Wpis z mikrobloga

Mirasy, nie mam siły do tej urwy.
Modem Mikrotik SXT LTE6 - IP 192.168.188.1, wyłączone DHCP, NAT wyłączony, internet w nim śmiga
Router Mikrotik HAP AC3 - IP 192.168.88.1 - włączone powyższe, internet z LTE ni cholery nie działa, nie ważne czy wpinane do portu 1 (Internet, dosłownie tak opisany) czy powyżej 3 jaki już Mirek kilka dni temu doradzał.

Nie ma w sieci NIC o konfiguracji tego, wszędzie tylko instruktarze o Mikrotiku z LTE wpiętym w USB - to nie ten przypadek.

Próbowałem oba z IP 192.168.88.1 i 2 - nic.
Najlepsze że ten modem SXT LTE6 działa zawsze bez najmniejszego problemu z routerem takim mini TP-Link, tak samo LHG LTE6. A z routerem tej samej firmy Mikrotik jeden wielki syf.

Poratujcie linkiem czy czymkolwiek, zaczynam tego syfu żałować. Podobno Ubiquiti ma przystępniejsze jednak integracje i przystępniejszy interfejs. Ceny te same. A w Mikrotiku samo papranie sie na surowo ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#mikrotik #siecikomputerowe #ubiquiti #router #modem #lte
Pobierz Saeglopur - Mirasy, nie mam siły do tej urwy.
Modem Mikrotik SXT LTE6 - IP 192.168.1...
źródło: comment_1672252054vM1u68QHsCR7ZOB71xle6O.jpg
  • 29
@Saeglopur: bo się #!$%@? zabierasz do tego od dupy strony.

Tworzysz na interfejsie modemu vlan i robisz mostek do modemu
na zwykłym interfejsie (bez tagowania) zostawiasz sobie adres do zarządzania

w drugim routerze z vlan'u robisz wan i ustawiasz nat, dhcp i resztę

na uj próbujesz robić routing do tego jeszcze źle
@Saeglopur: Mikrotik to nie jest TP-Link, gdzie wpisujesz hasło do sieci wifi i koniec konfiguracji. Jak nie umiesz skonfigurować, to raczej przez wykop nikt Ci nie pomoże, bo nie wiadomo co tam jest ¯\_(ツ)_/¯
@Ro_Cassiopeiae: Tak, Mirek @houk sugerował zresetowanie i że SXT LTE6 pracuje realnie jako router ale nigdzie nie moge znaleźć konkretów na temat konfiguracji takiej pary urządzeń Mikrotik, wszędzie biadolą o LTE na USB.

Pierwszy w życiu kontakt z urządzeniami sieciowymi? Wiedza zerowa? Mrugnij dwa razy.

@cysiekw: Miesiącami 2 zestawy SXT i LHG działały perfekcyjnie. Wymyśliłem sobie że wymienie routery na też Mikrotik i jest syf.

najprościej będzie jak funkcję routera
@Saeglopur: Zrób tak.
1. Włącz DHCP oraz NAT na SXT tak abyś miał internet.
2. Wyłącz NAT oraz DHCP na HAP.
3. Ustaw sobie adres IP w adresess dla bridge na hap który będzie w tej samej podsieci co siec LAN z SXT (punkt zbędny do prawidłowego działania)
4. Dodaj dodatkowo port ether1 z hapa do bridge który jest domyślnie utworzony dla WAN
5. W bridge powinny być wszystkie porty LAN
HAP ma chyba konfiguracje domyślne. Nie było na liście "dumb AP" czy czegoś podobnego?


@ShortyLookMean: Ma, korzystam z domyślnego WISP AP. Są też te Detect Internet, raz to spróbowałem i uwaga bo teraz najlepsze - działa xD Ale nie wiem czy za sprawą tego bo cofnąłem tam na 'none' a nadal internet działa, po raz pierwszy.

@Ro_Cassiopeiae: Kierowniku królu złoty, pozwól że jutro się odezwę na spokojnie (odpowiesz kiedy będzie
Pobierz Saeglopur - > HAP ma chyba konfiguracje domyślne. Nie było na liście "dumb AP" czy cz...
źródło: comment_1672255480OWoWgdRxsPDDK5SdA4UzeX.jpg
Nie masz tego w quick set w STX-ie?

@houk: Kompletnie nie, to jest SXT LTE6, może dlatego tylko taki preset? Najnowszy firmware 034, całość na 7.6

@Ro_Cassiopeiae: Mam ochote zresetować oba urządzenia i sprawdzić czy nadal będzie działać tak jak nagle teraz - dowiedziałbym się czy może tym chwilowym przełączeniem "Detect Internet" w "Interface list" je spiąłem w końcu. A zaczynałem postępować krok po kroku jak pisał @Ro_Cassiopeiae


Ale najpierw
Pobierz Saeglopur - > Nie masz tego w quick set w STX-ie?
@houk: Kompletnie nie, to jest SXT...
źródło: comment_1672255757T74JM0R10gKcubvScVGLTE.jpg
@houk: Zgadza się w 100% lecz pytanie jakie przepustowości osiąga teraz ten SXT bo jeżeli niskie i jego CPU nie jest zabite to @Saeglopur nie odczuje różnicy w korzystaniu. Drugą kwestią jest czy tam ma po prostu działać net czy jakieś dodatkowe reguły kilka serwerów DHCP etc, sądząc po wstępnym opisie chodzi o to net działał na obu urządzeniach.
@Ro_Cassiopeiae: W obu przypadkach to nie będą szalone prędkości ani obciążenie, bardziej chodzi o po prostu stabilność i pewność dostępu. To domy wakacyjne większość czasu puste ale jeden z nich jest 110 km ode mnie i nie mam innych powodów żeby tam jeździć, już musiałem tam być zbyt wiele razy (to dom wujka, pozostałe są moje i na moim terenie). Po prostu kamerki do sprawdzenia zdalnie co się dzieje, zwykły dostęp