Wpis z mikrobloga

Zawsze powtarzałem, że jeśli tag #revoltagainsthemodernworld się upolityczni, to szybko zacznie być polem politycznych wojenek, jak to miało miejsce w przeszłości. Gdy tag kiedyś mocno skręcił w prawo, to nagle zaczęła się inwazja z lewej strony. Gdy w końcu sytuacja się uspokoiła zawsze zabiegałem oto by nie szerzyć tu partyjnej propagandy i krytykowałem fanów kamratów, czy konfederacji. Zawsze uważałem, że jest to tag metapolityczny i że jest ponad politykę dnia codziennego. Chciałem też, by relacje między #revoltagainsthemodernworld i #antykapitalizm były co najmniej pozytywne, by zakopać topór wojenny. Dziś jednak widzę, że historia zatacza koło, a ja już nie mam ochoty z tym walczyć. To jest moje osobiste pożegnanie z tym miejscem. Mógłbym go po prostu porzucić bez słowa jak wielu przede mną, ale pisanie tu godzinnych wpisów sprawiło, że w jakiś sposób się do niego przywiązałem. Oczywiście nie kończę kariery wykopkowego pseudointelektualisty. Po prostu się przenoszę na autorski tag. Tak czy inaczej, moją przygodę z #revoltagainsthemodernworld uznaję za zakończoną.

#revoltagainsthemodernworld
Pobierz Al-3_x - Zawsze powtarzałem, że jeśli tag #revoltagainsthemodernworld się upolityczni...
źródło: comment_1672301254iRDSrqm2lBbeBdXtWHoUVn.jpg
  • 41
@Al-3_x: Podstawą nazizmu jest bunt przeciw współczesności (z polskich autorów polecam w temacie Jedlińskiego). Powstał w ramach buntu przeciw XIX-wiecznej nowoczesności (o ironio merytorycznie zakorzeniony jest w brytyjskiej humanistyce i tam są jego korzenie).

Antyszczepstwo to przykład XXI-wiecznego buntu przeciw zdobyczom współczesnego świata - dziś postnowoczesności.
@Al-3_x: Nic nowego w dzisiejszym świecie. Dlatego napisałem, że ta ideologia od jakoś 2010 przechodzi renesans.

Tyle co nie pisz, że nie ma tu polityki, bo de facto ten tag jest polityką.
@Zoodiak: Kiedy użyłem słowa polityka miałem na myśli przywiązanie do jakieś określonej partii typu konfederacja, której osobiście nie znoszę. Nie mówiłem, że nie ma tu żadnej formy polityki, ale nie bez powodu użyłem określenia METApolityka. Trzeba było przeczytać całość.
@Al-3_x: No tak, ale Konfederacja realizuje te ideę, więc trudno, żeby przywiązania nie było. Można się bawić w faszystowskiego filozofa na boku, ale to dalej filozofia polityczna.
@Zoodiak: Konfederaci to błazny, a kuce to w większości albo nastolatkowie, albo zwykłe szury. Partyjnej polityki nie lubię, bo bazuje na trzymaniu się chwytliwych, ale jednak chwilowych tematów, a mi chodziło jednak o dłuższą grę i zmianę mentalności całego społeczeństwa. To wymaga jednak pewnej intelektualnej pracy u podstaw i tworzeniu lub przejęciu pewnych ośrodków kultury. Dopiero potem można się bawić w politykę jak już się kontroluje reguły gry.
Konfederaci to błazny, a kuce to w większości albo nastolatkowie, albo zwykłe szury.


@Al-3_x: Ale czego oczekujesz w XXI wieku? Powrotu do klasycyzmu? To już było i było ówczesnym buntem przeciw obowiązującym prądom.

Partyjnej polityki nie lubię, bo bazuje na trzymaniu się chwytliwych, ale jednak chwilowych tematów, a mi chodziło jednak o dłuższą grę i zmianę mentalności całego społeczeństwa.


To już było. Jak wiemy, skończyło się w 1945. Od tamtej pory
@Al-3_x: Ale Ty nie tworzysz nowego mitu tylko wałkujesz ten sam w innym płaszczu, skompromitowany zresztą. To jak z komunizmem.

Mit oświeceniowy zawiódł, to prawda. Był hurraoptymistyczny i zakładający, że człowiek już wyrósł z barbarzyństwa, co okazało się bzdurą.

Dlatego właśnie epoka aktualna, postmodernizm, jest sceptyczna wobec wszelkiego rodzaju wielkich narracji. Mit oświeceniowy też nią był, a - o ironio - zrodził podstawy nazizmu jeszcze przed nazizmem (Wielka Brytania).

Kolega postmodernista
@Zoodiak: Pozwolę się z tobą jednak mimo wszystko nie zgodzić, ale też nie mam ochoty teraz wchodzić w spory filozoficzne. Dalej jestem przeziębiony co odbija się też na mój stan mentalny. Chciałem się tylko pożegnać z tagiem i odciąć od tego co ma tam obecnie miejsce.
@Al-3_x: To na zakończenie polecę w temacie jedną książkę: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/62108/swiat-zwyrodnialy-leki-i-wyroki-krytykow-nowoczesnosci

Ładnie pokazuje jak wspomniany wyżej mit przebierał się w różne szaty na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. Książka jest trochę białym krukiem, ale można ją kupić na allegro.

Od długiego czasu intryguje mnie pytanie, czemu tak wielu ludzi wykształconych i rozumnych tak głęboko gardzi nowymi formami życia, które są dziełem ich współczesnych. Jakie są źródła pesymizmu historycznego całego legionu pisarzy i filozofów
@Zoodiak: Nie jesteś fanem kanału myśleć głębiej przypadkiem xD? Dość podobną narrację do nich stosujesz. Gwoli jednak ścisłości ja boję się współczesności. Nowoczesność jak sam zauważyłeś jest już martwa. Ja próbuje jedynie wyjść poza nią. Niczym Nietzsche próbuje jedynie odkryć nowe źródło na pustyni.