Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Tyle się mówi o ewolucji gwiazd i jest to wiedza powszechna, tak samo jak to że wszystkie metale i cięższe pierwiastki pochodzą z wybuchów supernowych. Logiczne wobec tego było dla mnie to, że tych gwiazd przed słońcem było bardzo dużo.
Jednak niedawno dowiedziałem się, że nasze Słońce jest przedstawicielem dopiero trzeciego pokolenia gwiazd. No i właściwie jak mogłoby być inaczej skoro Słońce jak i cały układ słoneczny mają 4,5mld lat, a wszechświat zaledwie 13. To znaczy że gdy zaczynał formować się nasz dysk protoplanetarny, wszechświat nie miał nawet 8 mld lat.
Jeśli wcześniej istniała w tym miejscu jakaś gwiazda, to musiała trwać dość krótko. Zbyt krótko by zdążyły powstać warunki sprzyjające życiu. Nie uważacie że skraca to znacząco postrzeganie ogromu wszechświata? Tzn tak, on jest ogromny w wymiarze przestrzeni i ilości galaktyk, ale za to bardzo młody skoro dorobił się zaledwie 3 pokolenia gwiazd. Jeśli coś pokręciłem to proszę o sprostowanie.

#feels #kosmos #astronomia #przemyslenia #astrofizyka
ogladacz - Tyle się mówi o ewolucji gwiazd i jest to wiedza powszechna, tak samo jak ...

źródło: comment_1672653294BXOZpLAL6HMB0FCxXIVtIA.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeśli wcześniej istniała w tym miejscu jakaś gwiazda, to musiała trwać dość krótko.

@ogladacz: no zasadniczo im większa masa Gwiazdy tym szybciej zachodzą w niej reakcje i tym szybciej wyewoluowały do końcowego stadium.
Pierwsze gwiazdy miały Gargantuiczne masy i bardzo szybko wybuchały.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@niegwynebleid: dlaczego nie radzę sobie? Czy miliard lat to długo czy krótko to pojęcie względne i zależy od tego co chciałbyś zmieścić w tym czasie. Jak widać jest to za krótko aby np zmieścić w nim cykl życia gwiazdy takiej jak nasza.
  • Odpowiedz