Wpis z mikrobloga

Przechodząc koło bloków naszła mnie rozkmina. Szczególnie jest to widoczne w Święta, ale nie tylko.
Mamy balkon i powyzej jest wiecej balkonów jak w typowym bloku.
Czy np na załączonym obrazku sąsiad z pierwszego piętra ma prawo wwiercić jakieś haki do dolnego balkonu sąsiada z drugiego piętra i zawiesic sobie lampki?

Czy to co teraz widać to z reguły samowolka czy mieszkaniec środkowego piętra ma do tego prawo?

#nieruchomosci #remontujzwykopem
Pobierz Mekeke2 - Przechodząc koło bloków naszła mnie rozkmina. Szczególnie jest to widoczne ...
źródło: comment_1672076617ePhjDOxf9iOWPjhbXaKg5g.jpg
  • 11
@Mekeke2: A czy masz prawo zawiesić lampę na suficie w pokoju, skoro to podłoga sąsiada?
W przypadku balkonu liczy się jeszcze wspólnota mieszkaniowa, bo balkony traktowane są jako infrastruktura wspólna, z tym, że każdy ma wyłączność na jego użytkowanie. Jednak w większości przypadków można, np. siatki dla kotów tak się instaluje.
Czy np na załączonym obrazku sąsiad z pierwszego piętra ma prawo wwiercić jakieś haki do dolnego balkonu sąsiada z drugiego piętra i zawiesic sobie lampki?


@Mekeke2: formalnie rzecz biorąc nie ma takiego prawa. Ale nie dlatego, że wwierca się w balkon sąsiada (bo to jest bzdura), tylko że ingeruje w elewację budynku, czego mu robić nie wolno.
Praktycznie zaś - nikt się tym nie przejmuje i raczej nie zacznie.
Zazwyczaj wspólnoty nie zezwalają na takie ingerencje, chodzi o to, aby nie szpecić bloku.


@DiMaria: Ale prawo prawem i kazdy ma to w dupie.
Jak zabronisz haków to ci przykleją na mocną taśmę. I tak co trzecie mieszkanie ma takie lampki na balkonie
@Mekeke2: a czy Ty masz prawo zainstalować w łazience suszarkę pod sufitem bez zgody sąsiada? Myślę, że analogiczna sytuacja. Chyba tylko na markizy i zabudowę balkonu trzeba mieć zgodę ale ludzie robią i tak bez tego
a czy Ty masz prawo zainstalować w łazience suszarkę pod sufitem bez zgody sąsiada? Myślę, że analogiczna sytuacja.


@europa: no nie jest analogiczna, bo tak jak wyżej mirki napisały - sufit w lazience to nie elewacja budynku.
Rownie dobrze moglbys sobie nad oknem (w swojej ścianie) wyrzucic kable elekt na zewnątrz i powiesic kinkiet, a tego nie wolno robic.