Wpis z mikrobloga

Hej,
Są tu jakieś Mirki albo Mirabelki, którzy wyjeżdżali do #uk po Brexicie?
Niedługo się przeprowadzam, ale mam trochę wątpliwości co do przepisów celnych, może ktoś miał z tym doświadczenie i mnie oświeci. Pisałem do HMRC, ale odpisują tekstem ctrl+V z ich stronki, więc nic mi się nie wyjaśniło.

Męczą mnie 2 sprawy:
1) Czasowe użytkowanie auta z PL, na polskich blachach i tu ubezpieczonych, na screenie są podane panujące przepisy (https://www.gov. uk/importing-vehicles-into-the-uk/temporary-imports). Wg tego w ramce czerwonej nie mam możliwości czasowego używania auta bo planuję przyjechać na dłużej (punkt you’re visiting and do not plan to live here ). Chyba że chodzi tylko o czas, na ile przyjeżdżam z autem a nie na ile w ogóle?
Natomiast wg ramki niebieskiej mogę jeździć swoim autem do 6 miesięcy po złożeniu odpowiedniego formularza.
Jak to jest w praktyce? A może nikt się tym w ogóle nie przejmuje i po prostu jeździ :) ?

2) Przewiezienie swoich rzeczy
Tu opieram się na stronce https://www.gov. uk/guidance/transfer-of-residence-to-great-britain
Jak już się ogarnę w UK i będę zwoził wszystkie rzeczy, to wypełnię ten ToR relief i będzie git :)
Ale na razie jadę na kilka tyg mieszkać w jakimś Airbnb zanim ogarnę chatę na dłużej, planuję zabrać jakieś podstawowe rzeczy typu laptop i walizka z ciuchami. Czy to też muszę już zgłaszać czy wywalone?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

#uk
saper13 - Hej,
Są tu jakieś Mirki albo Mirabelki, którzy wyjeżdżali do #UK po Brexic...

źródło: comment_1672170516VmLaPN9UzQYfSKZsabI2nB.jpg

Pobierz
  • 8
@saper13: oficjalnie nawet przed brexitem, jeśli przyjeżdżałeś swoim samochodem do pracy, miałeś zdaje się 2 tygodnie na przerejestrowanie auta, wykup ubezpieczenia itp.

W tym przypadku raczej dużo się nie zmieniło bo przyjeżdżasz do pracy, więc tak czy siak im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla ciebie.

W praktyce, widuje się samochody na zagranicznych blachach (głównie Rumunia) co jeżdżą sobie po kilka miesięcy i nikt tego nie sprawdza. Gorzej tylko jak sprawdzą.
W tym przypadku raczej dużo się nie zmieniło bo przyjeżdżasz do pracy, więc tak czy siak im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla ciebie.


@Admast: niby tak, tylko, że ja nie planuję trzymać mojego obecnego auta tam na dłużej, docelowo kupię coś tam na miejscu, ale liczyłem, że chociaż na początku mogę pojeździć swoim :( jak tak to w ogóle nie będę swojego zabierał
@saper13: @Admast: przed i po brexicie jest to samo. Jeśli nie jesteś rezydentem UK to możesz do 6 miesięcy jeździć autem na blachach innego kraju. Z tego co rozumiem Ty będziesz w UK mieszkał na stale czyli do 6 miesięcy jeździć możesz na blachach PL a później najlepiej kup sobie coś już na blachach UK.
@takemeon: hmm, tylko właśnie niejasne jest dla mnie to "if you stay for longer than 6 months"? czy chodzi o moment 6 mc od przyjazdu czy jak przyjechałem i np. wynajałem mieszkanie na rok to już znaczy że przyjechałem na ponad 6 mc i powinienem opłacić auto?