Wpis z mikrobloga

Hej,

Mieszkamy z zona w UK juz ponad 12 lat. Mamy coreczke, ktora konczy niedlugo 2 lata.

Mamy dom na kredyt, bedzie lecial ju chyba 5 rok.

Laczne zarobki to 70k per annum mieszkajac w centralnej Anglii.

Dwa samochody - stosunkowo spoko zycie.

Teraz do sedna, myslimy nad powrotem do Polski, ale nigdy tam nie pracowalismy. Majac oszczednosci i szukajac pracy za 10k brutto w Trojmiescie i 15k brutto dla mojej zony to sa to pieniadze, za ktore da sie godnie zyc? Czy ktos z mirkow moze wracal do Polski po x latach i sobie ulozyl tutaj zycie? Jakie za plusy i minusy takiego ruchu?

#uk #nieruchomosci #powrot #gdansk #gdybia #sopot
  • 200
@VinnieP: Ja ci powiem po sobie, moja myślała nad powrotem i dla testu poleciała do polski na 2 miesiące (była dokładnie 2.5m), dzieci zostały ze mną a rolą mojej było znalezienie sobie na start tam pracy. Praca oczywiście była 2,3k na ręke i pracowała przez półtora miesiąca. 1 wyzyta u nas między czasie na weekend aby i dzieci na żywo zobaczyła. Ale do rzeczy, praca to dno- ludzie fałszywi, tylko gonią
@VinnieP: moja dziewczyna się tym zajmuje i powiem szczerze, że w Trójmieście będzie ciężko o takie zarobki chyba że uda się załapać do jakiejś skandynawskiej firmy, w Wawie trochę lepiej ale też bliżej 10k niż 15k.
Ogółem jak znajomi wrócili do Polski to kumpel odżył bo on i tak zarabia dalej w funtach ale jego dziewczyna była ciężko zaskoczona jak mało nam tu płacą xD
@VinnieP: Za 25k brutto żyjesz jak na klasę średnią przystało - bez problemu się utrzymasz ale nie na najlepszym osiedlu w okolicy. Takie zarobki osiąga jakieś kilkanaście procent najlepiej zarabiających.

Pytanie czy perspektywy które im zapewnicie w Polsce będą lepsze niż w UK. Sami musicie sobie na to odpowiedzieć - i wbrew jojczeniu wykopków nie jest to takie jednoznacznie oczywiste.
@VinnieP:

Znasz moze kogos, kto narzekal?

Tak, ja ( ͡° ͜ʖ ͡°) choćby wieczne szukanie oszczędności na staffie, przez co w Polsce w 3 osoby robisz robotę, którą koledzy z Europy zachodniej robią w 5. Odbija się to oczywiście na nadgodzinach i problemach z urlopem. Pracowałem też w big4 w Polsce i Irlandii, niby ta sama firma, a warunki pracy niebo a ziemia. No i kasa oczywiście
@monyprintergobrrrr: nie kilkanascie procet, tylko kilka. Powyzej 15k zarabia 2%. A powyzej 7k zarabia 10%.

@VinnieP: Z takimi stawkami kupisz lepsze mieszkanko (czyli lepsza okolica badz metraz badz jedno i drugie) jak i Ci spokojnie starczy na wakacje x2 + oszczedzanie + jakies auto w wieku 5 lat lub mniej. I zostanie nadmiar.

No chyba ze masz zwyczaj przewalac kase na ciuszki versace i inne duperele, to wiadomo, nie ma