Wpis z mikrobloga

TL;DR


Moi rodzice dali się zrobić na szaro z pompą ciepła, wcześniej ta sama firma zakładała im fotowoltaikę i wszystko bylo w porządku, więc kredyt zaufania już mieli - ja mieszkam daleko od nich a oni jeszcze staruszkami też nie są żeby ich za rączkę trzymać cały czas (62lvl). Ogarnąłem, że sama technologia jest spoko, umowę przeczytałem i wszystko wydawało się grać. Dopóki temperatury były dodatnie wszystko śmigało jak trzeba - zaczęły się przymrozki i w domu max 17-18*, 19 z włączoną grzałką, która znacznie zwiększa zużycie prądu. Więcej nie da rady, bo po dobiciu do 45* na wyjściu na kaloryfery temperatura samoczynnie zaczyna spadać do ~30, znowu powoli rośnie do 45 i cykl się powtarza. Problemy software'owe już wykluczone. Ze strony firmy klasyczna zlewka i spychologia, obiecują zajęcie się tematem od 1.5 miesiąca i nic się w temacie nie dzieje. Co prawda przyznają rację, że coś jest nie tak, ale przerzucają winę to na sterowniki, to na producenta, to nie ma akurat kto przyjechać bo sezon urlopowy. Ściągnąłem kolegę, który zajmuje się pompami tylko, że dla przemysłu a nie dla klientów indywidualnych. Od razu stwierdził, że moc pompy jest tak na oko ze 2x za mała na taki budynek (obecnie 8KW, powietrze/woda - budynek 160m, styropian 4cm w ścianach, 3cm w posadzce, budynek z 2000r. Ogrzewanie + ciepła woda gdy nie działa solar) Dodatkowo znalazł i wynotował kilka niezgodnych ze sztuką uchybień przy montażu (kierunek filtra, braki zaworów, brak odpowietrznika, brak grzałki w zasobniku, wpięcie do instalacji w złym miejscu - niekoniecznie wszystko się musi 100% pokrywać w instalacjach przemysłowych i domowych ale punkty zaczepienia są). Firma niby obiecuje, że jeżeli moc pompy jest za niska to wymienią na większą bezpłatnie ale coś mi się wydaje, że grają na zwłokę. Niemniej narazie nazwy firmy jeszcze nie wymieniam, dam im szansę na spełnienie obietnicy ale chcę też działać równolegle do ich obietnic. Da się ich postraszyć jakimś urzędem/instytucją/pozwem, żeby zabrali się do roboty? Problem w tym, że na umowie jest jak byk "Zamawiający wybiera pompę ciepła o mocy 8KW", czyli odpowiedzialność przerzucona na kupującego, no ale chyba logiczne że jak montujesz ogrzewanie w chałupie to nie po to, żeby mieć 17* w salonie i oglądać TV w polarze. Przedstawiciel firmy robiący obliczenia przed montażem ewidentnie celowo wprowadził rodziców w błąd aby opchnąć instalację. Mogę zapłacić za poradę jeżeli masz doświadczenie w podobnych sprawach.
#pompaciepla #fotowoltaika #prawo
  • 15
@Ld93: Rzeczywiście wygląda na za małą moc, 8kW to jakby była podłogówka, 20cm styropianu + okna 3 szyby, Jeszcze zalezy jaki model bo nie które zjeżdzają z mocą mocno a innym rośnie pobór energii a moc jest praktycznie stała. Wydaje mi się ze bezpłatnie na większa nie wymienią, ale wymienią.

Pewnie można nawet sie posunąć do art. 286 §1 bo albo świadomie nakłonili na montaż tak małej mocy albo są niekompetetni
@Mikazek: To już wiemy, teraz pytanie co z tym zrobić. Brak researchu ze strony rodziców oczywiście lekkomyślny, ale z drugiej strony nie masz obowiązku znać się na wszystkim i obliczenie odpowiedniego zapotrzebowania grzewczego jest usługą tak samo jak montaż instalacji. Nie musisz potrafić samodzielnie zamontować instalacji aby oczekiwać jej poprawnego wykonania, tak samo z obliczeniami. Niestety podejrzewam celowe działanie, bo sama umowa tak skonstruowana, że biorą odpowiedzialność za wszystko oprócz ustalenia
@Ld93: Najpierw musisz przeanalizować co chcesz osiągnąć.
Hipotetycznie czy np zabranie pompy i przywrócenie poprzedniego stanu oraz zwrot pieniedzy Cie satyfakcjonuje.
Czy np wolisz naprawe obecnej instalacji (według mnie nie unikniesz kosztów i na 99% dopłacisz do droższego urządzenia o odpowiedniej mocy). Musisz się zastanowić sie co Tobie pasuję żeby okazało się ze rozwiązaniew sprawy nie bedzie satyfkconujace i nie zgadzanie się na rozwiązania które są nieakceptowalne.

Musisz iśc do prawnika
@Ld93: jeżeli było zrobione przez kogoś ozc (a tak rozumiem opowiesć) i jest wbrew sztuce budowlanej to jego ścigać do odpowiedzialności.

Ja rozumiem, że elektryk zna się na instalacjach energetycznych. Ale na hydraulice też?

U mnie 12kW na >235m2, ściany 24+12, wełna 30cm. Dom twoich rodziców jest nieociwplony. A ja tu od dwóch lat powtarzam - najpierw termomodernizacja, potem pompa ciepła. Inaczej to nie ma sensu.
@Ld93: 8KW to sporo i tyle się montuje ale bez konkretnego przeliczania to takie wróżenie z fusów. Za duża pompa to też problem bo w dodatnich temperaturach mimo zejścia z mocą na minimalną, tej energii jest za dużo i pompa zaczyna taktować (włączać się i wyłączać )

Samo 8kw te nie wiele mówi, wykres mocy dla pomp ciepła nie jest stały i zależy od temperatury zewnętrznej
O golnie dobór pompy ciepła
@Ld93: tu masz wydajność dla kilku wybranych pomp i ich mocy w zależności od temperatury nie bez znacznie jest temperatura zasilania w twoim przypadku 45C (to dużo) czym wyższa temperatura zasilania tym wydajność pompy spada (COP) również leci dużo szybciej niż dla 30C.

W takich starszych budynkach ludzie montują t-cap panasonica on ma 9KW ale realnie kompresor w środku ma 12kw
a t-cap 12kw ma 16KW, jak widać na wykresie ładnie
awdr - @Ld93: tu masz wydajność dla kilku wybranych pomp i ich mocy w zależności od t...

źródło: comment_1672472489eCL2rLhGJSamYUIXIT6zlx.jpg

Pobierz
@Ld93: licz na dobrą wolę, nawet wymuszoną, bo wg mnie nic nie ugrasz.
Na FB jest grupa pompy ciepła - forum , może tam nawet znają tą firmę, no i to jest dobre miejsce na czarny PR.

...Koszmarnie to wygląda, jak z garnkami dla emerytów.
dobiciu do 45* na wyjściu na kaloryfery temperatura samoczynnie zaczyna spadać do ~30


@Ld93: to nie jest normalny objaw. Może kwestia regulacji.

Napisz jakie masz grzejniki. Typ i rozmiar.
Jeśli będzie porażka z firmą to większe grzejniki mogą trochę uratować sytuację - wydajność pompy wzrośnie i będzie cieplej w domu bo 45 stopni potrafi już nagrzać
@Ld93: A z jakiego miasta firma?
Da sie to wszystko załatwić. Takie firmy zaczynają działać dopiero gdy mają bat w postaci pisma od prawnika oraz wystawionych złych opinii w internecie. Bez tego będą Cie olewać do upadłego.
Pompę da się wymienić bezpłatnie na mocniejszą. To oni ją dobrali na podstawie ich audytu i ma spełniać wymagane temperatury, jeśli czynnik zewnętrzny uniemożliwia jej prawidłową pracę to znaczy że coś jest źle. W
@Ld93: i jak się to potoczyło? Według mnie pismo sądowe o źle wykonaną instalacje (złe wyliczenia które można poprzeć pismem innego instalatora). W dłuższej perspektywie wypadałoby ocieplić ten dom plus może pomyśleć o zmianie wentylacji szczególnie że połowę z dotacji da radę wyrwać.