Wpis z mikrobloga

@KrowkaAtomowka: w mailu mam

Until this action is completed, from 1 January 2023 any US sourced income (e.g., dividends) received into your Trading account will have the maximum withholding tax rate applied (i.e., 30%).


Czyli jak rozumiem będą mi chcieli pobierać 30% od 1 stycznia.
@damian125 bez tego pobierają Ci spółki u źródła 30% (dywidendy) a w Polsce jeszcze dopłacisz 4% bo umowa międzynarodowa stanowi, że jest 15% pomiędzy Polska a USA. Fiskusa nie interesuje czy wyegzekwujesz stawkę 15% czy nie.

Więc jest to albo 19% opodatkowania (15% w USA i 4% w Polsce) albo 34%(30% w USA i 4% w Polsce).
@kalkulatorgieldowy: Podepnę się pod temat, bo widzę, że xtb ściągnęło mi 25% podatku od dywidendy za ZIM.US mimo, że wypełniłem formularz W8-BEN. Nie ma on chyba zastosowania dlatego, że jest to spółka z Izraela i stąd też taka stawka dywidendy(?), ale to tylko moje domysły. Rozumiem, że w tym wypadku też dopłacam 4% podatku?
@kalkulatorgieldowy Czyli, mimo że potrącono mi 25% podatku u źródła, to nasze organy skarbowe uznają tylko 10% z tego?

I jeszcze jedno pytanie: te dodatkowe 9% oblicza się od kwoty dywidendy przed potrąceniem podatku u źródła (brutto) czy po tym potrąceniu?