiazania (wyginaja sie, jakosc nizsza niz w prawie 2 razy tanszych red wingach).

Wg mnie ponad 200 dolarow tansze buty od Grant Stone sa lepiej wykonane i nie odstepuja designem.
Alden jednak oferuje wiekszy wybor rozmiarow oraz ponad 100 letnia marke, takze co kto lubi.

Jakosciowo wg mnie Alden jest w podobnej lidze co Red Wingi z serii Heritage.

Tyle ode mnie, Szczesliwego Nowego Roku!
tomekwcalenie_tomek - #buty #modameska #obuwie #ubierajsiezwykopem #alden

Myslalem...

źródło: comment_1672664047wmJl0flmnYffOWPk97ZrTj.jpg

Pobierz
  • 10
@piff_paff: nie uzywam zadnych past, uzywam odzywek. Na razie na nie nic nie uzywalem - dopiero pewnie beda wymagaly jakiegos odzywienia za pol roku - moze nawet rok. Za duzo odzywiania tez nie jest dobre dla skory.

Co bede na te buty uzywal to albo saphir renovatour lub venetian shoe cream lub bickemore bick 4 lub neatsfoot oil - wszystkie te 4 odzywki uzywam na rozne buty i jestem bardzo zadowolony