Wpis z mikrobloga

2918 + 1 = 2919

Tytuł: Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia.
Autor: Michał Zichlarz
Gatunek: literatura faktu
Ocena: 8/10
ISBN: 9788376742342
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 312
Po książkę sięgnąłem po przeczytaniu na wypoku, że mają zwolnić Janusza Walusia. Polskiego emigranta który w 93 roku zabił przywódcę komunistów w RPA- Haniego.

Pomyślałem sobie- co Polak robił w RPA, że został zamachowcem? Wszystkiego się dowiemy z książki, choć prawda nawet według samego Walusia nie jest tak sensacyjna jak się wydaje. Chyba to jest najciekawsze w całej tej historii-wszelkie spekulacje, alternatywne wersje historii, zbijanie kapitału politycznego na śmierci Haniego, wykorzystywanie wygodnych faktów pod z góry założoną teorie.
Książka jest zgrabnie napisana, mimo natłoku nazwisk-szczególnie tych dla nas trudnych-cały czas jesteśmy płynnie prowadzeni przez różne aspekty sprawy.

Walus został już zwolniony z więzienia ale wyjechac z RPA może dopiero w 2024. Mam nadzieje, że uda mu się przeżyć i wtedy już dowiemy się całej prawdy, nie tylko o zamachu ale o życiu w więzieniu, procesu transformacji RPA, kto jego zdaniem odgrywał jakie role i jaka przyszłość czeka ten kraj.

Czy zbrodnia Walusia jest usprawiedliwiona? Książka nie daje gotowych odpowiedzi, samemu trzeba sobie wyrobić opinie. Ja czyn Walusia rozumiem, Hani był niebezpiecznym człowiekiem, a sam walus nie zrobił tego pobudek finansowych czy rasistowskich. Czy RPA nam tym skorzystało? Nigdy się nie dowiemy.

#bookmeter #literaturafaktubookmeter
Pobierz kanciak12 - 2918 + 1 = 2919

Tytuł: Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia.
Autor: M...
źródło: comment_1672336601yrbPOM4HXjvqtl9VTz5n4z.jpg
  • 2