Wpis z mikrobloga

Tak jak obiecałem. Dzisiaj scenariusz migracyjny dla Polski do 2030 roku. Generalnie pozytywny. A więc:
1. Polska ugruntuje swój status jako nowego państwa imigracyjnego. Odsetek cudzoziemców w społeczeństwie wyniesie 9-10%. Oznaczać to będzie obecność w ok. 3-3,5 mln cudzoziemców.

2. Zmieni się charakter imigracji, z krótkookresowej o charakterze zarobkowym w osiedleńczą. Będzie to wynikiem wojny w Ukrainy i braku szybkich zmian politycznych na Białorusi.

3. Imigranci będą pochodzić nadal głównie z Ukrainyi Białorusi, ale rosnąć będzie również imigracja z Indii, Turcji, Uzbekistanu, Filipin, Nepalu, Bangladeszu, Kazachstanu i Chin.

4. Prawdopodobny jest również wzrost imigracji z Rosji, co będzie wynikiem problemów ekonomicznych w średniej perspektywie, rosnącemu prześladowaniu obywateli oraz spadku znaczenia na arenie międzynarodowej. Będzie to jednak imigracja o bardzo selektywnym charakterze.

5. Emigracja z Polski nie ustanie, ale będzie o niższa niż imigracja. Będzie ona dotyczyć głównie osób o wysokich kwalifikacjach. Spodziewany jest wzrost konkurencji o nich na świecie. Szczególnie chodzi o personel medyczny, inżynierów AI i IT oraz tzw. przemysł kreatywny.

6. Prawdopodobne jest powstanie oddzielnego urzędu centralnego lub nawet ministerstwa ds. migracji i integracji, które skupiać będzie w sobie zadania dot. polityk: migracyjnej i integracyjnej. Kompetencje technicznej kontroli granic Straż Graniczna pozostaną w MSWiA.

7. Sytuacja na granicy Polska Białoruś pozostanie niestabilna. Będą powtarzać się prowokacje ze strony reżimu Łukaszenki lub jego następcy. Zmianie ulegnie nieskuteczna polityka oparta jedynie na budowie zapory na bardziej kompleksową, uwzględniającą działania mające na celu zamknięcie szlaku.

8. Kluczowym wyzwaniem będzie integracja cudzoziemców w polskim społeczeństwie i zapobieżenie błędów popełnionych przez wiele państw Europy zach. Imigranci będą aktywni ekonomicznie i pozytywnie wpływać na konkurencyjność gospodarki. Konieczne będzie wykorzystanie ich potencjałów

9. Polska zmieni swoje podejście do europejskiej polityki migracyjnej. Przyjmie inną niż do tej pory narrację w kontaktach z agencjami EU powołanymi do rozwiązywania wyzwań migracyjnych takich jak np. Frontex czy EUAsylumAgency Stanie się elementem stabilizacji EU w tym zakresie.

10. W przestrzeni publicznej będą pojawiać się narracje antyimigranckie. Powstaną ruchy społeczne, wykorzystywane przez niektóre partie polityczne do grania tzw. "kartą migracyjną". Nie zdobędą one jednak dużej popularności. Będą wykorzystywane też nastroje antyislamskie.

Podsumowując, przy braku wydarzeń, które w zdecydowanym stopniu odwróciłyby obecne procesy ekon i społ (np. wyjście z UE, brak wsparcia z KPO czy funduszy strukturalnych, przegrana Ukrianyi wzrost zagrożenia agresją Rosji) procesy migracyjne powinny być stabilne i sprzyjać rozwojowi Polski

#emigracja #imigranci #geopolityka #demografia
  • 7